Stát za dva roky prodal v elektronických aukcích nemovitosti za téměř půl miliardy korun
Zájemci o nepotřebný státní majetek mohou již dva roky v elektronickém aukčním systému Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nakupovat také nemovitosti. Od 1. listopadu 2018 do 31. října 2020 proběhlo 1 092 výběrových řízení s elektronickou aukcí (elektronických aukcí), z nichž stát získal téměř 490 milionů korun.

„Čísla svědčí o tom, že online prodej nemovitostí je pro veřejnost atraktivní. I díky elektronickým aukcím se nám i přes obtížnou koronavirovou dobu daří prodávat nepotřebný státní majetek a ke konci října jsme do státního rozpočtu odvedli 1,24 miliardy korun. V oblasti prodeje nepotřebného státního majetku se nám daří výrazně posilovat transparentnost a veřejnou kontrolu. Historicky první státní elektronický aukční systém, který jsme vytvořili vlastními silami, nabízí veřejnosti nejen možnost nakupovat z pohodlí domova, ale také kontrolovat průběh i výsledky všech aukcí,“ uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Od června loňského roku navíc zájemci naleznou všechny nabídky od státních institucí přehledně na jednom místě, a to na našem webu www.nabidkamajetku.cz, a odpadá jim tak zdlouhavé vyhledávání nabídek na stovkách webových stránek státních institucí,“ dodala generální ředitelka.

Nabídka nemovitého majetku prodávaného v elektronických aukcích je velmi pestrá. Stát nabízí lukrativní majetek, jako jsou byty, chaty, rodinné domy nebo různé druhy pozemků. Za nejvyšší částku se dosud prodal areál bývalého zahradnictví o rozloze 1,5 hektaru v Plzni na Doubravce, který je vhodný i k bytové výstavbě. Nový majitel získal areál za 39,9 milionu korun. ÚZSVM se dále v elektronické aukci podařilo prodat za 19,9 milionu korun areál bývalého vysílacího střediska v obci Stěžery, který v minulosti sloužil i jako rušička vysílání rádia Svobodná Evropa. Nového vlastníka získalo také bývalé plicní sanatorium v Kostelci nad Černými lesy, které bylo prodáno za více než 18 milionů korun.   

Absolutně nejvyšší nárůst ceny, a to o více než 4,5 milionu korun, doposud zaznamenal ÚZSVM při prodeji rekreačního areálu ve Studnicích u Rokytna ležící v srdci Žďárských vrchů, kdy se vyvolávací cena 3 564 000 korun vyšplhala na konečných 8,1 milionu korun. O 4,5 milionu korun vzrostla také cena při prodeji areálu bývalé sušičky chmele v Žatci, který byl prodán za 14 milionů korun. Úspěšný byl také prodej pozemků v Praze-Dejvicích na okraji přírodního parku Šárka – Lysolaje. V tomto případě se minimální cena 5,5 milionu korun navýšila o 4,4 milionu korun.

Velký souboj svedli zájemci o rodinný dům se zahradou v Kralicích na Hané, který na webu nabídka majetku nabízel Státní pozemkový úřad. O vítězi této aukce rozhodl po dvou hodinách až rekordní 531. příhoz. Na druhé místo co do počtu příhozů se řadí prodej pozemků v pražské Michli. V této aukci padlo celkem 255 příhozů. Zájem byl také o pozemek podél řeky v Hamru nad Nežárkou. O vítězi této aukce rozhodl až 190. příhoz.

Nejvíce účastníků, a to celkem 52, přilákala aukce na prodej pozemku v Hřensku, který slouží jako parkovací plocha. V jiném případě se o chatku ležící v chatové kolonii Višňovka v Řitce v elektronické aukci utkalo 28 zájemců. Dalších 23 zájemců se zapojilo do aukce na prodej rekreační chaty u Mydlovarského rybníka v blízkosti města Zliv.

Elektronický aukční systém, který ÚZSVM připravil vlastními zaměstnanci bez externích dodavatelů, byl spuštěn k 1. únoru 2018. V první fázi sloužil k prodeji movitého majetku. Následně byl 1. listopadu 2018 rozšířen o prodej nemovitostí. Elektronický aukční systém eviduje přes 11 tisíc zaregistrovaných účastníků aukcí a 10 tisíc odběratelů novinek. Od spuštění systému navštívilo stránky elektronických aukcí přes milion unikátních uživatelů. Elektronické aukce se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Více informací naleznete na www.nabidkamajetku.cz.

Zdroj: UZSVM.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře