Senátoři budou rozhodovat o přísnějším vymezení znásilnění

Senátoři budou rozhodovat o přísnějším vymezení znásilnění.

Přísnější vymezení znásilnění ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk bude patřit k nejsledovanějším bodům dnešní schůze Senátu. Očekává se, že horní parlamentní komora změnu schválí tak, jak jí to doporučily její výbory. Senátoři rozhodnout také o zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením.

První z projednávaných předloh by měla být novela, která má usnadnit zapojení zubařů ze zemí mimo EU do poskytování péče v Česku. Senát podle všeho potvrdí souhlas i s touto úpravou, kterou inicioval.

Jediným z projednávaných norem, kterou horní parlamentní komora asi vrátí Sněmovně s úpravami, je novela vodního zákona. Jejím cílem je omezit rizika havárie na řekách, jakou byla ekologická katastrofa na Bečvě. Senátní výbor pro životní prostředí chce usnadnit výstavbu malých vodních elektráren. Doporučil kvůli tomu zrušit v novele výjimku, kterou pro tyto zdroje energie schválila Sněmovna. Úpravy doporučil také senátní hospodářský výbor.

Znásilnění vymezuje novela trestního zákoníku pojetím, že “ne znamená ne”. Nesouhlas by oběť nemusela projevit pouze slovem, postačilo by gesto, pláč nebo zaujetí obranné pozice. Návrh počítá také s bezbranností oběti, kdy není schopná projevit nebo utvářet svou vůli z určitého objektivního důvodu, třeba kvůli nemoci, spánku, duševní poruše, silné opilosti, spoutání a zdravotnímu postižení.

Novela o sociálních službách zvyšuje příspěvky na péči ve třech ze čtyř stupňů závislosti na pomoci druhých o zhruba desetinu až dvě pětiny. Nejnižší dávka, tedy v prvním stupni závislosti, zůstane na současné úrovni..

Senátoři posoudí rovněž návrh zákona, kterým spotřebitelé a drobní podnikatelé získají právo vymáhat své nároky společně. Soud by pak vydal jeden rozsudek. Hromadné žaloby se mohou týkat zejména případů, kvůli kterým by se samostatně nevyplatilo lidem a mikropodnikům soudit kvůli nákladům řízení. Senát asi schválí zvýšení ochrany nejlepší zemědělské půdy, lepší dohled krajů nad archeologickými výzkumy nebo odklad povinnosti zaměstnavatelů platit odvody na pojistném u dohod o provedení z práce z letošního 1. července na 1. leden roku příštího.

Zdroj: ČTK, foto Senát PČR

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře