Regionální volby budou vždy v pevném říjnovém termínu

Shoda mezi politickými stranami. V nadcházejících volbách budou moct volit i lidé v karanténě

Ve volbách do Poslanecké sněmovny budou moci znovu hlasovat i lidé v karanténě či izolaci, a to stejnými způsoby jako při krajských volbách v loňském roce. Vyplývá to ze schůzky ministra vnitra se zástupci politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Návrh nyní projedná vláda, poté zamíří do Poslanecké sněmovny a Senátu. 

Ve čtvrtek, 27. května 2021, se uskutečnilo jednání ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se zástupci politických stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně. Tématem byl návrh zákona, který v nadcházejících volbách umožní hlasovat opět i lidem v karanténě či izolaci. Sněmovní volby již s novými pravidly pro přepočet hlasů na mandáty proběhnou 8. a 9. října 2021.

Návrh vychází do značné míry ze speciálního zákona přijatého pro krajské a senátní volby v roce 2020. Voliči v karanténě budou moci i letos hlasovat u volebního stanoviště (tzv. drive-in), v uzavřeném pobytovém zařízení sociálních služeb nebo do zvláštní přenosné volební schránky.

Dnešní jednání předznamenalo, že návrh zákona má velkou šanci na schválení Poslaneckou sněmovnou. „Než zákon projedná vláda, chtěl jsem, aby se k němu vyjádřily strany zastoupené ve Sněmovně.  V takovýchto případech je totiž nutné, aby s návrhem panovala všeobecné shoda. A jsem velmi rád, že to tak skutečně dopadlo, dnešní schůzka nám to potvrdila,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že ač je pandemie na ústupu, přesto se může stát, že na podzim bude významná skupina obyvatel v karanténě a i ti musí mít možnost volit.

Základním principem zůstává, že volič s nařízenou karanténou nebo izolací nepřichází do kontaktu s běžnou okrskovou volební komisí. Do omezeného kontaktu přijde pouze s komisí speciální, která je vybavena ochrannými pomůckami. Rovněž hlasovací lístky odevzdané těmito voliči sčítá speciální komise na krajském úřadu. Kombinace tří způsobů hlasování pak zaručuje, že ve volbách budou moci hlasovat i ti voliči, kterým bude karanténa nebo izolace nařízena ještě ve čtvrtek volebního týdne.

Zdroj: Ministerstvo vnitra

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře