Čí zájmy hájí SPD? České určitě ne, SPD - prodloužená ruka Kremlu, Okamura lhal a musí se omluvit, Reflex se nechce omluvit za Pitomia

SPD zahájilo zdržování projednávání česko-americké obranné smlouvy

Opoziční hnutí SPD zahájilo dnes odpoledne zdržování sněmovního projednávání česko-americké smlouvy o obranné spolupráci. Využilo k tomu v souladu s dřívějším ohlášením svých zástupců už úvodní blok změn návrhu programu schůze dolní komory. Lídr SPD Tomio Okamura mluví v tomto bloku víc než 1,5 hodiny. Ke změnám programu mají vystoupit i další poslanci tohoto hnutí s cílem zabránit projednání dohody.

Okamura opět zopakoval, že vláda Petra Fialy (ODS) chce prosadit smlouvu o vojenské přítomnosti Spojených státu v Česku a SPD cizí základny a vojáky na českém území nechce. “Je to otázka na referendum,” řekl předseda SPD. Následně navrhl, aby Sněmovna přednostně projednala ústavní předlohu hnutí o zavedení celostátního všelidového hlasování, a podrobně ji popisoval. Ve vystoupení Okamura také kritizoval kabinet i některé koaliční představitele.

SPD je ve Sněmovně jediným klubem, který je jednotně proti smlouvě. Většina poslanců nejsilnějšího opozičního hnutí ANO včetně předsedkyně klubu Aleny Schillerové chce dohodu podpořit.

Vládní činitelé zdůrazňují, že smlouva není o pobytu amerických vojáků ani o jejich základně. “Smlouva neobsahuje žádné rozhodnutí o konkrétní americké přítomnosti ani rozhodnutí o zřízení vojenských základen,” zdůraznil při sněmovních interpelacích před dvěma týdny premiér Petr Fiala.

Koalice dnes dopoledne ohlásila, že bude vzhledem k očekávaným obstrukcím navrhovat možnost sněmovního jednání i přes noc. Zatím ale k takovému kroku nepřistoupila.

Ve Sněmovně je nyní dohoda v úvodním kole. Po skončení prvního čtení by ji měl posoudit branný, a také zahraniční výbor. Teprve následně dolní komora rozhodne, zda souhlas k ratifikaci smlouvy v podobě prezidentova podpisu dá. Senátní plénum rozhodne o souhlasu horní komory s ratifikací dohody na schůzi v polovině července.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře