Česko pošle na pomoc Polsku ženijní specialisty, Poslanecký klub ODS vyzval vládu v demisi, aby Česko vyslalo policisty do Polska, kde by pomohli se zvládáním krize na hranici s Běloruskem

Česko pošle na pomoc Polsku kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem především ženijní specialisty.

Vláda v demisi návrh projedná dnes odpoledne, poté musí mandát schválit poslanci i senátoři. Do Polska by podle něj mohlo zamířit až 150 vojáků na 180 dnů. Deník N upozornil na to, že součástí jednotky budou i průzkumníci. Náklady na misi byly odhadnuty na 86 milionů korun.

Polsko čelí migračnímu tlaku na hranicích s Běloruskem od jara, krize se ale vystupňovala na podzim. Varšava, pobaltské země a další unijní státy obviňují režim autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do své země a pak je posílá k hranicím bloku. Minsk se tak podle nich mstí za sankce, které EU na režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana to popírá.

Česká jednotka by měla mít v Polsku za úkol podporovat polské síly, monitorovat hranici a zajistit ženijní práce na hranici. Vojáci by tak mohli stavět nebo opravovat hraniční bariéry nebo budovat komunikace. “Čeští vojáci nebudou plnit úkoly bezprostředně související se zadržováním migrantů a další manipulací s nimi,” uvádí dokument.

Podle materiálu polská pohraniční stráž od začátku roku eviduje asi 40.000 pokusů o nelegální překročení polsko-běloruské hranice. Na pomoc pohraniční stráže a policii na 400 kilometrů dlouhou hranici polská vláda poslala asi 15.000 vojáků. “Pokusy o její nelegální překročení často probíhají za přímé účasti běloruských silových složek, což situaci dále eskaluje. Migrantům mimo jiné poskytují vybavení k poškození a překonání plotu či je na polské území přímo silou vytlačují,” uvádí se v dokumentu.

Zdroj: České noviny

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře