Česko bude letos závislé na dovozu potravin, ovlivní to i ceny
Česko bude letos, stejně jako loni, závislé na dovozu potravin. Loňské záporné saldo agrárního zahraničního obchodu se podle odhadu bude blížit 45 miliardám Kč. Novinářům to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha

Kvůli vyšším cenám produkce z dovozu mohou podle něj růst ceny potravin, protože čeští zemědělci mají u některých komodit i o více než deset procent nižší výkupní ceny než například v Německu nebo dalších zemích EU.

Pýcha uvedl, že loňské záporné saldo agrárního obchodu bude největší v historii ČR. “Situace je taková, že budeme mít historicky rekordní dovozy potravin,” řekl s tím, že tento trend bude nadále pokračovat. Doplnil, že záporné saldo ze dvou třetin vytváří dovoz masa.

Svaz upozorňuje na to, že z ČR se vyváží suroviny a dováží se komodity s vyšší přidanou hodnotou a zároveň vyšší cenou. “Čeští zemědělci stále prodávají svojí produkci pod evropskými cenami,” řekl Pýcha. Například mléko podle něj prodávají na zhruba 89 procent průměrné ceny v EU. Ceny pšenice v ČR byly loni zhruba na 87 procentech ceny obchodované na pařížské burze.

Pýcha uvedl, že čeští chovatelé nosnic v průměru prodávají vejce za 2,30 Kč za kus, zatímco evropská průměrná cena je 3,50 Kč, v Rakousku je to 3,80 Kč. Řekl, že kdyby zemědělci svou produkci vyvezli do zahraničí, vydělal by celý sektor za rok o 10 až 20 miliard Kč více. Poznamenal také, že otázkou bude, jak obchodní řetězce dražší dovozy promítnou do spotřebitelských cen.

Podle Pýchy budou čeští zemědělci letos ve velké nejistotě vůli těžko odhadnutelnému vývoji války na Ukrajině, která dopadá na světové trhy s obilím. Šéf Zemědělského svazu ČR uvedl, že podle spíše optimistických odhadů Ukrajina vyprodukuje maximálně 60 procent běžné produkce, která běžně směřuje do zemí severní Afriky nebo Blízkého východu.

Do cen zemědělských komodit se podle Pýchy také budou promítat loňské vyšší náklady, které měly podniky například na výrobu krmiv, která využívají letos. To se pak projeví v tlaku na vyšší ceny masa nebo mléka, doplnil.

Pýcha uvedl, že nejistotu také prohlubuje nové nastavení zemědělské politiky EU na období mezi lety 2023 až 2027. Svaz spolu s Agrární komorou ČR loni uspořádal několik protestních akcí. Upozorňoval na to, že nastavení dotační politiky bude směřovat k nižší produkci potravin kvůli ekologickým opatřením jako je například vymezení části půdy mimo produkci. Pýcha podotkl, že pro některé zemědělce to znamená až sedm nebo osm procent půdy. Svaz spolu s komorou kritizovaly také přesun větší části dotací směrem k menším farmářům.

Dnes uvedl, že ČR bude mít nejnižší přímou platbu na hektar z celé EU. Svaz upozorňuje na to, že to bude mít dopady na velké i střední podniky a podle Pýchy se nastavení nové dotační politiky již začalo projevovat na trhu. “Střední podniky se poměrně hodně prodávají,” řekl.

Upozornil rovněž na to, že dochází k tomu, že rostlinná produkce převládá nad živočišnou. Za loňský rok lze proto očekávat, že především rodinné farmy, které jsou orientované na rostlinné komodity budou mít vyšší ziskovost než zemědělci, kteří jsou orientovaní na citlivé komodity a živočišnou výrobu, tvrdí.

Pýcha uvedl, že zemědělská politika EU nyní jde spíše proti produkci potravin, což je v současné době špatně. “Pokud se Evropa i Česká republika nezamyslí nad dlouhodobou vizí zemědělství, tak jsem přesvědčen o tom, že v řádu několika let budeme čelit potravinové krizi,” dodal.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře