Hasiči loni vyjížděli ke 21.000 požárů se škodou 5,3 mld. Kč, V Kutné Hoře hořela ubytovna, jeden mrtvý, škoda 10 mil. Kč

První den nového roku krátce před půl jedenáctou večer přijalo operační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o požáru ubytovny v kutnohorské části Sedlec v těsném sousedství továrny na tabákové výrobky. Při požáru zemřela jedna osoba.

Operační důstojník k události ihned vyslal jednotky z druhého poplachového stupně, protože při ohlášení bylo uvedeno, že se lidé nemohou kvůli požáru dostat ven z budovy. První jednotky, které dorazily na místo, se nejprve zaměřily na evakuaci lidí za pomoci nastavovacích žebříků. U dvoupodlažního objektu o půdorysu 30×10 m byla požárem zasažena část patra a celá střecha.

K likvidaci plamenného hoření nasadili hasiči pět útočných vodních proudů, některé z nich byly vedeny také zvenčí z výškové techniky. V rozlehlé ubytovně hasiči také prováděli průzkum, neboť byla pohřešována jedna osoba. Tu po chvíli nalezli v jednom z bytů bez známek života; exitus následně potvrdil lékař. Zdravotnická záchranná služba si převzala do péče čtyři zraněné osoby, ve dvou případech šlo o popáleniny. V budově se v době požáru nacházelo 41 lidí, z toho 18 dospělých a 23 dětí. Asi polovinu z nich museli hasiči evakuovat, ostatní se dostali ven samovolně.

Vzhledem k tomu, že většina obyvatel ubytovny byla po urychleném opuštění svého obydlí venku bez teplejšího oblečení, povolal velitel zásahu k události z mladoboleslavské stanice evakuační autobus k zajištění tepelného komfortu a rozvozu do náhradního ubytování, které pro ně zařídil starosta Kutné Hory. Samotný objekt bude několik dní neobyvatelný.

V půl jedné v noci se hasičům podařilo dostat požár pod kontrolu a mohla být nahlášena lokalizace. K události byl povolán také technik rozvodných závodů, který celý objekt odpojil od elektrické energie. Jednotky následně dohašovaly požár v jednotlivých místnostech, kde jim práci komplikovaly sendvičové stropy. Po lokalizaci byl snížen počet vodních proudů k hašení.

Následující den po sedmé hodině ranní došlo ke střídání zasahujících hasičů, zároveň byla provedena redukce nasazených sil a prostředků. Jednotky dále vyhledávaly a dohašovaly skrytá ohniska a zároveň z výškové techniky rozebíraly střešní krytinu.

Škoda byla předběžně vyčíslena na deset milionů korun. Příčina požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

Zasahující jednotky:

HZS Středočeského kraje – Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Mladá Boleslav.

SDH Středočeského kraje – Červené Pečky, Křesetice, Kutná Hora-Malín, Malešov, Nové Dvory, Starý Kolín.

Zdroj: HZS Středočeského kraje

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře