Premiér Petr Fiala ODS,
Vláda Petra Fialy (ODS) dnes čelí ještě před schválením návrhu programu mimořádné schůze Sněmovny ke sporným koaličním předlohám tvrdé kritice předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové a lídra SPD Tomia Okamury. Oba opoziční politici vytýkali kabinetu zejména to, že podle nich nechce řešit současné zdražování.

“Vládnoucí strany ani po osmi měsících po volbách nepochopily, že mají odpovědnost za všechny obyvatele České republiky a že už nemohou dělat politiku jenom pro někoho,“ prohlásila Schillerová. Kabinet podle ní přestal mluvit s občany, nevysvětluje jim své kroky a inflaci neřeší.

Lidé se podle Schillerové obávají budoucnosti. “Mají pocit, že jsou hozeni přes palubu, mají pocit, že je tato vláda ignoruje,” uvedla.

Okamura označil v souvislosti s navrhovaným programem schůze za otřesné, že prioritami vládní koalice je snížení plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví a zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí. “Prioritou vlády není řešení zdražování,” uvedl předseda SPD a vyzýval kabinet k demisi. “Jste vláda pro vybrané skupiny elit, nikoli pro běžné občany,” prohlásil.

Okamura nabádal k přijetí plošných opatření v podobě snížení daně z přidané hodnoty nebo stanovení horní hranice cen. “Máte plnou odpovědnost za to, jak se tady zdražuje,” řekl na adresu vládních činitelů.

Koalice chce na schůzi projednat také úplné zrušení elektronické evidence tržeb a zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ve vlastnictví některých médií. Jde o předlohy, u nichž hrozí nebo již započaly obstrukce ANO či SPD. Opět nejsou vyloučena ani noční jednání dolní komory. Koaliční poslanci na ranní tiskové konferenci avizovali, že jsou na dlouhou debatu a obstrukce připraveni.

SPD chce obstruovat plán snížit platby za státní pojištěnce ze všech sil

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se v souladu s dřívějšími prohlášeními chystá obstruovat vládní návrh na snížení plateb za státní pojištěnce. Předseda SPD Tomio Okamura dnes novinářům řekl, že proti schválení zákona bude jeho hnutí bojovat ze všech sil. Vládní plán by podle něj zhoršil dostupnost zdravotní péče. Jak moc se schůze poslanců protáhne, záleží podle SPD na vládních stranách.

Okamura před jednáním Sněmovny řekl, že opatření v krátké době způsobí vážný propad příjmů zdravotních pojišťoven. “V důsledku toho následně dojde velmi rychle k zhoršení dostupnosti a kvality zdravotních výkonů a zdravotní péče pro české občany,” uvedl šéf SPD. Hnutí proti tomu podle něj bude ve Sněmovně bojovat ze všech sil.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře