Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří
Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří, po 14 případech na Frýdlantsku, laboratoř Státního veterinárního ústavu Jihlava potvrdila nákazu u divokého prasete uloveného v Ralsku na Českolipsku, v katastru obce Hradčany.

Státní veterinární správa dnes kolem místa vymezila tzv.pásmo infekce a v oblasti o výměře přes 230 kilometrů čtverečních nařídila mimořádná veterinární opatření, řekl ČTK její mluvčí Petr Vorlíček.

Vymezená oblast zahrnuje 14 katastrálních území obcí v Libereckém kraji v bývalém vojenském prostoru Ralsko a sahá až za Máchovo jezero. Lokalita s novým výskytem nákazy je podle Vorlíčka od potvrzených míst na Frýdlantsku vzdálená zhruba 50 kilometrů. “Obce, na něž se opatření vztahují, musí nejpozději do 12. května provést soupis všech prasat chovaných v domácnostech. Chovatelé, kteří chovají prasata k nekomerčním účelům, je budou muset nechat do deseti dnů porazit,” doplnil.

V Libereckém kraji se první případ afrického moru potvrdil loni 1. prosince u uhynulého divočáka u Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku. Veterináři pak vytyčili na Frýdlantsku uzavřené pásmo II o rozloze téměř 200 kilometrů čtverečních, ze kterého zatím pocházely i všechny další potvrzené případy. Zasahuje do 28 katastrálních území. Na oblast navazuje uzavřené pásmo I, které zahrnuje 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře