volební model, Volební průzkum, volební preference, ANO, Piráti,

Volební průzkum: V květnu by volby vyhrálo hnutí ANO, do sněmovny by se dostaly pouze čtyři strany

Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by koncem května vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,1 %, což představuje oproti dubnu tohoto roku nárust o 2 procentní body.

Na druhém místě by nyní skončila Občanská demokratická strana v čele s premiérem Petrem Fialou, a to se ziskem 19,6 procentního bodu. Oproti minulému měsíci si tak občanští demokraté mírně pohoršili, a to o 0,2 procentního bodu.

Důvodem, byť ne příliš velkého poklesu volebních preferencí občanských demokratů, může být skutečnost, že se Fialovi a jeho vládě nedaří uklidnit stále rostoucí obavy obyvatel České republiky spojené s prohlubující se inflací, zdražováním či nebývalým nárůstem cen energií. ODS si zatím udržuje preference díky tomu, že přebírá voliče od svých vládních koaličních partnerů, a to především od starostů. Strana totiž zároveň zažívá odklon části svých vlastních voličů, kteří jsou současnou vládní politikou zklamáni a mají pocit, že se strana odvrátila od svých tradičních hodnot. Pakliže ODS díky svým preferencím takzvaně „usne na vavřínech“, mohl by její preference během velmi krátké doby čekat velmi strmý pád.

Třetí pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadilo hnutí SPD v čele s jejím předsedou Tomiem Okamurou, a to se ziskem 14,3 procentního bodu, což znamená oproti minulému měsíci nárůst voličských preferencí o 1,4 procentního bodu.

V současné době patří Tomio Okamura a jeho SPD mezi nejsilnější a nejhlasitější kritiky vládní pětikoalice. Vládě vyčítá především to, že se jí nedaří rozptýlit rostoucí obavy obyvatel spojené s vysokým počtem uprchlíků a dále obavy ze zhoršení zdravotní péče, vzdělávacího systému, přetížení sociálního systému či výrazného oslabení sociálních jistot. Dá se očekávat, že preference této strany budou díky rostoucí frustraci naší společnosti i nadále růst. V květnu zaznamenalo SPD volební potenciál atakující hranici dvaceti procent.

Čtvrtým politickým subjektem, který by se v květnu dostal do Sněmovny PČR, je hnutí STAN pod vedením předsedy a současného ministra vnitra Víta Rakušana, a to se ziskem 7,8 procentního bodu. Oproti výsledkům dubnového měření by si tak toto hnutí v současné době pohoršilo o 0,9 procentního bodu. Klesající preference Starostů a nezávislých zjevně souvisí s řadou nepříjemných kauz, které od voleb neustále podkopávají důvěru voličů tohoto hnutí.

Piráti mimo sněmovnu: Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal
Volebni pruzkum volebni preference hnuti ANO Pirati zpravy cr

Před branami do Sněmovny by se v květnu těsně ocitli Piráti, kteří by v nynějším průzkumu společnosti SANEP obsadili pátou příčku, a to s aktuálním ziskem 4,6 procentního bodu, což znamená pokles voličských preferencí oproti minulému měsíci o 0,2 procentního bodu.

Na šestém místě by v aktuálním měření skončila KDU-ČSL se ziskem 4 procentních bodů. Tříprocentní hranici by v květnu tohoto roku překročili ještě Svobodní se ziskem 3,6 procentního bodu a TOP 09 se ziskem 3,3 procentního bodu. Strana zelených a ČSSD, jakožto strany zastoupené v Parlamentu České republiky a jsou tudíž součástí měření, by nyní získaly 2,3 % (ČSSD) a 1 % (Zelení).

Zdroj: SANEP

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře