Podnikatelský důchod zemědělců meziročně klesl, Mimořádné valorizace důchodů nahradí dočasný příspěvek, Jurečka, inflace, Vláda, porostou důchody, Poslanci SPD navrhli zvýšení základní výměry důchodů
Poslanci SPD zřejmě narazí na nesouhlas vlády se svým návrhem zvýšit základní výměrů všech druhů důchodů. Zvýšit ji chtějí z deseti na 13 procent průměrné mzdy. 

Podle SPD je to nejvhodnější způsob, jak při nynějším růstu cen pomoci zejména nízkopříjmovým penzistům. Podle návrhu stanoviska pro středeční jednání vlády by však měl kabinet zaujmout nesouhlasný postoj. Hlavním důvodem je, že jen pro příští rok by si návrh SPD vyžádal navíc 20 miliard Kč ze státního rozpočtu. Podle odhadu předkladatelů by stát vyplatil o 40 miliard víc.

Vláda upozorňuje, že tyto dodatečné výdaje rozpočtu nejsou kryté příjmy, a jsou tak mimo jeho reálné možnosti. “Návrh zcela opomíjí udržitelnost důchodového systému i udržitelnost veřejného financování, což odporuje Programovému prohlášení vlády,” stojí v návrhu stanoviska.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře