Schillerová: Po volbách zrušíme velkou část důchodové reformy, Alena Schillerová, Schillerová: Opoziční hnutí ANO

Schillerová: ANO po volbách podrobí reformu penzí revizi a velkou část zruší.

Pokud kabinet Petra Fialy (ODS) prosadí silou své většiny ve Sněmovně důchodovou reformu, opoziční hnutí ANO ji po volbách podrobí přísné revizi a z velké části zruší. Novinářům to dnes řekla šéfka poslanců opozičního hnutí ANO Alena Schillerová. Vládní návrh změn v penzích podle ní diskredituje pojem důchodová reforma, jde jen o surové poškození budoucích důchodců.

Předloha předpokládá zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů, což je nepřijatelné pro opoziční hnutí ANO a SPD. Penzijní reforma obsahuje celkem desítku opatření. Patří k nim stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, dřívější důchody za práci v rizikovém prostředí i omezení takzvaného výchovného.

Pro připomenutí: Hnutí ANO se odmítlo účastnit nadstranických diskusí o penzijní reformě. Premiér Petr Fiala pozval zástupce hnutí k jednacímu stolu o důchodové reformě několikrát, ale ANO přijít odmítlo. I přes apel prezidenta Petra Pavla se situace nezměnila. Fiala však zdůraznil, že vláda musí udělat důchodovou reformu a pokud se opozice nechce podílet, vládní poslanci ji prosadí sami.

ANO tvrdí, že z Česka se může podle novely stát uprostřed Evropy “ostrov pracujících a nemocných starců”. Hrozí masivní přesuny lidí na nemocenskou, do invalidního důchodu nebo do předčasných penzí, varovala. “I kdyby koalice silou svých 108 poslanců tuto šílenou předlohu protlačila, po příštích volbách ji podrobíme přísné revizi a z velké části zrušíme,” avizovala Schillerová.

Předloha je podle ní diskreditací pojmu důchodová reforma. “Skutečná reforma totiž musí přinášet do systému nějaké peníze navíc, těch možností, jak to udělat, existuje dost,” konstatovala. Pro ANO je nepřijatelné, aby se věk odchodu do důchodu zvyšoval podle “kafkovských tabulek”, dodala Schillerová. O novele mluví jako o “odfláknuté” a tlačené na sílu.

ANO nedávno oznámilo, že se s vládou nebude neúčastnit jednání o strategických hospodářských a sociálních tématech. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes řekl, že koalice je ochotná s opozicí o úpravách novely dál jednat. “SPD poslala připomínky, ANO neposlalo ani čárku,” řekl Jurečka. Pokud ANO přestane “trucovat” a bude připravené být konstruktivní opozicí ve prospěch občanů, prostor pro jednání je, dodal. Podle Schillerové však není o čem jednat. “Takto si s námi ministr Jurečka hraje více než rok,” řekla.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře