O velikonočním víkendu zemřelo při nehodách sedm lidí, Obětí dopravních nehod za 14 dnů je víc než za celé měsíce

Při dopravních nehodách v Česku během prodlouženého velikonočního víkendu zemřeli dva lidé, což je nejméně minimálně od roku 2000, řekl ČTK ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Loni byly oběti nehod čtyři. Zraněných a nehod od Velkého pátku do Velikonočního pondělí bylo v tomto století méně jen v roce 2021, kdy kvůli epidemii koronaviru platil zákaz cestování mezi okresy, vyplývá z vyjádření Zlého a policejních statistik. Zhruba na dlouhodobém průměru byl podle Zlého počet nehod pod vlivem alkoholu.

Z hlediska nehodovosti lze uplynulý velikonoční víkend hodnotit jako jeden z nejlepších, řekl Zlý. Nehod policie eviduje 584, loni jich bylo 780 a v covidovém roce 2021 policisté zaznamenali 499 nehod. Letošních 126 zraněných bylo o 47 méně než loni, v roce 2021 se o Velikonocích při nehodách zranilo 99 lidí.

Pod vlivem alkoholu se o letošních Velikonocích stalo 62 nehod. Loni jich bylo 70, v covidových letech 2020 a 2021 i méně než 40. Méně nehod pod vlivem alkoholu než letos se stalo v polovině z posledních deseti let.

Dopravní policisté považují velikonoční svátky za jedno z nejnebezpečnějších období roku. Lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti a vyjíždějí také sváteční řidiči. Rizikové z hlediska alkoholu za volantem bývá hlavně Velikonoční pondělí s tradiční pomlázkou. Policie proto i letos během velikonočního týdne zvýšila dohled na silnicích. Víc než 3000 policistů od čtvrtka do pondělí zkontrolovalo téměř 35.000 vozidel a odhalilo 6721 dopravních přestupků, uvedla dnes policie na svém webu.

Nejčastějším pochybením řidičů byla během Velikonoc rychlá jízda, policie ji zaznamenala u 1892 z nich. Téměř 1000 vozidel mělo problém s technickým stavem, víc než 500 přestupků se týkalo bezpečnostních pásů, 359 bylo jízd bez dálniční známky a 270 s používáním mobilního telefonu. Ke 175 autům řidiči nepředložili doklad o povinném pojištění. Policisté při celorepublikové akci s názvem Velikonoce také našli dvě odcizená vozidla a vypátrali deset pohřešovaných a hledaných lidí.

Dvě tragické nehody o letošních Velikonocích se staly v sobotu ve Šlovicích u Dobřan na Plzeňsku a v neděli u obce Láz na Příbramsku. Na silnici z Plzně do Klatov havarovalo v sobotu ráno pět osobních aut. Tři lidé byli zraněni, jeden z nich po převozu do nemocnice zemřel. V neděli nehodu nepřežila šestačtyřicetiletá řidička, která u obce Láz na Příbramsku s autem narazila do stromu.

Nejtragičtější od roku 2000 byl v Česku velikonoční prodloužený víkend v roce 2003, kdy zemřelo při dopravních nehodách 25 lidí. Po třech obětech bylo v letech 2020, 2018 a 2013.

Zdroj: ČTK, foto ilustrační

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře