Vládní partneři ODS kritizují schůzku Blažka s Nejedlým, Průzkum: Blažek ohrožuje důvěru ve spravedlnost, Blažkův náměstek dělal účetnictví firmě zapojené do podvodů

Vláda skandálů. I takto se dá označit vláda premiéra Petra Fialy.

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která je zapojená do stamilionových daňových podvodů.

Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

Podle obžaloby skupina mužů v čele s El-Talabanim a Husseinem Rekhemem vytvořila v Brně v letech 2008 až 2010 dva řetězce navázaných firem, které mezi sebou obchodovaly s textilem, přičemž koncová firma vyvezla zboží do zahraničí. Zboží bylo přitom výrazně nadhodnoceno, cílem nebylo dosažení zisku, ale získání neoprávněného odpočtu DPH. Podle obžaloby muži jednali jako organizovaná skupina s rozdělenými úkoly a kompetencemi.

Účetnictví těmto firmám zpracovávala Daňhelova firma Deup. Podle auditora společnosti Good Governance Lukáše Pečeni musela mít podezření, že se její klienti dopouští daňových podvodů. “V neposlední řadě, hlavní účetní by měl mít vždy alespoň přiměřenou jistotu, že jím zúčtované doklady zachycují věcnou skutečnost,” řekl HN Pečeňa. Také analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl se domnívá, že účetní rizika vidět mohli. Policie ale Daňhela neobvinila.

HN i Aktuálně upozorňují, že Rekhem má silné vazby na představitele brněnské ODS. Jeho firma získávala lukrativní prostory v centru Brna do pronájmu. Hlasovala o nich rada, ve které tehdy seděli vedle Blažka také současná brněnská primátorka Markéta Vaňková, která byla dřív Blažkovou advokátní koncipientkou, či její nynější náměstek Robert Kerndl. Podle redakcí pronájmy prověřuje policie, HN i Aktuálně už dříve informovaly, že podezřelý z korupce je vedle Daňhela i ministr Blažek, který pochybení odmítá.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře