Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Jako každý den Vám opět přinášíme souhrn těch nejzajímavějších událostí z České republiky.

Další výměna ministra zdravotnictví, Petra Arenbergera nahradí Adam Vojtěch

Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Petr Arenberger dnes oznámil rezignaci. V posledních týdnech čelil kritice kvůli nepřiznanému majetku za 30 mil. Kč a pravěpodobnému střetu zájmů. Ve své funkci setrval pouhých 48 dní, o 10 dní více než Roman Prymula. Na dnešní tiskové konferenci za své jediné pochybení označil nesprávně vyplněné majetkové přiznání.

Prezident Miloš Zeman souhlasí se jmenováním poslance Adama Vojtěcha ministrem zdravotnictví. Jmenovací dekret podepíše ve středu, poté bude Vojtěch uveden do funkce ministra. Podle premiéra Andreje Babiše nebude jmenování nového ministra doprovázet tradiční ceremoniál a nový ministr si pouze převezme jmenovací dekret. Babiš novinářům sdělil, že se takto dohodl s prezidentem, oficiální jmenování podle něj není potřeba.

Důvodem k odstoupení Arenbergera je podle Babiše tlak na jeho rodinu. Připomínáme, že Petr Arenberger mimojiné nemá ani bezpečnostní prověrku. Tu před několika lety nařídil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch všem ředitelům nemocnic, Arenberger byl jediný, který si jí dodnes neudělal.

Lidé si na internetu dělají ze znovuzvolení Vojtěch legraci, některé na jejich výtvory se můžete podívat zde.

Spor ohledně Polského dolu Turów, žaloba u Evropského soudu, blokáda hraničního přechodu horníky

Turow Aerial 2
Zdroj fotografie: Wikipedie

Premiér Adrej Babiš oznámil, že Česko nestáhne žalobu u Evropského soudu na Polsko kvůli sporu o rozšíření těžby hnědého uhlí v Polském dolu Turów. Polsko podle něj poprvé přiznalo, že důl poškozuje životní prostředí v Česku a chce dohodu. Polský premiér Mateuzs Morawiecki přitom ještě dopoledne na tiskové konferenci tvrdil, že Česko žalobu k Soudnímu dvoru EU stáhne.

Česko požaduje ukončení těžby Polské strany z důvodů požkozování životního prostředí na území České republiky. To se samozřejmě nelíbí Polské straně, která ukončení těžby plánuje až v roce 2045.

Kvůli sporu dnes na několik hodin protestně zablokovali polští horníci hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Česká Policie však už předem odkláněla řidiče na jiné přechody a tak v koloně uvízlo jen několik Polských přepravců.

Dominik Feri kvůli obvinění z nevhodného sexálního chování rezignuje na poslanecký mandát

dominik feri

Poslanec TOP 09 Dominik Feri rezignuje kvůli obviněním několika žen z nevhodného sexuálního chování na poslanecký mandát. Nezúčastní se také říjnových sněmovních voleb, ve kterých měl kandidovat na čtvrtém místě pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL). Feri to dnes uvedl v prohlášení zaslaném ČTK. Už předtím odmítl tvrzení, že se dopustil sexuálního násilí. Proti nařčením se bude bránit u soudu. První náhradnicí za Feriho do Sněmovny je podle výsledků voleb v roce 2017 filmová dokumentaristka Olga Sommerová.

“Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb. Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou. Byla pro mě mimořádná čest sloužit a být vaším poslancem,” uvedl Feri.

Zpráva se objevila v Deníku N a Alarmu, několik žen tvrdí, že je Dominik Feri přinutil k sexu, i když to výslovně odmítly a nebo že po nich chtěl nahé fotografie. Tyto události se měli stát mezi roky 2015 až 2020. Vedení TOP 09 se k věci zatím nevyjádřilo.
(Zdroj: ČTK)

Půjčka 1,3 miliardy dolarů Sovětskému svazu

Vlajka SSSR

Zprávu dnes přinesli Hospodářské noviny, odkazují se na materiály z Národního archivu. Z listin vyplývá, že úvěr ve výši 1,3 miliardy dolarů pro Sovětský svaz v listopadu1989 sválila ještě komunistická Adamcova vláda a proplácela ho následná porevoluční vláda Čalfova, ve které byl ministrem financí Václav Klaus.

Bývalý prezident Václav Klaus odmítá, že by takovouto půjčku tajně Sovětskému svazu poskytl. Václav Klaus článek označil za útok na svou osobu. “O půjčce, která měla zajistit, aby Sovětský svaz i při svém tehdejším nedostatku převoditelných rublů mohl i nadále nakupovat naše zboží. A šlo zejména o odbyt strojírenských výrobků, rozhodla řádně tehdejší Československá vláda dávno přede mnou. Nebyl to žádný tajný konspirativní akt!” řekl Václav Klaus na tiskové konferenci.

Rusko z celkových závazků splatilo jen část. Jejich vymáhání řešila už vláda Miloše Zemana, ten podle Hospodářských novin dohodl s Rusy odpuštění části dluhu. Navíc 2/3 dluhu nevýhodně odkoupila společnost bez výběrového řízení a o splacení zbytku ruského dluhu pak rozhodla Rusnokova vláda.

K Pacmanovi v poli pod Řípem se přihlásila skupina Ztohoven

Pacman v řepce - Ztohoven
Zdroj obrázku: Facebook Ztohoven

Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém poli pod Řípem. Uvedla to dnes v prohlášení zaslaném ČTK. Policie o víkendu informovala o poškození pole v katastru obce Rovné s tím, že škoda je odhadnuta na více než 350.000 korun. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka potvrdil, že na pozemku hospodaří firma Agrobech z koncernu. Jednání Ztohoven odsoudil.

“Pacman v krajině vyžírá jednotlivé složky ekosystému a zanechává za sebou monokulturní toxickou poušť,” uvedla skupina v prohlášení. “Pacman ve společenském životě likviduje kulturu, individuální svobody, diverzitu podnikatelského prostředí a schopnost bez zásahu centrálního plánovače řešit krizové situace,” píše se na webu skupiny.

Posekaná byla podle policie část pole o rozloze zhruba sedm hektarů. “Údajný pachatel tohoto činu se mediálně přihlásil. My v současné době budeme prověřovat, zda se to zakládá na pravdě, či nikoliv,” řekla dnes ČTK mluvčí policie Veronika Hyšplerová. “Případ vyšetřujeme pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci,” uvedla Hyšplerová.

“Nechci komentovat motiv tvůrců, je ale zarážející, kam až jsou někteří lidé schopni zajít. Jednoznačně se dopustili trestného činu, při kterém došlo k poškození cizího majetku se škodou v řádu statisíců korun,” uvedl mluvčí Agrofertu.
(Zdroj: ČTK)

Květen je v počtu úmrtí při dopravních nehodách v ČR zatím nejhorší od září

V březnu zahynuli při nehodách na českých silnicích tři desítky lidí

Květen je v počtu úmrtí při dopravních nehodách v Česku zatím nejtragičtějším měsícem od loňského září. Podle policejních statistik do pondělí zemřelo na silnicích 39 lidí, vyšší počet ukazuje naposledy loňský srpen s 57 oběťmi. Loni v květnu vyhaslo 34 životů. Na pondělí a minulý čtvrtek přitom připadá shodně pět obětí, šlo tak o nejtragičtější dny na silnicích v letošním roce. Letos stejně jako minulý rok ovlivnila provoz na silnicích omezení kvůli šíření koronaviru.

Bilance za pondělí a minulý čtvrtek jsou s pěti mrtvými letos nejhorší. Dosud připadaly maximálně čtyři oběti na jeden den, a to 22. února, 31. března a 14. dubna. V loňských statistikách byly nejhorší tři dny se šesti mrtvými, a to 3. červenec, 25. říjen a 9. listopad.

V loňském roce zemřelo při nehodách na českých silnicích 460 lidí, což byl nejnižší počet obětí od roku 1961, kdy policisté začali sestavovat ucelené statistiky nehod. Důvodem byla opatření související s epidemií koronaviru, která loni hlavně na jaře a pak také na podzim výrazně utlumila provoz. Letos od ledna do konce dubna zemřelo při nehodách 110 lidí. Od začátku letošního března do 12. dubna platil v Česku nouzový stav se zákazem cestování mezi okresy.
(Zdroj: ČTK)

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře