Na Ukrajině padl český dobrovolník u města Avdijivka, Na Libavé se připravují ukrajinští vojáci na bojové operace

Na Pražský hrad se dosud obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro zapojení se do cizí armády. 

“Ozvalo se zhruba 300 zájemců, kteří jsou postupně odkazováni na standardní postup prostřednictvím ministerstva obrany,” uvedl Ovčáček. “Ministerstvo obrany žádost posoudí společně s ministerstvem zahraničních věcí a vnitrem a teprve poté jdou žádosti do vojenské kanceláře a panu prezidentovi,” dodal.

Jedním z nejznámějších občanů České republiky, který žádá o to, aby mohl odjet bránit Ukrajinu proti Rusku je Filip Vávra

Na ministerstvu obrany evidují více než 100 uchazečů, další na úřad volají, řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Ministerstvo už v úterý uvedlo, že někteří lidé se mohli obrátit na oba úřady zároveň. Zájem o službu v cizích armádách se zvýšil po ruské invazi na Ukrajinu a poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval cizince, aby Ukrajině pomohli.

Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou. Pokud do ní chtějí vstoupit, musí požádat prezidenta republiky o výjimku. Ovčáček v pondělí uvedl, že prezident Miloš Zeman se v principu staví příznivě k tomu, aby ji uděloval. Chce o tom ve čtvrtek mluvit na schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák řekl Mladé frontě Dnes, že jde o poměrně složitý právní problém. Upozornil na to, že výzvy k odjezdu na Ukrajinu by Rusko mohlo vnímat jako zapojení členského státu NATO do konfliktu a mohlo by se to stát záminkou. Jindrák by si dokázal představit, že prezident by povolení nevydával, ale dobrovolníci v bojích na ukrajinské straně by mohli zpětně dostat individuální nebo generální pardon od případného stíhání.

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře