Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 4.4. 2021

Babiš věří, že jeho menšinová vláda vydrží až do voleb
Vláda, Babiš

Pokud by komunistická strana přestala tolerovat menšinový kabinet ANO a ČSSD, jak o tom uvažuje, byla by to podle premiéra Andreje Babiše (ANO) škoda. Premiér ale věří, že jeho vláda vydrží až do podzimních sněmovních voleb. Babiš to dnes řekl v rozhovoru pro server tn.cz. Případnou výměnu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) komentovat nechtěl. Řekl pouze, že vytýkací dopisy od něj dostávají i další šéfové resortů.

O další toleranci Babišovy vlády hlasuje do úterý 6. dubna na dálku Ústřední výbor KSČM. Hnutí ANO podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa neplní část bodů toleranční dohody, na které se dohodlo s KSČM před třemi lety. Širší vedení komunistické strany proto ve čtvrtek Filipa a další členy předsednictva pověřilo dohodovacím jednáním se zástupci ANO. (Zdroj: ČTK)

Od 12. dubna skončí zákaz cestování mezi okresy, potvrdil Babiš
Andrej Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude. V rozhovoru pro server tn.cz to dnes potvrdil premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane platit omezení cest mezi okresy i zákaz nočního vycházení. Nouzový stav platí v Česku kvůli epidemii nového koronaviru nepřetržitě od loňského 5. října a byl několikrát prodloužen.

“Faktem je, že nouzový stav končí, prodlužovat ho nebudeme, pojedeme podle pandemického zákona,” řekl Babiš serveru tn.cz. Na dotaz, zda to znamená, že od 12. dubna skončí například omezení cestování mezi okresy nebo zákaz nočního vycházení odpověděl, že je tomu přesně tak. (Zdroj: ČTK)

Konzultační skupina MŠMT se ohradila proti Babišově kritice
školy, covid, babiš,

Konzultační skupina ministerstva školství, v které jsou zástupci škol, se ohradila proti kritice premiéra Andreje Babiše (ANO) k plánu na částečný návrat dětí do škol od 12. dubna. Postup podle ní projednala mimo jiné vládní rada pro zdravotní rizika, které se Babiš osobně zúčastnil. Uvedla to ve stanovisku, které zaslala ČTK.

Konzultační skupina uvedla, že navržený postup projednalo ministerstvo školství s ministerstvem zdravotnictví i radou pro zdravotní rizika za osobní účasti premiéra. Postup podporuje i hlavní hygienička Pavla Svrčinová a mezioborová skupina při ministerstvu zdravotnictví, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal. Podle skupiny je sice plán návratu dětí pro školy provozně náročný a jeho zajištění nebude jednoduché, při jeho projednávání ale panovala na podobě jednoznačná shoda. “Kritice a komentářům, tak jak zazněly z úst premiéra 2. dubna na Radiožurnálu, proto nerozumíme a ohrazujeme se proti nim,” uvedla skupina. (Zdroj: ČTK)

Na Nymbursku přimáčkl traktor muže ke zdi stodoly, na místě zemřel
Na Nymbursku přimáčkl traktor muže ke zdi stodoly, na místě zemřel

V Kněžicích na Nymbursku dnes traktor přimáčkl sedmačtyřicetiletého muže ke zdi stodoly. Utrpěl zranění, jimž na místě podlehl. Cizí zavinění kriminalisté předběžně vyloučili, řekla ČTK policejní mluvčí Lucie Nováková.

Událost se stala dopoledne. “Sedmačtyřicetiletého muže nešťastnou souhrou okolností přimáčkl zemědělský stroj ke zdi stodoly. Muž při střetu utrpěl četná zranění, kterým na místě podlehl,” uvedla Nováková. Dodala, že další podrobnosti o případu policie nebude s ohledem na pozůstalé sdělovat.

Tragické následky měla také sobotní nehoda bagru v Červené Lhotě na Mělnicku. Stroj se převrátil na kabinu a jeho řidič zahynul. (Zdroj: ČTK)

Maďar: Zatím jsme připomínkovali jen nejvyšší stupeň PES
PES Ministerstvo zdravotnictvi Covid 19 koronakrize lockdown

Odborníci zatím připomínkovali jen pátý, tedy nejvyšší stupeň upraveného protiepidemického systému PES, který by měl stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření. V televizi CNN Prima NEWS to dnes řekl epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, který je členem Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Během dubna bude následovat debata nad mírnějšími stupni PES.

Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc. Před velikonočním víkendem ale ministr Jan Blatný (za ANO) řekl, že dokument čeká na stanoviska odborných skupin, ale že je ve velmi pokročilém stadiu přípravy. (Zdroj: ČTK)

Rychetský: S udělením Řádu TGM jsem měl trochu problém
Vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k výrokům předsedy vlády Andreje Babiše

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský měl trochu problém s udělením Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, kterým ho chtěl vyznamenat prezident Miloš Zeman. Řekl to v rozhovoru televizi Prima a CNN Prima NEWS. Kritizoval v něm také postoj prezidenta Zemana k předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS).

Pražský hrad loni 28. října zveřejnil seznam osobností, které se Zeman rozhodl vyznamenat. Byl mezi nimi uveden i předseda Ústavního soudu. V únoru se ale Zeman rozhodl řád Rychetskému neudělit kvůli verdiktu Ústavního soudu o zrušení některých částí volebního zákona. (Zdroj: ČTK)

Rychetský: Vláda při řešení pandemie dělá snadné kroky, těžkým se vyhýbá
Vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k výrokům předsedy vlády Andreje Babiše

Vláda podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského dělá při řešení pandemie snadné a pohodlné kroky, těm těžkým se vyhýbá. Poukázal například na to, že vláda byla ochotna uzavřít školy, továrny ale nechala otevřené. Rychetský to řekl v rozhovoru televizi Prima a CNN Prima NEWS.

Nechtěl hodnotit, zda přijatá opatření na potlačení pandemie byla namístě. “Ale výsledek hodnotit mohu a ten je tristní,” poznamenal. Poukázal na další země, kterým se daří situaci zvládat mnohem lépe. (Zdroj: ČTK)

Pondělí bude velmi větrné a přinese sníh, varují meteorologové
BESIP: Řidiči, nepodceňujte zimní podmínky na komunikacích

V pondělí bude na většině území České republiky vát silný vítr, který bude na horách dosahovat rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. V pondělí odpoledne může navíc na mnoha místech sněžit a v noci na úterý hrozí téměř v celém Česku vznik náledí. Vyplývá to z dnes zveřejněného varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před silným větrem platí od pondělních 07:00 do 21:00 a týká se celého Česka s výjimkou okresů na jihu Čech a Moravy. Jižní až jihozápadní vítr může dosahovat v nárazech rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině, na horách až 110 kilometrů. Večer se vítr změní na severozápadní a zeslábne. (Zdroj: ČTK)

Zájem o maturitu z angličtiny proti matematice opět narostl
Prodloužil se termín pro odevzdání zápisových lístků na SŠ

Zájem o státní maturitu z cizího jazyka proti matematice letos opět mírně vzrostl. K matematice se přihlásilo zhruba 19 procent maturantů, což je přibližně o jeden procentní bod méně než loni. Ostatní dali přednost cizímu jazyku. Nejvíc studentů si vybralo již tradičně angličtinu. Vyplývá to ze statistik, které ČTK poskytl Marek Lehečka z referátu vnějších vztahů Cermatu.

Ke státním didaktickým testům se podle něj letos přihlásilo 70.987 studentů. Kolik z nich v důsledku úlev kvůli epidemii covidu-19 nebude testy skládat, bude Cermat vědět až po skončení zkoušek, sdělil Lehečka. Maturity se letos budou konat v upravené podobě. (Zdroj: ČTK)

Epidemie v Česku dál slábne, sobotní nárůst byl druhý nejnižší od začátku roku
Kapacita nemocnic je v některých regionech vyčerpána

Testy v sobotu prokázaly 2149 nových případů onemocnění covidem-19. Byl to druhý nejnižší denní nárůst od začátku roku. Celkový počet úmrtí lidí s potvrzeným koronavirem v Česku od začátku epidemie se blíží 27.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

O tom, že epidemie v Česku postupně zpomaluje, svědčí také vývoj reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Od 8. března se drží pod hodnotou 1,0. Tuto sobotu kleslo na necelých 0,77, což je nejméně od 18. ledna. (Zdroj: ČTK)

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista
vzkriseni Jezise Krista velikonoce

Je velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční a křesťané na celém světě si připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Završuje se tím celý křesťanský liturgický rok, mše v tento den proto mají být co nejslavnější. Zejména v katolických kostelích se v noci zapalují svíce a křtí se dospělí. Letos ale stejně jako před rokem oslavy svátku omezují opatření vlády proti šíření koronaviru.

V českých lidových zvycích je Boží hod spojen s masitým obědem po dlouhém půstu, dívky pak měly malovat vajíčka na příští den a dospělí se navštěvovali a obcházeli pole. Důležitá byla i příprava velikonočních pokrmů jako například mazanců, které se v některých farnostech v tento den i světily.

Velikonoční nedělí končí takzvané triduum, které začíná Velkým pátkem, připomínajícím ukřižování Ježíše Krista, a pokračuje Bílou sobotou, kdy vpodvečer začíná slavnost Kristova vzkříšení. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře