Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí z 8.3.2021

Robert Šlachta tají, kdo platil start jeho politického hnutí PŘÍSAHA
Robert Slachta PRISAHA

Příprava startu hnutí Přísaha přišla Roberta Šlachtu zhruba na dva miliony korun. Exšéf protimafiánské jednotky si na to půjčil, nechce ale říct od koho. Úřad pro kontrolu hospodaření stran a hnutí to označuje za netransparentní.  Hnutí, které chce mít jako jedno z hlavních témat boj za transparentnost a proti korupci, odmítá prozradit, kdo jim půjčil peníze.

„Pan Šlachta si půjčil částku v řádu několika set tisíc korun. Půjčka je řádně zasmluvněná a je jak od soukromých, tak i právnických osob. Jejich jména nezveřejníme, protože si nepřejí být medializováni,“ řekl Seznam Zprávám volební manažer Přísahy Tomáš Sochr.

Člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) Jan Outlý, který má na starost kontrolu financování voleb do Poslanecké sněmovny, s argumentací Přísahy nesouhlasí. Podle něho by měla veřejnost z hlediska transparentnosti vědět o všech penězích, které k rozjezdu a činnosti Přísahy posloužily. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Státní kase se „ztratilo“ 37 milionů za respirátory
Statu se ztratily penize

Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo podle dat státní kasy neznámé brněnské firmě 109 milionů korun za 400 tisíc respirátorů, které nakoupilo během loňského jara. Doklady má ale jen na 72 milionů. Kam se podělo 37 milionů?

Jak je možné, že podle státní pokladny resort zdravotnictví vyplatil na konto Supervize Hologramy s.r.o.109 milionů, ale podle svých údajů jen 72 milionů, chtěly Seznam Zprávy vysvětlit od ministerstva. A jeho mluvčí Barbora Peterová to v e-mailu zdůvodnila tím, že rozdílná částka 37 293 800 Kč prý představuje dvě storno faktury. A ty poslala v příloze e-mailu.

Problém obou faktur je, že na nich žádné storno není a nic nesvědčí o tom, že by stornované byly. (Zdroj: Seznam Zprávy)

Povinné testování zaměstnanců přezkoumá Nejvyšší správní soud
povinné testování prověří soud

Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší správní soud (NSS). Návrh na jeho zrušení sepsal jménem dělníka z automobilového průmyslu advokát Norbert Naxera. Znění návrhu Naxera dnes poskytl ČTK. Tvrdí, že testování je zákrok, se kterým pacient musí souhlasit.

Návrh k NSS je podaný jménem zaměstnance podniku na výrobu autodílů Faurecia, který má v ČR několik závodů na různých místech. Podle informací, které prý dělník obdržel v zaměstnání, bude odmítnutí testu ve firmě nebo nedoložení vlastního negativního testu bráno jako překážka v práci na straně zaměstnance bez nároku na mzdu. Dělník to pokládá za nepřípustný zásah do svých občanských práv. (Zdroj: ČTK)

Hamáček odsoudil demonstranty, zásah policie ocenil
Hamáček čssd

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odsoudil chování účastníků nedělních demonstrací proti vládním koronavirovým opatřením. Mrzí ho, že se k nim propůjčují i poslanci, řekl dnes novinářům s odkazem na spoluorganizátora Lubomíra Volného (dříve SPD), kterého po demonstraci na pražském Václavském náměstí zadržela policie.

Hamáček počínání policistů ocenil. Protesty pořádaly v neděli iniciativy My společně a Chcípl PES, akce na Václavském a Staroměstském náměstí byly obě brzy rozpuštěny. Policisté zajistili 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení.

Hamáček uvedl, že policii děkuje za profesionální přístup proti hrstce nezodpovědných lidí, kteří svým chováním ohrožují zdraví všech. “Ty lidi nechápu, co se tam dělo, to bylo daleko za hranou. Mrzí mě, že se k tomu propůjčují i poslanci Parlamentu. Ale bohužel, doba je taková,” uvedl. Je rád, že policie zasáhla. (Zdroj: ČTK)

Ministr školství nesouhlasí s návrhem premiéra na úřední maturity
Ministr skolstvi Plaga maturity

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na udělení úřední maturity. Ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit zejména situaci studentů pracujících kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích a sociálních službách. 

Maturitní zkouška je podle něj nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním aktem na základě studijních výsledků by podle něj znamenalo bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. ČTK to sdělila ministrova mluvčí Aneta Lednová. (Zdroj: ČTK)

Průzkum: Část firem nedodržuje opatření a vyzývá k porušování
Pruzkum porusovani vladnich opatreni ve firmach

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušoval opatření proti covidu-19. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak popsaly zodpovědný přístup firem, více než pětina testovala své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti. Vyplývá to z průzkumu projektu Život během pandemie, o kterém dnes ČTK informoval jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop.

Dotazování se zúčastnilo asi 2000 respondentů, z toho přes 900 bylo zaměstnanců. Každý sedmý zaměstnanec uvedl, že jej zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování. Jednalo se například o to, že nabádal zaměstnance, aby své kontakty nehlásil hygieně, říkal nemocným, ať zůstanou doma, ale nejdou na testy. Někteří zaměstnavatelé dokonce chtěli po svých pracovnících, aby šli do práce, i když byli v kontaktu s nakaženým nebo mají lehké symptomy nemoci. Zhruba každý sedmý zaměstnanec uvedl, že mu nebyla umožněná práce z domova, i když by to šlo. (Zdroj: ČTK)

Vláda schválila strategii rovnosti žen a mužů do roku 2030
rovnost zen a muzu v praci

Vláda dnes schválila strategii rovnosti žen a mužů do roku 2030. Kabinet o tom informoval na svém webu. Dokument obsahuje mimo jiné opatření na podporu vyrovnaného zastoupení mužů a žen v politice, ke snížení rozdílu ve výdělcích, k rozšíření školek či částečných úvazků.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních a evropských institucí i domácích organizací za malý podíl žen na rozhodování, velký rozdíl v odměňování mužů a žen, nízkou zaměstnanost matek malých dětí či nedostatek školek. V žebříčcích rovnosti se republika propadá. V indexu rovnosti Světového ekonomického fóra skončilo Česko 78. ze 153 států. (Zdroj: ČTK)

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko
ceska zenska basketbalova reprezentace

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

Český tým byl před losem v Národním muzeu ve španělském městě nasazen do třetího koše spolu s Běloruskem, Černou Horou a Tureckem, na které tak nemohl v základní skupině narazit. Vytažen byl až jako poslední a přiřadil se do skupiny k domácím finalistkám posledních čtyř kontinentálních šampionátů a Rusku, poté tuto trojici doplnilo Chorvatsko. (Zdroj: ČTK)

Koruna kvůli epidemii v Česku dál oslabuje
Ceska koruna oslabuje

Koruna oslabovala i na začátku nového týdne. Vůči euru si česká měna pohoršila ve srovnání s pátečním závěrem o šest haléřů na 26,41 Kč/EUR. K dolaru ztratila 16 haléřů a kolem 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,27 Kč/USD. 

Podle analytiků je důvodem oslabování především nepříznivý vývoj koronavirové epidemie v Česku. Pražská burza oslabila, PX klesl o 0,24 pct na 1065,05 bodu. Dolů ho táhl Avast, který ztratil přes 3 procenta. Naopak se dařilo Monetě, Erste či VIG. (Zdroj: ČTK)

Na konec izolace u jihoafrické mutace bude nutný PCR test
PCR testy,Antigenní testy na covid 19, školy, žáci

Lidé, u kterých bude podezření na nákazu jihoafrickou mutací covidu-19 nebo se její výskyt potvrdí, smí nově opustit izolaci až po negativním výsledku PCR testu. Provést se může nejdříve po dvou týdnech od zjištění nákazy, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle Blatného se podařilo dohledat a vytrasovat všechny případy této nebezpečnější mutace v ČR.

V izolaci jsou nyní lidé minimálně 14 dní od pozitivního testu. Praktický lékař je může propustit z izolace, pokud poslední tři dny nemají příznaky onemocnění covid-19. “Osoby se zjištěnou přítomností nebo podezřením na přítomnost jihoafrické mutace budou k ukončení izolace nově potřebovat negativní PCR test, který musí být proveden nejdříve po 14 dnech,” uvedl po dnešním jednání ministrů Blatný. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře