Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 17. 7. 2021

Prodloužení stavu nebezpečí má pomoci jihu Moravy s likvidací následků tornáda. Za pátek přibylo v Česku 233 potvrzených případů onemocnění covid-19. Silná bouře na Svitavsku lámala stromy, zatopila sklepy i silnice. Blíží se volby a strany se předhánějí ve slibech. Většina slibuje minimální penzi aspoň 10.000 Kč. VIDEO: Kontroly v pražských klubech odhalily prohřešky u hostů i provozovatelů. Moravskoslezský kraj čeká z EU víc než 18 mld. Kč na rozvoj po těžbě uhlí. Déšť zvedl hladiny řek na Děčínsku, v Liberci zkomplikoval dopravu.

Blíží se volby a strany se předhánějí ve slibech. Většina slibuje minimální penzi aspoň 10.000 Kč
politika volby sliby koryta

Většina hnutí, koalic a stran, které by se mohly podle průzkumů po volbách dostat do Sněmovny, slibuje v příštím volebním období zavedení minimálního důchodu. Podle stranických plánů by měl dosahovat aspoň 10.000 korun. Politici navrhují také zvýšení důchodů za výchovu dětí a či zvýhodnění při práci v seniorském věku. Počítají s valorizací. Vyplývá to z volebních programů koalic Piráti a Starostové (PirSTAN) a Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), SPDKSČMČSSD a Přísahy. ANO své záměry dosud nezveřejnilo.

Starobní důchod pobírá v Česku asi 2,4 milionu lidí. Do penzí putuje zhruba třetina státních výdajů. Suma každoročně roste a odvody od pracovníků a firem ji většinou nepokryjí. Podle ekonomů je kvůli stárnutí společnost nynější penzijní systém neudržitelný. (Zdroj: ČTK)

VIDEO: Kontroly v pražských klubech odhalily prohřešky u hostů i provozovatelů
Policejni kontroly v prazskych nocnich klubech

Hygienici a policisté zkontrolovali v noci na dnešek dodržování protiepidemických opatření v desítce pražských barů a klubů. V několika z nich zjistili porušení pravidel provozovateli, informovala dnes na webu pražské policie její mluvčí Eva Kropáčová. Mezi návštěvníky bylo nejčastějším prohřeškem neprokázání negativity.

V několika případech hygienici zjistili porušení protiepidemických opatření ze strany provozovatelů. V některých provozovnách byla překročena kapacita povoleného počtu hostů, část klubů nedodržela pravidla rozmístění stolů a hostů u nich. Hygienici dále zaznamenali porušení zákazu tance a shlukování. V jednom z kontrolovaných klubů odhalili nedostatek dezinfekčních prostředků a neuspokojivý způsob informování hostů o nutnosti dodržovat protiepidemická opatření.

“Případy více než 40 osob z důvodu přestupkového jednání policisté na místě vyřešili v příkazním řízení,” uvedla Kropáčová. Celková částka uložená v příkazním řízení podle ní přesáhla 20.000 korun. Pět přestupků předali hygienici do správního řízení. (Zdroj: ČTK a YouTube – Týdeník policie)

Moravskoslezský kraj čeká z EU víc než 18 mld. Kč na rozvoj po těžbě uhlí
Útlum uhlí mění Moravskoslezský kraj, pomáhá s tím stát i samospráva. Utlumované doly přebírá DIAMO

Moravskoslezský kraj by měl v souvislosti s koncem těžby uhlí z Evropské unie čerpat více než 18 miliard korun. Připraveno má 13 strategických projektů. Regionu by měly pomoci zvládnout transformací spojenou s útlumem důlní činnosti. Novinářům to dnes řekl hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO) po setkání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem.

“Jsme dnes dohodnuti na úrovni vlády a celkem tří regionů,” uvedl Vondrák. Kromě Moravskoslezského kraje by na podobné zdroje měly dosáhnout i kraje Karlovarský a Ústecký. “Předpokládáme, že u nás v Moravskoslezském kraji budeme čerpat celkem 18,9 miliardy korun. Máme schváleny strategické projekty. Celkem jich je 13, kdy celková částka přesahuje částku 18,9 miliardy. Je to dáno tím, že ne všechny projekty nutně musí uspět,” uvedl Vondrák (Zdroj: ČTK)

Déšť zvedl hladiny řek na Děčínsku, v Liberci zkomplikoval dopravu
povodně, hasiči, bouřky,

Intenzivní déšť zvedá hladiny potoků a řek na Děčínsku. V Mikulášovicích se protrhla hráz rybníka, ve Vilémově voda zaplavila silnici. Silný déšť zkomplikoval dopravu v Liberci, některé ulice tu museli uzavřít. Na Liberecku nepřestává pršet, hladiny potoků a řek stoupají. Hasiči museli evakuovat dětský tábor u Mníšku.

Bouřky, které dnes a v noci na neděli zasáhnou Česko, mohou být silnější, než meteorologové původně předpokládali. Velmi silné bouřky hrozí hlavně v pohraničních okresech, kde může v přívalových deštích spadnout až 60 litrů vody na metr čtvereční. Na horním toku Lužické Nisy proto hrozí dosažení nejvyššího povodňového stupně. Méně výrazný vzestup hladin lze ale očekávat ve většině Česka, a to až do nedělního poledne. Vyplývá to z dnes aktualizované výstrahy ČHMÚ. Výstraha před velmi silnými bouřkami platí od dnešního dopoledne do nedělního rána v příhraničních okresech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje. Na Moravě se varování týká celého Moravskoslezského kraje, většiny kraje Olomouckého a severu Zlínského kraje. (Zdroj: ČTK)

Silná bouře na Svitavsku lámala stromy, zatopila sklepy i silnice
Silné bouřky

Hasiči na Svitavsku v Pardubickém kraji zasahovali v pátek odpoledne u řady případů souvisejících se silným deštěm. Nejvíce postižená byla Litomyšl a Němčice u Litomyšle. Nejčastěji odčerpávali vodu ze sklepů či silnic, uvedli na webu hasiči. Od pátku platí pro většinu republiky včetně Pardubického kraje výstraha meteorologů před silnými bouřkami doprovázených přívalovým deštěm. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí i pro neděli.

“Mezi 16:00 a 17:00 jsme zaznamenali 13 výjezdů, kdy profesionální a dobrovolní hasiči odčerpávali vodu za zatopených garáží, sklepů, podchodů a komunikací,” uvedli zástupci krajských hasičů. Hasiče na Svitavsku zaměstnalo i odstraňování stromů a popadaných větví, které bránily provozu na silnicích. (Zdroj: ČTK)

Za pátek přibylo v Česku 233 potvrzených případů onemocnění covid-19
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Za pátek přibylo v Česku 233 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 49 méně než ve stejný den předchozího týdne. V mezitýdenním srovnání klesají počty nových případů třetí den v řadě. V přepočtu na 100.000 obyvatel připadá v Česku necelých 15 nově nakažených za posledních sedm dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100.000 obyvatel 40 nakažených. V Plzeňském kraji je to necelých 34 případů, ve středních Čechách pak 22. Pod hodnotou deset je indikační číslo v devíti krajích. Nejlepší situace je v Karlovarském kraji, kde je incidence 4,4. (Zdroj: ČTK)

Prodloužení stavu nebezpečí má pomoci jihu Moravy s likvidací následků tornáda
tornádo, charita,

Ministerstvo vnitra doporučuje vládě vyhovět žádosti jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) o prodloužení stavu nebezpečí v místech, které koncem června poničily extrémní bouřka a tornádo. Po prodloužení o 30 dnů by měl trvat stav nebezpečí do 23. srpna, kabinet rozhodne v pondělí. Má pomoci opatření při likvidačních pracích i dokončování oprav nejpotřebnější infrastruktury. S ohledem na způsobené následky a ohrožení životů, zdraví, majetku a životního prostředí vyhlásil Grolich stav nebezpečí pro území obcí s rozšířenou působností Hodonín a Břeclav 24. června. Prodloužit ho může jen za souhlasu vlády.

Podle materiálu ministerstva pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici, stále trvají důvody, proč by v místech neštěstí měl mít hejtman zvláštní pravomoci. Bude tak moci ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace. Dál tak bude kraj moci bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení, a zakazovat vstup, pobyt a pohyb osob na vymezeném místě nebo území. V místech neštěstí je stále ještě třeba odvážet a likvidovat stavební suť či obnovit dodávky elektřiny a plynu do jednotlivých domácností. “Krizové opatření omezující pohyb osob by mělo být nadále užíváno k zákazu vstupu do poškozených lesních porostů, kde nadále hrozí riziko pádu stromů,” uvádí materiál. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře