Starokatolická církev v ČR umožní církevní uzavírání stejnopohlavních svazků

Starokatolická církev v ČR umožní církevní uzavírání stejnopohlavních svazků.

Starokatolická církev v České republice umožní od 1. ledna 2025 církevní uzavírání stejnopohlavních partnerství. Od začátku příštího roku začne platit novela občanského zákoníku, která umožňuje párům stejného pohlaví uzavírat partnerství s většinou práv, jaká mají v manželství muž a žena. Zástupci starokatolické církve o svém rozhodnutí informovali ČTK. Jsou podle nich první církví v ČR, která veřejně deklaruje záměr uzavírat partnerství osob stejného pohlaví se státní platností formou církevního obřadu.

“Starokatolická církev v České republice má záměr umožnit od 1. 1. 2025 slavení církevního obřadu žehnání partnerství pro osoby stejného pohlaví, které bude zároveň uzavřením partnerství formou církevního sňatku podle českého právního řádu,” uvedla církev v dnešní tiskové zprávě. Synodní rada Starokatolické církve v ČR o svém záměru již informovala příslušné státní úřady se žádostí o upřesnění administrativního postupu při uzavírání partnerství formou církevního obřadu.

Od 1. ledna 2025 zavádí novela občanského zákoníku partnerství jakožto trvalý svazek dvou lidí stejného pohlaví, který se bude uzavírat stejným způsobem jako manželství. “Tato právní úprava umožňuje, aby se toto partnerství uzavíralo i formou církevního obřadu, pokud se k tomu církev, která disponuje příslušnými zvláštními právy, podle svých vnitřních pravidel a předpisů rozhodne,” uvedla starokatolická církev, která už v roce 2022 zavedla možnost církevního požehnání pro páry, které nemohou uzavřít manželství, včetně párů osob stejného pohlaví.

Se změnou legislativy může církev nyní párům osob stejného pohlaví nabídnout možnost, aby toto požehnání bylo současně uzavřením partnerství podle českého právního řádu. Dosud musely takové páry uzavírat civilní registrované partnerství nezávisle na církevním obřadu. “V našich farnostech žijí lidé ve stejnopohlavních partnerstvích a církev cítí potřebu o ně pastoračně pečovat,” uvedl starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský. Možnost uzavřít církevním obřadem partnerství se státní platností je podle něj logickým krokem, který potvrzuje trvalost a závažnost takovýchto partnerství. “Naše církev v tomto bodě následuje i praxi západních starokatolických a anglikánských církví, které podobnou úpravu už v minulosti přijaly,” dodal.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře