Růst ekonomického výsledku v zemědělství pokračoval, Zemědělci se potýkají s výrazným růstem cen vstupů, Potraviny i průmyslové suroviny letos zdražily o desítky procent
Zemědělci se potýkají s výrazným růstem cen vstupů – Podle prvního odhadu se produkce zemědělského odvětví v běžných cenách v roce 2022 meziročně zvýší o 17 %. Podnikatelský důchod ze zemědělské činnosti klesne o 5 % a jeho hodnota je odhadována na 25 mld. Kč.

Hodnota produkce z rostlinné výroby za rok 2022 podle předběžných údajů dosáhne řádově 120 mld. Kč, což v meziročním srovnání představuje růst o 15 %. Za růstem hodnoty produkce stojí především vyšší ceny pšenice (+27 %), ječmene (+29 %) a řepky (+19 %).

Hodnota živočišné produkce se očekává na úrovni 65  mld. Kč, což je o 20 % více než v roce 2021, a to díky růstu hodnoty produkce skotu (+33 %), prasat (+18 %) a mléka (+21 %). Vyšší hodnota produkce, podobně jako u rostlinné výroby, je dána zejména růstem realizačních cen.

Největší nákladová položka účtu mezispotřeba je v roce 2022 odhadována na 134 mld. Kč s meziročním navýšením o 25 %. „Tempo růstu zemědělské produkce v letošním roce v porovnání s rokem 2021 bude pravděpodobně nižší než odhadované tempo růstu nákladů spojených se zemědělskou činností. Podle aktuálně dostupných informací lze očekávat zhoršení nákladové rentability zemědělské výroby, a to zejména v důsledku rychlého růstu cen energií, hnojiv, krmiv a dalších zemědělských služeb,“ upozorňuje Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ.

Náhrady zaměstnancům se předpokládají na úrovni 37 mld. Kč (+7 %) a předepsané pachtovné a ostatní nájemné z nemovitostí 9 mld. Kč (+1 %).

Podle metodiky kalkulace Souhrnného zemědělského účtu je podnikatelský důchod ze zemědělské činnosti, po započtení dotací na výrobu ve výši 35 mld. Kč, aktuálně odhadován na 25 mld. Kč, což v meziročním srovnání představuje pokles o 5 %.

Souhrnný zemědělský účet je sestavován na základě unijní mezinárodně srovnatelné metodiky, popisuje ekonomickou výkonnost odvětví. V případě vybraných položek rostlinné výroby se počítá s hospodářským, nikoli kalendářním rokem. Výsledky prvního odhadu Souhrnného zemědělského účtu za rok 2022 jsou sestavovány na základě dostupných statistických údajů k 30. listopadu 2022 a budou postupně zpřesňovány. Zpřesněné údaje budou zveřejněny 24. března 2023 a 29. září 2023.

Mezinárodní srovnání je k dispozici na webových stránkách Eurostatu, vývoj Souhrnného zemědělského účtu od roku 1998 přináší aktualizovaná časová řada ČSÚ.

Zdroj: ČSÚ

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře