Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 18.3. 2021
Za sportem a do přírody půjde cestovat po celém kraji
Vláda ve čtvrtek rozhodla o částečném uvolnění opatření. Nově se bude moci za sportem a za přírodou cestovat po celém okrese. Nyní to bylo možné pouze v katastru obce. „Situace v nemocnicích je stále kritická. Klesl ale počet nových případů. Nově se tak bude možné za přírodou či sportování pohybovat po celém okrese,” uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Mezi okresy ale omezení pohybu bude stále platit. (Zdroj: Novinky.cz)
Šíření covidu zpomaluje, vláda projedná změny opatření
Šíření nemoci covid-19 ve středu v Česku dále zpomalovalo, a počet očkovaných proti nemoci byl naopak jeden z nejvyšších. Naočkovány jsou tři pětiny zdravotníků, mezi nimiž tak ubývá nakažených. Vysoké jsou však stále počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Za této situace dnes vláda projedná změny opatření proti šíření koronaviru po 21. březnu, dokdy platí nynější restrikce.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) už avizoval, že kvůli přeplněnosti nemocnic se opatření výrazněji nezmění. Poslanci kvůli uzavření škol navrhli zvýšit ošetřovné. Zaměstnavatelé zase žádají zvýšení dotací na povinné testování na covid-19 ve firmách. Skupina poslanců ze všech klubů kromě vládního hnutí ANO navrhla zvýšit kvůli zavřeným školám krizové ošetřovné o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Novela předpokládá, že by rodiče dostali více peněz zpětně od začátku března. Více peněz od státu požadují také firmy kvůli povinnému testování zaměstnanců. (Zdroj: ČTK)
Senát odmítl povinný podíl tuzemských potravin v obchodech
Senát odmítl povinný podíl tuzemských potravin v českých obchodech. Novelu zákona o potravinách, která měla kvóty zavést od příštího roku, vrátil Sněmovně s návrhem na vypuštění tohoto sporného návrhu. Do vládní novely se kvóty dostaly ve Sněmovně na základě pozměňovacího návrhu poslanců SPD. Kvóty by se měly vztahovat na obchody s plochou nad 400 metrů čtverečních a na zákonem stanovené potraviny. Očekává se, že Poslanecká sněmovna kvóty znovu už nepodpoří.
Evropská komise varovala, že v případě přijetí kvót se Česko může dočkat z Bruselu žaloby. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna již dříve uvedl, že novela ve sněmovní verzi by narušila soutěžní prostředí nejen v České republice, ale také v Evropské unii. (Zdroj: ČTK)
Žena poblíž Písku nalezla ostatky 11 lidí
Žena poblíž Písku objevila místo, kde se nacházely ostatky 11 lidí. Šlo o lebky různého stáří a různé doby úmrtí. Policie případ vyšetřuje, řekla dnes ČTK její mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová. Kriminalisté se případem zabývají od pondělí. Ostatky nalezla o víkendu žena při sportování v lokalitě Písecké hory. “Zjišťujeme příčinu úmrtí. Další okolnosti a podrobnosti k nálezu by měly poskytnout zadané expertizy,” uvedla.
Podle prvotních verzí zatím nelze vyloučit, že šlo o pohřebiště. Ostatky v zemi ležely v odhadovaném rozmezí 15 až 80 let. (Zdroj: ČTK)
Při střelbě na benzince v Trutnově postřelen zloděj a strážník
Při přestřelce na benzinové pumpě v Trutnově byl dnes kolem 04:00 postřelen strážník a osmadvacetiletý muž podezřelý z krádeže na pumpě. Oba postřelení skončili v nemocnici. Strážník utrpěl lehké zranění, podezřelý je mimo ohrožení života. ČTK to řekla mluvčí policie Iva Kormošová.
Policie případ vyšetřuje jako zločin násilí proti úřední osobě a přečin poškození cizí věci. Pachateli v případě odsouzení hrozí až šest let vězení. (Zdroj: ČTK)
Za týden přibylo deset podezření na úmrtí po očkování
Lékový ústav za poslední týden zaznamenal deset případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Celkem jich eviduje 21. Případy ústav odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se poté prověřují. K úternímu večeru lidé ústavu nahlásili 1923 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 417 více než před týdnem.
Nejčastěji lidé oznamují reakce podobné příznakům chřipky. Vyplývá to z informací, které dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení zveřejnil. SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. (Zdroj: ČTK)
S covidem v Česku zemřelo už přes 24.000 lidí
Počet lidí, kteří od začátku epidemie v Česku zemřeli s covidem, přesáhl 24.000. Od loňského března si nákaza dosud vyžádala 24.117 lidských životů. Poslední tisícovka úmrtí přibyla za pět dní, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích bylo ve středu 8910 pacientů s covidem, vážný průběh nemoci mělo 1989 z nich. Počet hospitalizovaných je o několik stovek nižší než předchozí dva dny, kdy přesáhl devět tisíc.
V posledních době umírá s covidem kolem 200 lidí každý den. Letošním denním maximem je 233 úmrtí z 8. března, což je druhý nejhorší výsledek od vypuknutí epidemie. Více lidí s covidem zemřelo pouze 3. listopadu, a to 262. (Zdroj: ČTK)
Schyluje se ke střetu kvůli Velikonocům
Vláda chce udržet omezení pohybu mezi okresy i přes velikonoční svátky. K tomu je ale nutné další prodloužení nouzového stavu, s čímž musí vládním poslancům pomoci alespoň část opozice. ODS už dala najevo, že chce zákazy cest mimo okresy zrušit. Současná protiepidemická opatření platí do neděle. Přesto podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nelze čekat, že vláda na dnešním zasedání rozhodne o výraznějším uvolnění. Od pondělí se pravděpodobně povolí pohyb za účelem rekreace po celém okrese, nyní je umožněn pouze na území obce.
Proti rozvolnění před Velikonocemi se vyslovil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zakázat cestování mezi okresy může vláda při nouzovém stavu, ten současný ale trvá pouze do 28. března. Proto Blatný navrhne jeho prodloužení. Jelikož menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) při těchto hlasováních přišla o součinnost KSČM, může opět dojít na vypjaté jednání mezi opozicí a vládními stranami. Část opozice spojená v koalici Spolu už oznámila, že uzavření lidí v jejich okresech nepovažuje za nutné. (Zdroj: Novinky.cz)
Praktik: Ivermektin je šance, kterou je třeba využít
Ivermektin představuje pro Česko šanci, která by se neměla v boji s pandemií koronaviru promarnit. Právu to řekl praktický lékař Jan Machač z Boskovic, který jej považuje za bezpečný a nadějný lék. I on netrpělivě čeká, že ministerstvo zdravotnictví vytvoří podmínky pro to, aby ho mohl začít co nejrychleji předepisovat. Zkušenosti s tímto lékem ze zahraničí považuje za dostatečné. A Česko je podle něj ve stavu, kdy už nesmí s nasazením ivermektinu váhat.
„I kdyby se vyplnily pesimistické předpovědi a ivermektin fungoval jen jako pouhé placebo, i kdyby neměl výsledky, které se od něj očekávají, tak se nic vážného nestane. Česko bude dokonale odčervené, možná někdo dostane průjem. Pokud ale ivermektin zabere, mohl by zachránit mnoho životů. Proto musí dostat šanci,“ uvedl Machač. (Zdroj: Novinky.cz)
Neschválený Sputnik V. nepovolovat, podpořili senátoři Blatného
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že bude aktivně bránit tomu, aby v Česku byly používány protiepidemické léky a vakcíny, které by nebyly standardně schváleny. Řekl to senátorům v debatě o unijním postupu proti nemoci covid-19. Členové horní komory ho v tom podopřili.
„Bývám v poslední době někdy kritizován za to, že ‘bráním tomu’, aby se do země dostávaly nové léky, nebo že bráním tomu, aby se dostávaly do země takové či jiné vakcíny,” prohlásil Blatný s tím, že ale nejde o bránění, ale o to, aby se všechno dělo, jak má. „Proto jsem opakovaně řekl, že dokud budu ministrem zdravotnictví, potom budu na tomto postupu trvat,” uvedl v souvislosti s ruskou vakcínou Sputnik V. (Zdroj: Novinky.cz)