Antivirus, ošetřovné, Státní podpora podnikatelů nedosahuje původních předpokladů vlády

Česko provozovatelům loni na podporách vyplatilo pouhých 23 miliard korun, premiér však v médiích mluví o děkovných dopisech podnikatelů.

Vedení České barmanské asociace cítí potřebu reagovat na komunikaci členů Vlády ČR ohledně údajné velkorysé státní pomoci podnikatelům v čase koronavirové krize. Realita totiž za takovými tvrzeními pokulhává.

Téma se podrobně probíralo na on-line setkání zástupců profesních asociací na platformě Hospodářské komory, jehož se zúčastnil i prezident CBA Aleš Svojanovský.

Dle mediálních výstupů ministrů a premiéra čeští podnikatelé houfně píší vrcholným politikům, že jsou překvapeni výší aktuálních kompenzací a že by si někteří z nich tolik peněz ve skutečnosti ani nevydělali. Taková vyjádření rozhodně nekorespondují se zkušenostmi členů naší asociace, kteří provozují gastronomické podniky a jejich ekonomická situace je nadále velmi špatná.

S rétorikou vlády se rozcházejí také aktuální, prezentovaná data Hospodářské komory. Z nich vyplývá, že kompenzace podnikatelům v souvislosti s vládními kroky proti koronaviru v loňském roce činily 110 miliard korun. Fakticky vyplacená podpora činila 23 miliard, úlevy snižující příjmovou stranu státního rozpočtu tvořily částku 87 miliard. Část těchto úspor je ale jen pouhým odkladem plateb, které mnozí podnikatelé budou muset stejně uhradit.

Ze záručních programů COVID podnikatelé do poloviny prosince efektivně načerpali prostředky jen v hodnotě 40 miliard korun, což je zhruba 5 % vládou plánované záruční kapacity.

Stát přitom v květnu loňského roku avizoval, že dohromady podnikatele a zaměstnance podpoří sumou 1,2 bilionu korun. Z toho skoro 90 miliard korun měla být přímá podpora a téměř 145 miliard podpora formou daňových úlev a odkladů plateb. Z analýzy Hospodářské komory vyplývá, že pomoc státu určená pro podnikatele a zaměstnance soukromého sektoru je o zhruba 40 % nižší, než byla vládou deklarována na jaře loňského roku.

Zdroj: cbanet.cz


, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře