V Praze začalo zasedání Evropského politického společenství
Na Pražském hradě dnes před 14:00 začalo první zasedání platformy Evropského politického společenství (EPC), na které do české metropole přicestovali lídři více než čtyř desítek evropských zemí. Na zasedání jsou vedle premiérů a prezidentů států Evropské unie přítomni také například představitelé Británie, Turecka či Ukrajiny. Premiér Petr Fiala (ODS) v úvodním projevu zdůraznil, že EPC nemá nahradit stávající formáty spolupráce, má ale umožnit otevřenou neformální diskusi.

Do Prahy dostalo pozvánku 44 zemí, které podle šéfa Evropské rady Charlese Michela sdílejí stejný kontinent a stejné výzvy. “Budeme do hloubky jednat o tom, jak společně bránit zájmy našich občanů na celém kontinentu,” prohlásil při příjezdu na Pražský hrad Michel. Pozvané státy podle něj spojuje téma bezpečnosti, energetiky, migrace či úsilí o stabilitu a mír.

Pozvání do Prahy nedostali představitelé Ruska a Běloruska. Podle šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella je pražské setkání signálem Rusku, které v únoru vojensky zaútočilo na sousední Ukrajinu, o jeho izolaci. “Neznamená to, že chceme Rusko izolovat navždycky, ale tohle Rusko nezačleníme. Jsme tu, abychom Rusku vyslali signály,” řekl Borrell.

Evropští lídři budou v Praze debatovat zejména o důsledcích ruské invaze na Ukrajinu a související energetické krizi. Polský premiér Mateusz Morawiecki před začátkem jednání kritizoval plán vlády v Berlíně, která chce na zmírnění dopadů vysokých cen energií vynaložit až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč). To by podle expertů mohlo znevýhodnit ostatní země EU.

Pokračující ruské agresi vůči Ukrajině se v první části svého úvodního projevu věnoval premiér Fiala. Evropa podle něj v současnosti čelí těžkostem a nejzávažnějším problémem je právě tato agresivní válka. Následně hovořil o samotné platformě EPC, které podle něj nemá nahradit stávající formáty spolupráce, ale má umožnit upřímnou diskusi. V předchozím vyjádření pro novináře Fiala řekl, že dnešek může být díky premiérovému jednání EPC velkým dnem pro Evropu.

Setkání se těší značnému zájmu novinářů z celé Evropy, na Pražský hrad jich přijelo několik set. Příjezdy několika desítek státníků a jejich delegací na Pražský hrad se odehrály bez komplikací v dopravě i jakýchkoliv jiných problémů, sdělila ČTK pražská policie. Jen někteří turisté mířící na Hrad odcházeli s nepořízenou, protože netušili, že historické sídlo českých králů a prezidentů je kvůli setkání evropských politiků až do soboty uzavřeno. S výjimkou uzavření Hradu nečekají obyvatele či návštěvníky Prahy žádné uzavírky.

Hlavy států a předsedové vlád členských zemí EU poté budou v pátek na neformálním zasedání Evropské rady jednat o válce na Ukrajině a vojenské a finanční podpoře země napadené Ruskem, energetice a hospodářské situaci v Evropě.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře