Rychetský čelí trestnímu oznámení za výroky o Klausovi a Rusku, Vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k výrokům předsedy vlády Andreje Babiše

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vyslovil rozhořčení nad rozhodnutím Ústavního soudu ve věci volebního zákona slovy „Ústavní soud ztratil zábrany a snaží se ovlivnit politickou situaci v zemi“.

Rozhodnutí Ústavní soudu, které kritizoval Andrej Babiš
  • Ústavní soud zrušil část volebního zákona pro porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících stran.
  • ÚS škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích.
  • Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do sněmovny získat pět procent hlasů. ÚS zrušil aditivní klauzule, které činily 10, 15, respektive 20 procent.
  • Organizace už vyhlášených voleb tímto rozhodnutím nebyla dotčena. Rizika spojená se změnou volebních pravidel by nastala až po uplynutí lhůty pro podávání kandidátních listin, tedy v srpnu 2021.
  • Jan Hamáček neprodleně svolá jednání s politickými stranami. Vnitro představí alternativy řešení, uvedl.
Vyjádření předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského

Ústavní soud se nesnaží ovlivnit politickou situaci v zemi, ale chrání Ústavu a její základní požadavek na ochranu ústavního principu rovnosti ve volebních procesech. Když předseda vlády prohlásil, že „Pavel Rychetský evidentně není nestranný ústavní soudce“, dopustil se dehonestujících výroků vůči ostatním soudcům Ústavního soudu, neboť jde o většinové rozhodnutí patnáctičlenného pléna. I úvaha Andreje Babiše, že předseda Ústavního soudu „udělal s hnutím STAN politickou dohodu o kandidatuře na prezidenta v roce 2023“, je scestná, protože Pavel Rychetský opakovaně prohlásil, že se nikdy nehodlá ucházet o funkci hlavy státu.

Zdroj a foto: Ústavní soud České republiky

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře