Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 2. 6. 2021

Senát možná vyzve k politickému bojkotu olympiády v Číně
Bojkot ZOH 2022 v Pekingu

Senát by měl podle svého zahraničního výboru vyzvat české politické představitele, aby se neúčastnili zimní olympiády v Číně v příštím roce, a nelegitimizovali tak pokračující porušování lidských práv v této asijské zemi. Novinářům to dnes řekl místopředseda výboru Jan Sobotka (za STAN). Horní komora bude o návrhu rozhodovat příští týden.

“Neznamená to, že bychom navrhovali neúčast našich sportovců na olympijských hrách,” prohlásil Sobotka. Čeští političtí činitelé by ale svou neúčastí měli dát najevo nesouhlas s postupem čínského režimu vůči Tibeťanům a Ujgurům, ale také k Tchaj-wanu a Hongkongu. Důvodem jsou podle výboru mimo jiné zkušenosti z letní olympiády v Pekingu v roce 2008. (Zdroj: ČTK)

Miloš Zeman podle senátního výboru není schopen vykonávat úřad prezidenta
Prezident Miloš Zeman

Miloš Zeman není podle senátního bezpečnostního výboru schopen vykonávat úřad prezidenta republiky. O tomto návrhu zbavit Zemana funkce hlavy státu bude příští týden rozhodovat Senát. Jeho případný verdikt o nezpůsobilosti Zemana zastávat prezidentský úřad by musela podle ústavy potvrdit Sněmovna. Novinářům to dnes řekl předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý). Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil rozhodnutí senátního výboru za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů podle něj vyvolává vážné podezření z trestného činu rozvracení republiky.

Zeman podle Fischera ve svých výrocích mimo jiné z kauzy Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu. “Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,” uvedl předseda výboru. (Zdroj: ČTK)

Sněmovna navrhla na vyznamenání Remka či Koudelku, Mašíny ne
Koudelka, BiS

Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi na nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva kosmonauta Vladimíra Remka či posmrtně filozofa Jana Sokola. K adeptům na medaili Za zásluhy patří ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, kterého prezident už šestkrát odmítl jmenovat do hodnosti generála.

Dolní komora dnes neschválila snahu Pavla Žáčka (ODS), aby mezi kandidáty na medaili Za hrdinství figurovala šestice členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Návrhy předložil znovu potom, co Josefa Mašína, Ctirada Mašína, Milana Paumera, Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu vyřadil z předběžného seznamu organizační výbor. Seznam sněmovních kandidátů na státní vyznamenání, jak jej dnes dolní komora schválila, čítá 34 jmen. Předběžná listina z výboru obsahovala 44 lidí. Dolní komora o všech případných adeptech hlasovala zvlášť, některé zamítla, některé naopak přidala. (Zdroj: ČTK)

Víc než desetina seniorů nad 70 let není registrována k očkování
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

Téměř 197.000 seniorů nad 70 let, tedy asi 13 procent z této věkové skupiny, není ani registrováno k očkování proti covidu-19. Naproti tomu polovina z nich už má vakcinaci dokončenou, téměř 80 procent dostalo alespoň jednu dávku a sto tisíc zaregistrovaných čeká na termín, většinou u praktického lékaře. Vyplývá to ze zveřejněných dat o očkování ke konci května.

Lidé nad 70 let se k očkování mohou hlásit čtvrt roku, osmdesátníci a starší asi čtyři a půl měsíce a ti, kteří žijí v domovech pro seniory, se spolu se zdravotníky očkují už od konce loňského roku. Celkově žije v Česku asi 1,4 milionu lidí nad 70 let. Podle odborníků právě starším hrozí horší průběh nebo úmrtí v souvislosti s covidem-19, před kterým má očkování chránit. (Zdroj: ČTK)

Ministerstvo vypsalo výběrové řízení na hlavního hygienika
Agendu hlavní hygieničky ČR povede Svrčinová

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na místo hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví. Oznámení vyvěsilo na webu. Nynější hlavní hygienička Pavla Svrčinová je pověřena vykonáváním funkce od poloviny března, podle služebního zákona bylo nutné výběrové řízení vyhlásit. Svrčinová se do něj může přihlásit.

Pozice hlavního hygienika je služebním místem, a proto je nutné výběrové řízení vypsat, řekla ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Zájemci o tuto pozici se mohou hlásit do 2. července. (Zdroj: ČTK)

Vojtěch: Lidé mohou žádat laboratoře o vrácení peněz za PCR test
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Lidé, kteří v úterý zaplatili za PCR test na vlastní žádost, mohou laboratoře žádat o vrácení peněz. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Podle ministra tím, že úhradu požadovaly, porušily mimořádné opatření, které platilo už od pátku. Vláda v pátek schválila, že lidé mají v červnu nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Některá odběrová místa, zejména provozovaná soukromými laboratořemi, ale první den tuto možnost nenabízela.

“Pokud za to preventivní testování vybírají od lidí peníze, tak porušují to mimořádné opatření. A pak je nárok na to, že ty peníze lidé mohou žádat zpět,” řekl ministr. (Zdroj: ČTK)

Vojtěch: Proti rozhodnutí NSS se nemůžeme bránit, bude třeba změnit zákon
Adam Vojtěch, ANO

Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil protiepidemická opatření, se ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nemůže bránit ústavní stížností, musí ho respektovat. Považuje ho ale za restriktivní výklad zákona. Proto bude třeba pandemický zákon změnit, aby umožňoval i preventivní opatření proti šíření epidemie. Vojtěch to dnes řekl novinářům ve Sněmovně.

NSS minulý týden rozhodl, že nezákonné bylo jarní uzavření restaurací, barů a kasin, dnes v podobném duchu zhodnotil uzavření škol a školek. V pátek ministr Vojtěch uvedl, že proti rozhodnutí soudu se chce bránit ústavní stížností. “Tehdy v tom okamžiku jsem tento návrh měl, ale následně jsme po hlubší analýze zjistili, že to možné není,” řekl na dotaz ČTK. Pandemický zákon je podle něj napsán tak, že rozhoduje NSS bez opravného prostředku, který by mohlo využít ministerstvo zdravotnictví. “Případně může nějaká fyzická osoba nebo právnická osoba, které se to týká, ale my jako správní orgán tuto možnost bohužel nemáme. Nepovažujeme to za úplně šťastné,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Babišova vláda bude čelit pokusu o vyslovení nedůvěry
Vláda čr

Třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry bude ve čtvrtek ve Sněmovně čelit menšinová vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Zhruba čtyři měsíce před termínem sněmovních voleb rozhodne o výsledku postoj KSČM, ke kterému se dnes vyjádří výkonný výbor strany. Bez komunistů či pomoci vládních poslanců opoziční iniciativa potřebných 101 hlasů nesežene. Opozice hlasování zdůvodňuje střetem zájmů premiéra či nezvládnutou koronavirovou pandemií.

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) vybídla Babiše, aby požádal o důvěru poté, co KSČM v polovině dubna vypověděla toleranční dohodu s jeho hnutím ANO. Konkurenční koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) v té době preferovala rozpuštění Sněmovny a varovala, že vyslovení nedůvěry by předalo moc prezidentovi Miloši Zemanovi. Když však Piráti a STAN nepřesvědčili k rozpuštění komory dostatek dalších stran, iniciativu Spolu podpořili. (Zdroj: ČTK)

Léčebné konopí (mariuhana) zřejmě bude i na elektronický recept a dostupnější
lecebne konopi

Léčebné konopí by mohlo být levnější a dostupnější. Přispět k tomu má vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Lékaři by navíc mohli léčebné konopí předepisovat podle předlohy také na elektronický recept. Uzákonění možnosti zásilkového výdeje i u léků na předpis dolní komora odmítla stejně jako další poslaneckou úpravu, jež by umožnila odborný dohled nad injekčním užíváním drog. O snaze Pirátů částečně legalizovat konopí Sněmovna nakonec nemohla hlasovat, protože přijala jiný pozměňovací návrh. Předlohu nyní dostanou k projednání senátoři.

Debatu vyvolal zejména pozměňovací návrh zemědělského výboru, podle kterého by se za technické pokládalo konopí s obsahem účinné látky THC do jednoho procenta, což je zhruba třikrát více než nyní. Sněmovna jej schválila navzdory nesouhlasu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), podle něhož vnese chaos do obchodování s touto komoditou na společném evropském trhu a bude mít vliv například i na trestní právo, kdy jde o hranici mezi přestupkem a trestným činem. (Zdroj: ČTK)

Epidemiolog: Je vhodné opět zkrátit interval mezi dávkami vakcíny
Sputnik V.

Intervaly mezi dávkami vakcíny proti covidu-19 je podle epidemiologa Petra Smejkala vhodné opět zkrátit, aby lidé měli dříve plnou ochranu. Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MESES) to dnes řekl v rozhovoru pro Radiožurnál. Za nejdůležitější v současné době považuje sekvenaci vzorků pro zjišťování nových mutací, zejména po návratu lidí z ciziny. Rozhodně se podle něj vyplatí, stejně jako plošné testování.

“V době, kdy byl nedostatek vakcín, jsme na prodloužení intervalu tlačili. Tam bylo naprosto nutné, aby se jedna dávka dostala k co největšímu množství lidí a zachránila životy. Což se stalo,” řekl Smejkal. U očkovacích látek Pfizer/BioNTech, která tvoří asi tři čtvrtiny podaných vakcín, a Moderna ministerstvo zdravotnictví přistoupilo k prodloužení intervalu na konci března. Do té doby se očkovalo Pfizerem po 21 dnech a Modernou po 28 dnech. Nyní je to v obou případech po 42 dnech. U látky AstraZeneca zůstalo podání druhého termínu po 90 dnech. (Zdroj: ČTK)

Babišova kauza střetu zájmů míří k Úřadu evropského veřejného žalobce
Andrej Babiš, Agrofert, Vláda, peníze

Kauza střetu zájmů premiéra Andreje Babiše míří k Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), který začal v Lucemburku fungovat 1. června. Instituce by měla převzít všechny závažnější věci s dopadem na unijní rozpočet, na kterých státní zastupitelství začala pracovat po listopadu 2017. Jen v Česku půjde zhruba o 60 trestních kauz. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil český zástupce v úřadu Petr Klement.

Předání kauzy potvrdil serveru dozorující státní zástupce Boris Havel z Vrchního státního zastupitelství v Praze. “Ve vámi dotazované věci lze sdělit, že splňuje podle příslušného Nařízení Evropské unie podmínky obligatorní příslušnosti nově zřízeného Úřadu evropského veřejného žalobce, kterému musí být bezodkladně předána,” uvedl. (Zdroj: ČTK)

V úterý přibylo v Česku 475 případů covidu, opět méně než před týdnem
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

 V úterý přibylo v Česku 475 potvrzených případů koronaviru, o 183 méně než před týdnem. Je to nejnižší úterní nárůst od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V uplynulých sedmi dnech bylo v Česku 26 nových případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Po dnešní ranní aktualizaci dat tak hodnota incidenčního čísla klesla ve srovnání s pondělím o dva. Proti onemocnění covid-19, které virus způsobuje, je v Česku naočkovaných přes 1,5 milionu lidí. Celkový počet aplikovaných dávek vakcíny se blíží 5,5 milionu.

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo 1,662.256 lidí. Více než 1,621.000 z nich se z nemoci vyléčilo. S covidem zemřelo 30.126 lidí. Denní počty obětí se snižují. V květnu umíralo v průměru více než 20 lidí denně, v posledních dnech už bylo obětí méně než deset. Na pondělí připadají dva zemřelí, při dalších aktualizacích se ale tento údaj může zvýšit. V nemocnicích je nyní s koronavirem 468 lidí. Méně než 500 covidových pacientů bylo v zemi naposledy loni v polovině září. V těžkém stavu je 80 nakažených. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře