Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 24. 5. 2021

V červnu budou dva hrazené testy PCR a čtyři antigenní 
Vláda čr

 Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). O testování o prázdninách, případně po návratu ze zahraničí, vláda zatím nerozhodla. Do budoucna to podle něj usnadní jednotný evropský “zelený certifikát”, kterým se budou lidé prokazovat při cestě do zahraničí. Český certifikát by se měl dát stáhnout z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky od 1. června. Vláda podle něj také jedná o uznávání certifikátů o očkování vydaných v zahraničí.

Venkovní bazény budou podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) moci otevřít na 50 procent kapacity od 31. května. Do vnitřních prostor budou moci návštěvníci vstoupit jen do šaten. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. (Zdroj: ČTK)

Zakázku na další antigenní testy do škol opět vyhrála Targo Promotion Praha
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Zakázku na dalších 4,7 milionu antigenních testů na covid-19 pro školy vyhrála opět firma Targo Promotion Praha. Znovu dodá testy od výrobce Sejoy z Číny, cena za jeden kus bude 26,68 Kč bez DPH. ČTK to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dvě nižší nabídky byly z tendru kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyřazeny. Správa v aktuální zakázce pro ministerstvo školství poptávala zbývající část antigenních testů do konce školního roku.

“Komise hodnotila celkem devět nabídek. Dvě nižší nabídky vyloučila pro nesplnění zadávacích podmínek. Vítězná firma teď musí do 31. května dodat do našich skladů dva miliony testů a dalších 2,7 milionu testů pak do 7. června,” uvedl dnes Švagr. Předchozí zakázku na dodání 5,6 milionu testů pro školy vyhrála firma Targo Promotion na začátku května s cenou 27,49 Kč za kus bez DPH. (Zdroj: ČTK)

Při nehodě sanitky na Pardubicku zemřel jeden z převážených pacientů
Rychla zachranna sluzba 155 sanitka

Při dnešní nehodě sanitky u obce Valy na Pardubicku zemřel jeden z převážených pacientů. Další dva a řidič byli se zraněními převezeni do nemocnice. ČTK to řekla mluvčí krajské police Eva Maturová. “Na rovném úseku u Kokešova vyjel řidič sanitky z nezjištěných příčin vpravo mimo vozovku a narazil do stromu. Dva pacienti byli převezeni do nemocnice, třetí narozený v roce 1947 zemřel,” uvedla Maturová. V nemocnici skončil i řidič sanity, který byl v šoku. Příčiny nehody zatím nejsou jasné, může za ní stát zdravotní indispozice řidiče, mikrospánek, technická závada či strhnutí volantu před srážkou se zvěří.

Převozová sanita byla při nehodě zdemolovaná, pasažéry museli vyprostit hasiči pomocí hydraulického zařízení. “Vyproštění bylo velmi náročné. Hasiči museli odstřihnout část střechy automobilu i boční dveře, aby se dostali ke zraněným osobám,” uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. (Zdroj: ČTK)

Vláda schválila rozšíření strategických zásob státu o menstruační vložky
menstruacni vlozky

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) do konce roku 2023 pořídí do strategických zásob státu deset milionů kusů dámských menstruačních vložek. Návrh ministerstva financí (MF) dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Menstruační vložky tak budou udržovány ve skladech pro případ živelních, válečných či jiných katastrof a krizí. Plánovaný počet deset milionů by měl podle MF v případě mimořádného krizového stavu pokrýt až pětidenní absolutní výpadek této komodity. V souvislosti s tím také vláda schválila, aby dva miliony vložek, které bude SSHR každoročně obměňovat, dostaly bezplatně potravinové banky, které by je distribuovaly sociálně nejpotřebnějším ženám. (Zdroj: ČTK)

O budoucnosti Arenbergera ve vládě rozhodne Babiš ve středu
Arenberger, ministr zdravotnictví

K setrvání ve vládě ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který čelí kritice mimo jiné kvůli informování o svém majetku, se premiér Andrej Babiš (ANO) vyjádří ve středu. Novinářům to dnes řekl na letišti v pražských Kbelích před odletem na summit EU v Bruselu, odkud se vrátí v úterý večer. Původně Babiš hovořil o tom, že na prostudování materiálů vyžádaných od ministra si nechá víkend a rozhodne v úterý. Dnes uvedl, že kvůli summitu nebude mít čas. K materiálům ohledně majetku podle něj dostal ministr doplňující dotazy.

Babiš řekl, že na prostudovaní dodaných materiálů “má lidi”. Sám premiér Babiš ministrovo daňové přiznání prolistoval. Ti, kteří se věcí zabývali hlouběji, podle premiéra ministrovi napsali doplňující dotazy, odpověď na ně nyní premiér čeká. Arenberger ještě nemá určený termín schůzky s Babišem, novinářům po jednání vlády řekl, že se zatím nedomlouvali. Počítá ale s tím, že předseda vlády termín určí. (Zdroj: ČTK)

Obhájci Babiše a jeho poradkyně se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu
Kauza Čapí hnízdo, Andrej Babiš

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové Josef a Michael Bartončíkovi se dnes seznámili s policejním spisem v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu stejnojmenné farmy. Informace České televize (ČT) a deníku Právo potvrdil ČTK Josef Bartončík. Babiš se na policii se spisem seznámit neplánuje, na tiskové konferenci před odletem na summit Evropské unie zopakoval, že jde o politickou záležitost a stíhání na objednávku.

“Seznámili jsme se s obsahem spisu a ve stanovené lhůtě budeme navrhovat doplnění dokazování,” napsal ČTK obhájce Mayerové Josef Bartončík. Podle deníku Právo mohou obhájci navrhnout policii další důkazy do konce týdne. Bartončík deníku také řekl, že on a jeho klientka na policii obdrželi kopie důkazů, které policie doplnila na základě pokynu Nejvyššího státního zastupitelství. Michael Bartončík pro Právo uvedl, že z jeho pohledu jsou důkazy doplněné policií spíše podpůrnými materiály. (Zdroj: ČTK)

Okamura (SPD) se musí omluvit za to, že nazval novináře mediální žumpou
Svoboda a přímá demokracie v podání SPD

Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura se musí omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky za to, že v příspěvku na facebooku označil web HlídacíPes.org za podvodný a novináře nazval “mediální žumpou”. Pravomocně o tom dnes rozhodl pražský vrchní soud. Potvrdil prvoinstanční verdikt a Okamurovo odvolání zamítl. Politik ČTK sdělil, že zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle šéfredaktora serveru HlídacíPes.org Roberta Břešťana se Okamura opakovaně snaží znedůvěryhodnit zdroje nepříjemných informací a zastrašovat je.

Ve sporu s Ústavem nezávislé žurnalistiky Okamura odkazuje na to, že předseda soudu uvedl, že článek “nebyl příliš fér”. “Takže jde u soudu pouze o to, jestli moje reakce na jejich spekulativní pomlouvání byla adekvátní, nebo měla být mírnější. To však nemění nic na tom, že se mě snažil tento web svými spekulacemi pomluvit, což je velmi neseriózní. Po seznámení s rozsudkem zvažuji dovolání k vyšší instanci, jelikož není možné mlčet k těmto neseriózním praktikám některých novinářů,” sdělil. (Zdroj: ČTK)

Hudeček žádá za opencard odškodné 7,6 milionu, Vorlíčková 12,5 milionu Kč
kauza opencard

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) žádá po státu odškodné 7,6 milionu korun za své nezákonné trestní stíhání v kauze karty opencard. Ještě vyšší částky – přes 12,5 milionu – se žalobou domáhá bývalá radní Eva Vorlíčková (TOP 09). ČTK to zjistila z justiční databáze. Hudeček výši částky nekomentoval, Vorlíčková se k ní rovněž nevyjádřila. Jejich nároky bude posuzovat Obvodní soud pro Prahu 2, termíny jednání zatím nestanovil.

Hudeček i Vorlíčková čelili od roku 2013 stíhání za to, že společně s ostatními radními o rok dříve údajně neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k opencard, kterou pražský magistrát oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění. Senát soudce Alexandera Sotoláře je dvakrát uznal vinnými, Sotolář následně čelil kárným žalobám kvůli zkreslení protokolů z hlavního líčení. Až před rokem a po výměně soudce nakonec soudy obžalované osvobodily. (Zdroj: ČTK)

Reflex se musí omluvit za Pitomia, nesmí výraz dál používat
Tomio Okamura Pitomio

Týdeník Reflex se musí předsedovi SPD Tomiu Okamurovi omluvit za to, že ho v roce 2012 nazval Pitomiem. Označení nesmí nadále používat, rozhodl dnes pravomocně pražský vrchní soud. Výraz Pitomio je podle odvolacího senátu vulgární zkomoleninou politikova jména, která může zasáhnout do jeho osobnostních práv. Soud ale zamítl politikův požadavek na odškodnění 300.000 korun. Zástupci Reflexu zváží odvolání.

“Nejde o projev přípustné kritiky,” prohlásil předseda senátu Jiří Čurda. Soud podle něj proto vyhověl v této části Okamurovu odvolání ve sporu s vydavatelstvím Czech News Center. Odvolací senát zároveň nesouhlasil s verdiktem prvoinstančního soudu v tom, že není nutné nařídit časopisu, aby už nikdy nemohl použít výraz Pitomio. Pražský městský soud dříve uvedl, že zákaz není potřeba například proto, že Reflex tak předsedu hnutí SPD neoznačil už několik let. (Zdroj: ČTK)

K očkování proti covidu se zatím registrovalo 50.000 lidí ve věku 35 až 39 let
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

K očkování proti covidu-19 se do dnešních 13:00 zaregistrovalo více než 101.000 lidí ve věku 35 až 39 let, pro které byly dnes registrace spuštěny. Na twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl zájem vyšší. Přes sto tisíc se zaregistrovalo už ráno. Od úterní půlnoci by se měla možnost přihlašování otevřít pro všechny nad 30 let. Pak bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) možné rozhodnout o podobě další kampaně, novinářům dnes řekl, že bude zaměřena na mladé.

Vakcínu může na základě věku dostat více než 6,6 milionu obyvatel Česka a vybrané profese či chroničtí pacienti. Do neděle se jich podle dat ministerstva zdravotnictví registrovalo nebo už vakcínu dostalo 4,2 milionu, tedy asi 39 procent populace. K navození kolektivní imunity je třeba očkovat zhruba 70 procent celé populace. Podle Babiše chtějí po “celebritách z řad lékařů” do kampaně ministerstvo zdravotnictví a úřad vlády zahrnout například sportovce. Zatím stát na reklamu očkování proti covidu v médiích za duben a květen podle Babiše vynaložil 28 milionů korun. (Zdroj: ČTK)

Přibylo 197 nově nakažených, to je nejméně za neděli od 23. srpna
Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek

Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, za druhý víkendový den nejméně od 23. srpna. Je to také zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden, zůstalo na 47, což je nejméně od počátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zdravotníci v neděli rozdali 29.660 dávek očkování proti nemoci covid-19, za neděli nejvíce od počátku vakcinace na konci loňska. Dávek dosud aplikovali víc než 4,658 milionu, u většiny používaných vakcín jsou k dokončenému očkování potřeba dvě. Plně naočkováno je 1,213 milionu lidí. O vakcínu proti covidu-19 se ode dneška mohou přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku 35 až 39 let. Z regionů je na tom podle incidenčního čísla nejhůře Zlínský kraj s 69 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, naopak nejlépe Karlovarský kraj s 15 případy. Incidenční číslo využívá vláda jako podklad ke zmírňování protiepidemických opatření podle naplánovaných balíčků. (Zdroj: ČTK)

Agrofert žaluje Evropskou komisi, chce odblokovat dotace
Agrofert dotace evropska komise Babis

Společnost Primagra z holdingu Agrofert v únoru podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropskou komisi. Chce uvolnit dotace blokované na základě auditu o možném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Soud se zatím zabývá tím, zda je žaloba přípustná. Uvedl to server iROZHLAS.cz. Agrofert patří do svěřenských fondů, do kterých Babiš vložil akcie svých firem.

Primagra žalobu podala 5. února. “Mohu potvrdit, že se případem zabýváme,” uvedl pro server mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Podání žaloby potvrdil také mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. “Žalobkyně navrhuje, aby tribunál zrušil zákaz poskytování grantů uložený dopisem žalované ze dne 22. října 2020 a uložil žalované náhradu nákladů řízení,” cituje server požadavek podniku s odkazem na základní popis žaloby na webu soudu. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře