Schodek rozpočtu ke konci května byl 210,4 mld. Kč
Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Pro rozpočet menšinové vlády ČSSD a ANO hlasovali také komunisté, kteří svoji podporu podmiňovali odebráním deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany. Sněmovna tento přesun v samostatném hlasování schválila. Prezident Miloš Zeman je připraven rozpočet podepsat, předpokládá ale, že bude novelizován v případě schválení daňového balíčku. O něm má Sněmovna hlasovat v úterý.

Podle ekonomů, které oslovila ČTK, je rozpočet postaven na nerealistických očekáváních, a to především kvůli dopadům daňového balíčku. Většinou tak očekávají během roku novelu zákona o státním rozpočtu, která schodek zvýší. Jednou z mála dobrých zpráv tak zůstává, že se Česko díky schválení rozpočtu vyhne rozpočtovému provizoriu.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy Sněmovnou prošel rozpočet, který vstoupí do učebnic jako “největší sekera” v dějinách České republiky.

“Jde o rozpočet, který bylo jistě lepší přepracovat, a to i za cenu třeba několikatýdenního provizoria,” uvedl. Upozornil na to, že při započtení dopadů daňového balíku a možného horšího vývoje ekonomiky, než předpokládají odhady ministerstva financí, by schodek rozpočtu měl být navržen na zhruba 450 miliard korun.

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře