Vedení ČSSD bude vyjednávat o levicové volební alianci i s odboráři

ČSSD se pokusí sestavit levicovou volební koalici. Pokud se jí to povede půjde již o pátou parlamentní stranu, která by nešla do voleb samostatně, ale v koaličním uskupení. První koalici mají tvořit Piráti a hnutí STAN. Piráti o schválení koaliční smlouvy hlasují v těchto dnech, výsledky by měly být známy v úterý. Druhou už loni na podzim podepsaly ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Vedení ČSSD bude vyjednávat o levicové volební alianci s odboráři, nezávislými odborníky, regionálními uskupeními, případně dalšími subjekty, které mají k této straně programově blízko. Vedení k tomu dostalo mandát na předsednictvu strany, které se dnes uskutečnilo on-line. Na svém twitteru to uvedla místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Sociální demokracie byla v minulosti nejsilnější politickou stranou v zemi, ale v současné době se propadla až na samou hranici volitelnosti. Podle předvolebních průzkumů není jisté, jestli by sociální demokraté překročili pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Například podle modelu agentury Kantar CZ z loňského listopadu by ČSSD dostala 4,5 procenta hlasů. Volební průzkum společnosti Kantar zde

I to je důvodem toho, že se ČSSD rozhodla jednat a pokusí se vytvořit volební koalici. Navíc s tímto systémem mají už své zkušenosti. Sociální demokraté šli s podporou jiných stran v některých krajích už do loňských krajských voleb. Například hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) při nich vedl ve volbách kandidátku projektu 3PK, ve které vedle sociální demokracie bylo hnutí Společně pro kraj a nezávislí kandidáti.

Zdroj: ČTK, foto twitter ČSSD

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře