Válek objedná lék na covid od společnosti Pfizer
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že příští týden podepíše smlouvu s firmou Pfizer na nákup léku na covid-19.

Nabídka je na 100.000 dávek za dvě miliardy korun, řekl dnes novinářům. Prověří také počty a dobu použitelnosti monoklonálních protilátek, zvažuje se jejich darování potřebným zemím. Pokud se je nepodaří využít, stát je od nemocnic odkoupí a odepíše.

“Nabídka firmy, kterou diskutujeme, činí 100.000 dávek a chce za to dvě miliardy. S tím, že 25 procent té dávky bude dodávat vždycky po čtvrtletích,” řekl Válek. První dodávka v prvním čtvrtletí by podle firmy mohla být ale až na konci března. Jedná se o tom, že část by firma dodala už za 30 dní od objednání.

“Rozhodně ten lék objednám, i když jsem si vědom, že část možná dorazí až poté, co omikron zmizí. Ale ten lék je účinný na všechny typy variant covidu,” dodal. Smlouvu s výrobcem zatím podle něj podepsalo jen Německo, Válek chce nákup koordinovat s dalšími okolními státy. Lék už dostal schválení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zatím jeho hodnocení nedokončila, ale uvedla, že státy mohou paxlovid používat brzy po diagnostikování infekce.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře