Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve

Ústecký kraj – Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve.

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl dnes novinářům v Praze ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.

Dřívější ukončení těžby na Bílině dlouhodobě prosazovaly ekologické organizace. Požadavek zazněl i v rámci připomínek k procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), ve kterém záměr společnosti Severočeské doly, jenž je dceřinou společností ČEZ, pokračovat v těžbě do roku 2035 získal v červenci 2019 souhlasné stanovisko MŽP. Proti tomuto rozhodnutí ale bylo podáno několik odvolání.

Český báňský úřad se obrátil na ministerstvo s žádostí o přezkum rozhodnutí EIA, ze kterého vyplynulo, že je věcně správné. V uplynulých měsících proto Hladík vedl jednání se zástupci těžební společnosti a dalšími aktéry. Výsledkem je rozhodnutí o zkrácení těžby o dva roky.

„Naším cílem bylo najít řešení, které bude právně čisté, ale zároveň naplní slib v oblasti útlumu uhlí, ke kterému jsme se jako vláda zavázali,“ uvedl Hladík. Dodal, že jde o rozhodnutí, které je důležitým krokem k transformaci české energetiky a zároveň dokladem, že i komplikované situace je možné konstruktivně řešit.

Podíl uhelných zdrojů podle Beneše v současné době tvoří 40 procent energetického mixu ČR a po roce 2030 se bude snižovat na nutné minimum. „Tento pokles se bude uskutečňovat ruku v ruce s náběhem nízkoemisních alternativ, zejména obnovitelných zdrojů a v přechodném období také moderních plynových kapacit, v dlouhodobějším horizontů nových jaderných bloků,“ řekl.

Dřívější ukončení těžby vítá ekologická organizace Greenpeace, která se proti dřívějšímu rozhodnutí o prodloužení těžby odvolala. „Původně jsme usilovali o to, aby ta těžba nebyla vůbec prodloužena a skončila v roce 2030, ale i tak vítáme rozhodnutí, které prodloužení zkrátilo o dva roky,“ uvedl vedoucí energetické kampaně organizace Greenpeace ČR Jaroslav Bican. Nyní bude potřeba podle něj začít řešit konkrétní plán rekultivace a budoucnost území.

Zdroj: ČTK

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře