Sčítání lidu bude cenným zdrojem informací i pro podnikatele.Sčítání lidu po 100 letech bude hlavně online

Výsledky sčítání lidu mohou bezplatně využívat také firmy a živnostníci, ať už chtějí lépe plánovat svůj byznys, nebo přesněji zaměřit marketingové aktivity.

Například v Ústeckém kraji by se před deseti lety s trochou nadsázky nejlépe uchytilo podnikání ve stylu hodinového manžela. Podle dat ze sčítání 2011 totiž přes 170 tisíc domácností v kraji tvoří singles nebo neúplné rodiny, kterým by pomoc všestranného řemeslníka mohla přijít vhod.

„Sčítání lidu nejen přesně zachycuje aktuální stav společnosti, ale zároveň poskytuje i podklady pro odhad demografických a socioekonomických trendů v regionu. Pro firmy a živnostníky je tak sčítání unikátním zdrojem informací pro jejich podnikání. V dnešní nejisté době jsou výsledky sčítání navíc o to cennější, protože podnikatelům umožňují dělat zásadní rozhodnutí na základě tvrdých a přesných dat,“ vysvětluje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Sčítání lidu je rozsáhlou akcí, na jejímž konci získají podnikatelské subjekty velice cenná a přesná data. „Pro podnikatele je obvykle velmi obtížné či dokonce nákladné dostat se k podrobným reálným územním datům o obyvatelstvu nebo o počtu a technickém stavu domů a bytů. Ať už jste realitní makléř, obchodník, automechanik, topenář, kominík, pokrývač nebo finanční poradce, data ze sčítání vám pomohou lokalizovat území, kde budou potřeba vaše služby, kde přesně vytvořit nová pracovní místa či kde rozvinout nebo rozšířit své podnikání,“ doplňuje Roman Bechtold, ředitel Krajské správy ČSÚ v Ústeckém kraji.

Jak mohou být informace ze sčítání praktické pro podnikatele, lze ilustrovat na příkladu Ústeckého kraje. Ze sčítání v roce 2011 například vyplynulo, že v kraji žilo celkem 808 961 obyvatel, z toho více než polovina žen. A čtvrtina z nich byla buď rozvedená, nebo ovdovělá. Potenciál úspěšného hodinového manžela/řemeslníka naplňuje i fakt, že z celkového počtu 352 346 hospodařících domácností v kraji bylo více než 49 tisíc neúplných a téměř 123 tisíc domácností jednotlivců.

To však nejsou zdaleka jediná data, která jsou pro podnikatelskou sféru atraktivní. Vhod přijdou i data o věkové struktuře obyvatel. Pokud se podnikatelský záměr týká třeba poskytování služeb dětem, jako jsou sportovní či jiné kroužky, je důležité brát v potaz, že nejvyšší podíl dětí byl zjištěn v obcích od jednoho do dvou tisíc obyvatel.

Obzvláště cenná pak budou data z nadcházejícího sčítání pro firmy z oboru stavebnictví. Ze 136 tisíc domů v Ústeckém kraji bylo v roce 2011 obydlených 85 procent. Dominantní postavení měl přitom podíl rodinných domů. Jejich nejvyšší podíl byl v okresech Litoměřice a Louny. Průměrné stáří rodinných domů bylo před deseti lety 62 let. „A pokud máte třeba zájem poskytovat služby v oblasti rekreace a turismu, bude vás zajímat například fakt, že nejvíce rekreačních objektů se nachází v okrese Děčín,“ uzavírá předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Sčítání lidu se bude konat online i prostřednictvím tradičního formuláře

Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let. Jeho cílem je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života. Sčítání 2021 je primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz. Zákonnou povinnost tak lidé mohou snadno splnit z domova bez nutnosti kontaktu se sčítacím komisařem nebo návštěvy kontaktního místa sčítání. 

Zdroj: Český statistický úřad

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře