Strany utrácejí v kampani miliony z peněz daňových poplatníků

Desítky milionů korun utrácejí politické subjekty v předvolební kampani. Z velké části však jde o peníze ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků.

Největší část svých příjmů získávají ze státního rozpočtu. Tyto příjmy jsou rozděleny do čtyř kategorií:  

Příspěvky za mandáty. Za každého svého zvoleného kandidáta ve sněmovních, senátních a krajských volbách získávají strany a hnutí od státu pravidelný roční příspěvek. Jeho výše je určena takto:

  • za každého svého poslance či senátora dostávají politické strany a hnutí 900 000 Kč ročně;
  • za každého svého krajského zastupitele a zastupitele hlavního města Prahy dostávají politické strany a hnutí 250 000 Kč ročně.
  • V roce 2020 tak bylo vyplaceno celkem 436 milionů Kč.

Stálý příspěvek. Ten získávají politické strany a hnutí, které obdrží alespoň 3 % hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny. Za každé další 0,1 % hlasů nad hranicí 3 % se příspěvek navyšuje o 200 000 Kč, a to až do hranice 5 %, kdy získávají mandát(y) v dolní komoře. Od této hranice se již příspěvek nezvyšuje. Příspěvek se vyplácí každý rok.

V roce 2020 tak bylo vyplaceno 90 milionů Kč. 

Kampan volby penize

Příspěvek na úhradu volebních nákladů. Pokud politická strana či hnutí získá ve volbách do Poslanecké sněmovny alespoň 1,5 % hlasů, je jí za každý získaný hlas vyplacen příspěvek ve výši 100 Kč. U voleb do Evropského parlamentu je tato hranice 1 % a výše příspěvku je 30 Kč za jeden hlas. U ostatních voleb se tento typ příspěvků neuplatňuje. 

Příspěvek na zřízení politického institutu. Jedná se o nejnovější typ příspěvku, který mohou využít politické strany a hnutí, pokud za poslední tři volební období získaly dvakrát alespoň jeden poslanecký mandát. Politické instituty (někdy se jim říká také think-tanky) stran a hnutí se mají zabývat vzdělávací, výzkumnou či publikační činností.

V roce 2020 tak bylo vyplaceno 37,8 milionu Kč.

Politické strany utratily v letošní kampani již více než 200 milionů, ale konečná částka bude mnohem vyšší. Za vaše peníze vás zvou na jarmarky a koncerty. Vylepují billboardy, plakáty, posílají vám své noviny a letáky.

Mezi rekordmany patří především koalice SPOLU, SPD a PirSTAN (viz. obrázek)

Zdroj: Facebook, Člověk v tísni

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře