Testy pro školy, Blatný se sejde s autorem české metody PCR testování

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby se setkal s autorem české metody pro PCR testování Emanuelem Žďárským. 

Státu ji Žďárský nabízí od jara, má být levnější a rychlejší. Dosud zástupci vlády jeho nabídku odmítaly, protože testy nebyly certifikované. Podle informací serveru Seznam Zprávy ale testy certifikát Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) loni v prosinci získaly.

Žďárského metodu testování propaguje iniciativa Cesta ze tmy. Podle Seznam Zpráv byla jednou z laboratoří, která se podílela i na testování diváků na zápase fotbalové Slavie s Leicesterem, za jehož návštěvu byli účastníci včetně exministra Romana Prymuly kritizováni.

Právě Prymula se vyjadřoval i k metodě PCR testování navrhované Žďárským. Loni v listopadu na twitteru napsal:

Spor o to, jestli používat antigenní nebo PCR metodu testování se znovu rozhořel v souvislosti s plánovaným návratem žáků do škol. Část odborníků na testování se domnívá, že antigenní testy jsou málo přesné. Kritikům PCR metody, která vyžaduje vyhodnocení v laboratoři, ale vadí to, že výsledky budou až druhý den, a ne v řádu minut jako u antigenních testů.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře