Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 5. 7. 2021

V Ostravě zuří rozsáhlý požár autovrakoviště. Na místě zasahuje přes 20 jednotek! Nadšenci středověku a historie budují í u Vítkova kopii středověkého sídla. Na účty lidí zasažených tornádem by měla do konce týdne dorazit první vlna finanční pomoci od Diecézní charity Brno. Žena a třináctiletý chlapec se těžce zranili na bobové dráze na Lipně. Počty nakažených koronavirem stále rostou! Poskytovatelé sociálních služeb by mohli dostat zhruba 900 milionů korun na dofinancování péče o potřebné. Stát loni získal velký majetek v hodnotě 225 milionů korun po zemřelých bez dědiců. Politické strany se před volbami předhánějí ve slibech. V Česku budou stoupat teploty až nad 30 stupňů, ale přibude srážek

Rozsáhlý požár autovrakoviště v Ostravě! Hasiči zasahují od nočních hodin
Rozsahly pozar autovrakoviste v Ostrave

Hasiči od nočních hodin zasahují u požáru autovrakoviště v Ostravě-Mariánských Horách. Byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, (Hasiči mají celkem čtyři stupně a třetí je druhý nejzávažnější)na místě zasahuje přes 20 jednotek. Likvidace požáru potrvá ještě minimálně několik hodin. Příčina požáru zatím není známa, stejně tak se ještě nedá odhadnout výše škod. Lidé bydlící v okolí by neměli větrat.

Požár byl hasičům nahlášen v noci před třetí hodinou (02:44) “Na místě máme i velkokapacitní cisternu ze záchranného útvaru v Hlučíně a tři kombinované hasičské automobily, které dodávají pěnidlo, protože hasíme vodou a pěnou,” řekl Popp. (Zdroj: ČTK)

Fanoušci historie a středověku staví u Vítkova kopii středověkého sídla
Curia Vitkov replika stredovekeho sidla

Skupina nadšenců a milovníků historie buduje už přes 20 let ve Vítkově nedaleko Chrastavy na Liberecku repliku středověkého velmožského sídla. Většina zdejších dobrovolníků se rukama neživí, mezi těmi, kdo o svátečním víkendu zvolili tento způsob relaxace, jsou třeba leteckých inženýr nebo astrofyzik. Jde o to vyzkoušet věci, které několik set let nikdo nezkoušel, a hlavně je to příležitost opustit počítač, zahodit mobil, mlátit chvíli do dřeva a dokonale si u toho vyčistit hlavu, řekl ČTK letecký inženýr z ČVUT Jaromír Kučera, jinak velmi zdatný tesař.

Spolek Curia Vitkov (dříve Wothanburg) vznikl v roce 1999. Jeho hlavní náplní je praktické rekonstruování hmotné kultury z doby raně středověkého přemyslovského státu, vymezené dobou panování Břetislava I. a počátkem vlády Přemysla Otakara I. – tedy především 11. a 12. století. Milovníci historie budují na návrší ve Vítkově areál, v němž se mohou návštěvníci vrátit o 700 let zpátky do minulosti. Pravidelně se tu konají historické bitvy, nejbližší bude o víkendu 24. a 25. července. “Pokud to koronavirová opatření nějak nezhatí,” poznamenal jednatel spolku Ladislav Tomič. (Zdroj: ČTK, foto: Curia Vítkov)

Charita posílá do obcí zasažených tornádem první finanční pomoc. Zatím jde o více než 50 mil. Kč
Charita posílá první finanční pomoc do obcí zasažených tornádem

Na účty lidí zasažených tornádem by měla do konce týdne dorazit první vlna finanční pomoci od Diecézní charity Brno. Na základě průzkumu přímo v terénu rozděluje zatím částky od 50.000 do 200.000 korun, výjimečně i 300.000 korun podle míry poškození obydlí a sociální situace. Dnes bylo k podpisu připraveno 263 darovacích smluv v celkové hodnotě 51 milionů korun, oznámila charita v tiskové zprávě.

První vlna pomoci přichází na základě dotazníkového šetření v terénu, dnes se podepisovaly smlouvy. “Děláme všechno proto, aby lidé do konce týdne měli finanční prostředky k dispozici, protože si uvědomujeme, že po odklizení sutin už chtějí opravovat domy a znovu budovat své domovy,” uvedla Lenka Pospíšilová, která tuto část pomoci koordinuje. Charita plánuje nadále pracovat v terénu a kontaktovat poškozené. (Zdroj: ČTK)

Žena a třináctiletý chlapec se těžce zranili na letní bobové dráze na Lipně
Nehoda na letni bobove draze na Lipne tezce zranenou zenu prevezl vrtulnik do nemocnice

K nehodě došlo v neděli krátce před 21:30. Horskou službu vyzval k zásahu dispečink linky 155 Jihočeského kraje. “Chlapec jel v kovovém korytě dráhy podle všeho výrazně rychleji než třiačtyřicetiletá paní. Zezadu do ní narazil a oba následkem utrpěli závažná poranění páteře a hlavy. Vzhledem k tomu jsme po konzultaci požádali Zdravotnickou záchrannou službu o vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic,“ popsal dění u nehody zasahující člen Horské služby Šumava Petr Hladík.

Záchranáři a posádky dvou sanitek poté za asistence dalších návštěvníků areálu oba zraněné ošetřili. “Nasadili jsme jim krční límce, zafixovali do vakuových matrací a připravili je k transportu. Oba jsme poté přenesli asi 100 metrů k sanitkám a v nich převezli na heliport. Zde jsme ženu přeložili do vrtulníku a chlapce do sanitního vozu,“ doplnil Hladík. Posádky vrtulníku i sanitky pak oba transportovaly do českobudějovické nemocnice. (Zdroj: ČTK, foto: slideland)

Počty nakažených koronavirem stále rostou. V neděli v Česku přibylo 105 nakažených
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 105 případů koronaviru, zhruba dvojnásobek počtu o týden dřív. Jde o nejvyšší nedělní přírůstek od konce května. Za poslední týden připadá v ČR na 100.000 obyvatel více než devět nakažených. Takzvané incidenční číslo tak dál stouplo a je nejvyšší od poloviny června. Reprodukční číslo zůstalo nad 1,3, šíření nákazy tak zrychluje. Dokončené očkování proti nemoci covid-19 má víc než 3,5 milionu lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Vyšší nedělní nárůst eviduje ministerstvo naposledy 30. května. V mezitýdenním srovnání počty nových případů nákazy rostly v minulém týdnu každý den o třetinu až dvě třetiny. Za celý minulý týden přibylo téměř tisíc nakažených, o týden dřív to bylo zhruba 690. Z nedělních 105 případů nákazy bylo 61 v Praze a 21 ve Středočeském kraji. Žádného nově nakaženého za neděli nehlásí Karlovarský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj. (Zdroj: ČTK)

Podle ministryně Maláčové by mohli Sociální služby dostat na dofinancování 900 mil. Kč na výdělky
Maláčová ČSSD,

Poskytovatelé sociálních služeb by mohli dostat zhruba 900 milionů korun na dofinancování péče o potřebné. Peníze by se měly využít na výdělky a jejich navýšení. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). O dofinancování žádají poskytovatelé a kraje. Hejtmani o tom jednali v polovině června s vládou, ta jim finance přislíbila.

V sociálních službách vláda nařídila od ledna zvýšit platové tarify, a to o deset procent. Kraje už na jaře upozorňovaly na to, že letošní dotace mzdové náklady nepokryjí. Žádaly o navýšení sumy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po červnovém jednání vlády s Asociací krajů řekla, že poskytovatelé peníze na dofinancování dostanou a částka se ještě upřesní. Podle šéfky státní pokladny se hejtmani s ministerstvem práce rozcházeli v tom, kolik peněz je potřeba. Maláčová tehdy na twitteru uvedla, že hejtmanům už přislíbila 569 milionů korun a že o dalších 300 milionech se bude vyjednávat. (Zdroj: ČTK)

Stát loni získal velký majetek v hodnotě 225 milionů korun po zemřelých bez dědiců
peníze, majetek, dědictví, stát

Po lidech, kteří zemřeli bez dědiců, získal stát loni majetek za 225 milionů korun. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových loni řešil 1207 těchto případů takzvaných odúmrtí, které spadají do jeho kompetence. Proti roku 2019 bylo těchto případů méně a menší byl i objem zanechaného majetku. Stojí to ve výroční zprávě ÚZSVM za loňský rok. Nejvíc případů odúmrtí řešil úřad v roce 2011, kdy jich bylo 1841.

Pokud někdo zemře bez zákonného dědice nebo dědice ze závěti, případně pokud dědicové odmítnou dědictví přijmout, pak pozůstalost podle zákona připadá státu. V tomto případě ho zastupuje právě ÚZSVM. Prostřednictvím takzvaných odúmrtí stát do svého majetku získává jak nemovitosti, tak i movité věci, jako například auta, vybavení interiérů, umělecké předměty nebo finanční majetek, uvádí úřad ve své výroční zprávě. Stát však musí také zaplatit případné dluhy, ale jen do výše majetku, musí také zajistit důstojný pohřeb nebo zaplatit náklady za pobyt v nemocnici. “Také přibývá případů, kdy je pozůstalost zatížena dluhy vyššími, než je hodnota dědictví, a proto ji dědicové nechtějí přijmout,” uvádí úřad. (Zdroj: ČTK)

Politické strany se před volbami předhánějí ve slibech. Pro školství slibují víc peněz, úpravy učiva či změny v inkluzi
volby, politické strany, koalice

Pro školství slibují politické strany před volbami do budoucna víc peněz, možné úpravy učiva a zkoušek nebo změny v inkluzi, tedy ve vzdělávání handicapovaných s ostatními. Některé zdůrazňují potřebu zlepšit dostupnost počítačů pro všechny žáky a řešit rozdíly ve vzdělávání, které se nyní prohloubily kvůli výuce na dálku v důsledku epidemie covidu-19. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), Piráti se Starosty či hnutí Přísaha Roberta Šlachty slibují modernizaci vzdělávání. Podobný cíl vyjadřovali v uplynulých letech i zástupci ANO, které zatím volební program nemá. 

Volební program zatím nemá ani hnutí SPD. V letním vydání volebního speciálu jeho novin poslanec Pavel Jelínek uvedl, že SPD odmítá současný systém inkluze. Hnutí Přísaha Roberta Šlachty by se snažilo zrušit rozdíly mezi vzděláváním v různých regionech, rozvíjet finanční, právní či občanské vzdělávání, učňovské školství a zlepšit dostupnost školek. Chce také usilovat o zlepšení vzdělávání učitelů a handicapovaných dětí. (Zdroj: ČTK)

Počasí: V Česku budou stoupat teploty až nad 30 stupňů, ale přibude srážek
Počasí, léto, bouřky,

Ve zbytku týdne budou teploty v Česku stoupat až nad 30 stupňů Celsia, postupně přibude srážek. Do konce měsíce meteorologové očekávají denní maxima v průměru kolem 25 stupňů Celsia, nejdeštivější by mohl být poslední červencový týden. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu počasí, které dnes na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

“Do konce července očekáváme návrat k normálním hodnotám charakteristickým pro tuto roční dobu. Předpokládáme, že období do začátku srpna 2021 bude na našem území jako celek teplotně průměrné.” uvedl ČHMÚ v měsíčním výhledu. Poslední červencový týden může podle meteorologů přinést chladnější počasí s nižšími teplotami, než je v této části roku obvyklé. Průměrný bude podle výhledu zbytek měsíce i co do srážek. Během celého července se očekávají četnější srážky většinou ve formě přeháněk a bouřek. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře