, Češi dnes začnou volit budoucí europoslance, Způsob zpracování výsledků eurovoleb je specifický

Výsledky voleb do Evropského parlamentu budou známy v noci. První odhady volebních výsledků

Češi by se dnes v noci měli dozvědět, koho si zvolili do Evropského parlamentu. I když europoslance vybírali v pátek a v sobotu, Český statistický úřad (ČSÚ) bude moci výsledky zveřejnit až dnes po 23:00. Důvodem je to, že ve většině států unie si budou voliči své europoslance vybírat v dnešní den a jako poslední skončí hlasování v Itálii.

Výsledky potvrdí nebo upraví prognózy, podle nichž by 21 českých křesel z celkového počtu 720 v Evropském parlamentu měli obsadit především zástupci všech sněmovních stran. Podle předvolebních průzkumů mělo volby vyhrát vládní hnutí ANO před koalicí Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. O třetí místo zřejmě soupeřili Piráti, Starostové a SPD s Trikolorou. Zastoupení v Evropském parlamentu si podle průzkumů udrží KSČM, která pozice v českém Parlamentu ztratila, z ostatních uskupení měla šanci na zisk mandátu Přísaha s Motoristy.

Výsledky hlasování dostal ČSÚ v sobotu od okrskových volebních komisí, do jejich zpracování dnes večer jsou v zabezpečeném systému. “Dalo by se říci, že se proces zpracování v sobotu večer zmrazí, aby pokračoval v neděli večer, kdy proběhne celková sumarizace výsledků a přepočet hlasů na mandáty. Oproti jiným typům voleb tak voliči nebudou moci sledovat průběžné výsledky,” uvedl před hlasováním předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Na výsledky musejí čekat také Nizozemci, kteří hlasovali podle národních zvyklostí ve čtvrtek, dále Irové hlasující v pátek a Slováci s Malťany a Lotyši, kteří o svém výběru rozhodli v sobotu.

V evropských volbách je podle unikátní predikce Seznam Zpráv favoritem hnutí ANO

Na úvod je potřeba dodat, že úplně první výsledky unikátní predikce jsou velmi hrubé, z dobrého důvodu: Nejsou zveřejněna data z průběžného sčítání hlasů. Právě na základě průběžného sčítání u všech voleb počítáme predikce, a to s vysokou přesností. Evropské volby jsou ale specifické: Zákon říká, že výsledky se smí zveřejnit až po uzavření všech volebních místností v členských zemích EU. 

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře