Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 27. 5. 2021

Vedení Právnické fakulty UK považuje obvinění Feriho (TOP 09) za velmi vážné
Dominik Feri TOP09

Vedení Právnické fakulty Univerzity Karlovy považuje obvinění poslance a svého bývalého studenta Dominika Feriho (TOP 09) ze sexuálního obtěžování za velmi vážná. Jednání, které je mu připisováno, označilo za neakceptovatelné. Fakulta ovšem nemá nástroje, aby mohla sama vést vyšetřování, a vzhledem k tomu, že Feri už dostudoval, nemůže vůči němu zakročit ani disciplinárně. “Přestože se v médiích objevují výpovědi o tom, že o chování Dominika Feriho na fakultě všichni věděli, rád bych znovu zdůraznil, že vedení fakulty o něm nemělo žádné informace. Nikdy jsem nedostal žádný formální ani neformální podnět v tomto směru, o žádném takovém podezření jsem nevěděl,” uvedl děkan

Deník N v úterý společně se serverem Alarm zveřejnil svědectví několika žen, některé z nich tvrdí, že je Feri přinutil k sexu, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat fotografie, na kterých jsou nahé, či je veřejně dehonestoval. Feri v úterý ohlásil k 31. květnu rezignaci na poslanecký mandát po uveřejnění svědectví několika žen o jeho nevhodném sexuálním chování. (Zdroj: ČTK)

Dozvuk útoku ve Vrběticích: Do Prahy dorazí pro ruské diplomaty dva vládní speciály
Vrbětice, GRU, Rusko,

Do Prahy by v následujících dnech měly pro ruské diplomaty a zaměstnance velvyslanectví přiletět dva letecké vládní speciály z Moskvy. První let by měl na pražském ruzyňském letišti přistát v sobotu v poledne, druhý je naplánován na pondělí. Přílet ruských speciálů dnes ČTK potvrdila mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích rozhodlo o snížení obsazení ruské ambasády v Praze, opustit by ji do konce května měly desítky diplomatů a zaměstnanců. (Zdroj: ČTK)

Sněmovní mandátový výbor kvůli žádosti o vydání poslance Volného požádal o nahlédnutí do spisu
Poslanec Volný, policie, trestní stíhání, flákanec

Sněmovní mandátový výbor požádal kvůli žádosti o vydání poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání o zproštění mlčenlivosti policisty a obvodní státní zástupkyně z Prahy 7, které chce vyslechnout, a také o nahlédnutí do spisu. Policie podle Deníku N Volného podezírá z šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu o léku ivermektin. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) po dnešním jednání výboru novinářům řekl, že předpokládá souhlas policie i státního zastupitelství. Znovu by se podle něj mohl výbor žádostí zabývat před prázdninami.

Volný v příspěvku tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je diskreditace léku prostřednictvím zabití pacientů. “Podle mých informaci se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat,” napsal. (Zdroj: ČTK)

Jan Hamáček (ČSSD) nechce rozpustit krizový štáb, jen snížit frekvenci jednání
Jan Hamáček ČSSD

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ještě nechce ukončit fungování krizového štábu pro opatření spojené s epidemií covidu. Novinářům dnes řekl, že o věci bude hovořit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Myslí si, že by štáb měl být připraven pro chvíli, kdyby ve vývoji epidemie nastala změna k horšímu. Navrhne, aby se štáb scházel jednou za 14 dní místo nynější frekvence jednou za týden . Stálé pracovní skupiny už nezasedají, doplnil.

Loni během prázdnin štáb nefungoval. Vláda ho znovu aktivovala kvůli vývoji koronavirové epidemie 21. září. Babiš tehdy několik týdnů odmítal návrhy ČSSD a opozice na svolání štábu, názor změnil po výzvě Asociace krajů. (Zdroj: ČTK)

Velká očkovací centra by měla fungovat nejméně do srpna, řekl Vojtěch
Adam Vojtech

Velká očkovací centra by měla fungovat nejméně do srpna, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Potom by stát podle něho měl více spoléhat na praktické lékaře a na menší očkovací místa v nemocnicích. Někteří poslanci se v debatě pozastavovali nad tím, že ani nyní nemá řada starších 70 let konkrétní termín k očkování proti covidu-19, byť se zaregistrovali.

“To považuji za určité selhání a velmi těžko se mi jako lékaři, když se mě na to pacienti v ordinaci nebo v nemocnici, kde pracuji, ptají, velmi těžko se jim to odůvodňuje,” uvedl Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury je tento stav velkou chybou a stát by se měl v prvé řadě zaměřit na doočkování zájemců ze starších věkových kategorií. Termín zatím podle něho nemá 100.000 lidí starších 70 let. (Zdroj: ČTK)

Muž, který vydíral Babiše, přijal dvouletý podmíněný trest
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Lukáš Bracháček, který se přiznal k vydírání premiéra Andreje Babiše (ANO), uzavřel dnes dohodu o vině a trestu se státním zástupcem. Souhlasil s dvouletým podmíněným trestem i s tím, že se ve čtyřleté zkušební době podrobí programu psychologického poradenství. Soud dohodu schválil, jeho rozhodnutí je pravomocné. Státní zástupce i obhájce shodně uvedli, že muž jednal impulzivně a ve zkratu.

Devětatřicetiletý Bracháček, který žil ve Španělsku, odtamtud zaslal 8. ledna 2021 e-mail manažerovi hnutí ANO, poslanci Janu Richterovi. V něm uvedl, že pokud Babiš do pěti dnů neodstoupí, zabije premiéra, jeho manželku i děti. “Ať je konec jednoho zmrda,” napsal. Podle státního zástupce Jana Lelka muži vadila restriktivní vládní opatření související s koronavirovou pandemií. Připustil ale, že “hrozba provedení následku se limitně blížila nule”. (Zdroj: ČTK)

Přes polovinu starších 16 let má registraci k očkování proti covidu-19
očkování proti covidu, Očkování osob , vakcína,

K očkování proti covidu-19 se dosud přihlásilo nebo už vakcínu dostalo přes polovinu lidí starších 16 let, pro které je zatím schválená. Vyplývá to z dat o očkování ke čtvrtku zveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Zájem je nižší u mladších věkových skupin. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že se na ně zaměří komunikace. Očkovat proti covidu se v ČR začalo před pěti měsíci. Od 1. června se budou registrovat všichni lidé nad 16 let, očekává se brzy povolení vakcíny i pro mládež nad 12 let.

Lidé se k očkování mohli začít přihlašovat postupně podle věku, od toho se odvíjí také zájem a proočkovanost jednotlivých skupin. V nejstarších skupinách nad 70 let je očkováno či registrováno 86 procent z věkové skupiny, osmdesátníci se očkují od poloviny ledna a sedmdesátníci od začátku března. (Zdroj: ČTK)

Adam Vojtěch (ANO) trvá na uzákonění tzv. covidových certifikátů
Adam Vojtěch, ANO

Ministerstvo zdravotnictví trvá na uzákonění certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že předloha se bude upravovat. Poslanci nynější verzi odmítli v úterý schvalovat zrychleně a vyvstaly otazníky, zda má šanci na přijetí do říjnových voleb. Ministerstvo návrh připravilo ještě pod vedením Petra Arenbergera (za ANO).

“My ten zákon budeme ještě určitě upravovat. Myslím si, že tak, jak byl předložen, tak není v tuto chvíli úplně realizovatelný,” řekl Vojtěch. (Zdroj: ČTK)

Největší armádní zakázka na BVP jde do finále, firmy mají předložit nabídku
BVP Armáda ČR, rozpočet

Ministerstvo obrany dnes vyzvalo tři vybrané firmy, aby předložily své finální nabídky na dodání 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP). Největší armádní zakázka se tak dostala do svého finále. Výzvu dnes zástupcům firem předal náměstek ministra obrany Lubor Koudelka. Stalo se tak ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku, v němž armáda už několik týdnů testuje nabízená vozidla.

Ministerstvo obrany počítá s tím, že za BVP zaplatí až 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo čtyři firmy, německé konsorcium PSM s obrněncem Puma ze soutěže odstoupilo. Jeho vozidlo by nenaplnilo armádní požadavky. O zakázku se tak uchází švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD. (Zdroj: ČTK)

Andrej Babiš chce zmrazit platy ústavních činitelů na letošní úrovni
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš navrhuje pro příští rok zmrazit platy politiků na letošní úrovni, která je stejná jako loni. Očekávaný růst platů pro příští rok, který by podle něj měl představovat nejméně 5,9 procenta, pokládá za nepřijatelný. Zmrazení by se týkalo i soudců. Návrh zákona, který by růst platů zastavil, předložil Babiš jako poslanec ve Sněmovně. Musí ho schválit dolní komora, Senát a podepsat prezident. Není jisté, zda se celý legislativní proces stihne do voleb.

“Jsme připraveni to podpořit, jakkoli to zcela jistě nevytrhne trn z paty v případě státního rozpočtu, nicméně je to asi důležitý signál,” uvedl k návrhu vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. (Zdroj: ČTK)

Středečních 541 nakažených v ČR je nejméně v pracovním dni od 1. září
Epidemie v České republice zpomaluje. Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 541 případů koronaviru, nejméně za pracovní den od loňského 1. září, kdy byl počet menší než 500. Proti minulé středě je počet nově nakažených nižší téměř o třetinu. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100.000 obyvatel bylo ve středu 35, o den dřív 38. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Takzvané incidenční číslo, které udává počet případů koronaviru na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, nepřetržitě klesá od 12. dubna, kdy bylo na 278. Údaj nyní vláda zohledňuje při určování protiepidemických opatření a jejich rozvolňování. Z regionů je na tom nejlépe Karlovarský kraj s incidenčním číslem na hodnotě čtyři, nejvíce zasažený je nadále Zlínský kraj s hodnotou 61. (Zdroj: ČTK)

Olga Sommerová nahradí ve Sněmovně poslance Feriho
Olga Sommerova

Dokumentaristka Olga Sommerová nahradí 1. června ve Sněmovně poslance Dominika Feriho, který na svůj mandát rezignuje poté, co jej v médiích několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. ČTK to dnes potvrdila filmařka a v tiskové zprávě o tom informovala TOP 09.

Filmová režisérka Olga Sommerová kandidovala v parlamentních volbách v roce 2017 na pražské kandidátce TOP 09 a získala 9204 preferenčních hlasů. Na půdě Poslanecké sněmovny se chce věnovat především podpoře kultury i obhajobě České televize. “Jsem přesvědčena o tom, že hlas paní Olgy Sommerové bude slyšet zejména ve chvílích, kdy se budou poslanci zabývat budoucností České televize a smyslem veřejnoprávních médií,” uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. (Zdroj: ČTK a YouTube)

Olga Sommerová LŽE… a hodně

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře