Se zvýšením TV poplatků nesouhlasí většina Čechů

Se zvýšením TV poplatků nesouhlasí většina Čechů.

S návrhem na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků nesouhlasí 71 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research v květnu a srpnu mezi více než 2500 respondenty.

Návrh, který prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, pracuje se zvýšením poplatku za televizní vysílání od příštího roku o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a se zvýšením rozhlasového poplatku o deset korun na 55 Kč.

Podle návrhu by se měl také rozšířit počet domácností, na které se bude poplatek za televizní a rozhlasové vysílání vztahovat. Nově by se poplatníkem měla stát každá domácnost, která má připojení k internetu nebo chytrý telefon, bez ohledu na to, zda vlastní TV či rádio. S takovým návrhem nesouhlasí 70 procent lidí.

“Koncesionářské poplatky v současné době slouží jako hlavní zdroj příjmů pro veřejnoprávní média. K jejich zvýšení navíc nedošlo od roku 2008. Ani to ale Čechy v tématu zvyšování poplatků příliš neobměkčí. Průzkum navíc mimo jiné ukazuje, že pouze čtyři z deseti Čechů souhlasí s tím, aby koncesionářské poplatky i nadále fungovaly jako hlavní zdroj financování České televize,“ uveda Lucie Režná z NMS.

Důležitou roli v podpoře legislativní změny, která vede ke zvýšení poplatků za TV a rozhlas, hraje dosažené vzdělání. Se zvýšením koncesionářských poplatků souhlasí 34 procent vysokoškolsky vzdělaných Čechů, oproti Čechům a Češkám se základním vzděláním je to 21 procentních bodů více.

Pro Čechy je zásadní, aby veřejnoprávní televize byla zdrojem objektivních informací a byla nestranná. Za potřebné to považuje 93 procent lidí v Česku. Polovina Čechů v průzkumu uvádí, že ČT je dobrým zdrojem objektivních informací.

Českou televizi považuje za důvěryhodnou 55 procent Čechů a Češek, ve srovnání s komerčními televizními stanicemi má tak důvěru největší. Za důvěryhodnou považují ČT zejména mladí lidé, mezi lidmi ve věku 18 až 26 let je to 70 procent.

“Byť Češi nesouhlasí se zvyšováním poplatků za televizní a rozhlasové vysílání, roli veřejnoprávních médií považují za důležitou. Každý druhý Čech, který zaznamenal zrušení veřejnoprávní televize na Slovensku, s takovým krokem nesouhlasí,“ dodala Režná.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře