Tisíce lidí dorazily na protivládní demonstraci , zprávy čr,
Premiér Petr Fiala (ODS) je přesvědčen o tom, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, nevidí tedy důvod dnešní protivládní demonstraci na pražském Václavském náměstí dále komentovat. ČTK to řekl mluvčí vlády Václav Smolka. Jediný motiv, kterému v souvislosti s demonstrací rozumí vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), je obava z chudoby. Stát ale nikoho nenechá bez pomoci, napsal ČTK. Závěr akce, kdy se část demonstrantů nahrnula před Národní muzeum, považuje za nepřípustný.

Tisíce lidí dorazily na Václavské náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě

Několik stovek demonstrantů se po skončení oficiální demonstrace přesunulo před Národní muzeum, kde žádali sundání ukrajinské vlajky. Policie je vyzvala k odchodu, na místě jsou těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Došlo k několika strkanicím.

“Pan premiér je přesvědčen, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, a není je potřeba nijak dále komentovat,” uvedl Smolka.

Rakušan ČTK sdělil, že jediný motiv, kterému rozumí, je obava z chudoby. “K tomu, abychom čelili hrozbě chudoby, má ale náš stát dostatek funkčních nástrojů v podobě robustního sociálního systému. Ten nikoho nenechá bez pomoci a ještě zdaleka ho nevyužívají všichni, kdo na to mají nárok,” uvedl.

Co se týče dalších požadavků organizátorů, zejména zastavení pomoci Ukrajině, ty jsou podle vicepremiéra “spíš projevem mravní bídy organizátorů než čehokoliv jiného. Za tím, že si ČR plní své spojenecké závazky, si pevně stojím. A jsem rád, že je to i převažující názor české veřejnosti,” uvedl Rakušan.

“Hlavní myšlenkou Rajchlovy demonstrace je, že by Česká republika měla přestat pomáhat Ruskem vojensky napadené Ukrajině. Ta demonstrace je ve skutečnosti demonstrací na podporu Ruska, na podporu Putinovy útočné války. Na podporu velmoci, která Českou republiku sama a zcela jasně deklarovala jako nepřátelskou zemi. Rajchlova demonstrace je součástí ruské proválečné a lživé propagandy. Je propagandou velmoci, která proti naší zemi již léta vede dezinformační a sabotážní válku. I s padlými – ve Vrběticích Russové zabili dva naše lidi.” uvedl ve svém komentáři na webu FORUM 24, Jiří X. Doležal

Nařčení z cenzury v situaci, kdy lidé svobodně na náměstí i jinde projevují své názory, považuje za naprosto absurdní. “Cenzurou zavání spíše to, když někteří mluvčí na demonstraci vzkazují médiím, jak se mají, či nemají chovat. Nechme to, prosím, na médiích samotných,” sdělil.

Za zcela nepřípustné má násilné projevy v závěru demonstrace, kdy se část účastníků dožadovala stržení ukrajinské vlajku z budovy Národního muzea. “Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,” uzavřel Rakušan.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře