Těhotné a kojící ženy se mohou bezpečně očkovat proti onemocnění covid-19

Těhotné a kojící ženy se na základě stanoviska České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP mohou nechat bezpečně očkovat vakcínami proti covid-19.

Kojici a tehotne zeny ockovani covid 19

„Těhotné ženy sice nejsou oproti ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou však mít závažnější průběh onemocnění. Vakcinologové a gynekologové se proto shodli, že očkování by mělo být umožněno i těhotným ženám podobně jako ostatní dospělé populaci na základě věku, klinického a pracovního rizika,“ řekla náměstkyně pro zdravotní péči a vedoucí Klinické skupiny COVID při Ministerstvu zdravotnictví Martina Vašáková. „Rozhodnutí o očkování v těhotenství je osobní a individuální volbou každé těhotné ženy. Vakcíny jsou bezpečné i pro kojící a jejich kojené dítě,“ doplnila Vašáková.

U většiny těhotných žen je průběh onemocnění covid-19 asymptomatický nebo lehký. Vyšší riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství. Dalšími rizikovými faktory závažného průběhu onemocnění covid-19 v těhotenství jsou: věk nad 35 let, obezita, pregestační diabetes mellitus, preexistující hypertenze a jiná chronická onemocnění. Těhotné ženy s onemocněním covid-19 ve třetím trimestru těhotenství mají při porovnání s těhotnými ženami bez covid-19 vyšší riziko předčasného porodu, proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno.

Očkování v těhotenství je nejvhodnější plánovat po dokončeném 12. týdnu, tedy kdykoli od 13. týdne. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covid-19 je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném 12. týdnu těhotenství. Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je možné také bezprostředně po porodu.

Ministerstvo zdravotnictví poskytlo stanovisko odborné společnosti všem poskytovatelům zdravotní péče, kteří provádějí očkování.

V příloze naleznete celé znění stanoviska odborné společnosti. Příloha ZDE

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře