Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 6. 7. 2021

Výbuch v Lovosicích – Hasiči zasahují v Babišově chemičce Preol. Hasiči v noci na dnešek dohasili požár vrakoviště v Ostravě. Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 126 případů koronaviru. Dostálová po kritice couvla – Dotace na bydlení po tornádu se o dary snižovat nebude. Ve středu budou na Moravě tropické teploty a hrozí požáry. Skupina Pražský výběr oslaví 18. srpna koncertem na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti 30 let odchodu sovětských vojáků z bývalého Československa. Peníze ze sbírek by mohly zůstat i lidem v exekuci, nesmí ji však zamlčet. Tradiční bohoslužba v pražské Betlémské kapli připomenula 606 let od upálení církevního reformátora Jana Husa.

Dnes proběhla v Betlémské kapli tradiční bohoslužba, kterou si věřící připomínají upálení mistra Jana Husa
Kázání mistra Jana Husa v kapli Betlémské

Tradiční bohoslužba v pražské Betlémské kapli připomenula 606 let od upálení církevního reformátora Jana Husa. Bohoslužbu v kapli, kde Hus sám kázal, vedl patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Janou Šmardovou Koulovou. Zazněly během ní modlitby za oběti pandemie i nedávné přírodní katastrofy na jižní Moravě a Lounsku.

Bohoslužbu poznamenala opatření proto koronaviru, přítomní měli proto nasazené roušky a obsadili pouze část kapacity sálu. Právě pandemii zmínil ve svém kázání bratislavský biskup Jan Hradil. Hloupí lidé ji podle něj vydávají za boží trest. “To není boží trest, to je pandemie a my se v tuto chvíli musíme chytit evangelia, protože evangelium je radostná zvěst do této složité neradostné situace,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Lidé v exekuci, které postihlo tornádo mají naději, že nepřijdou o peníze ze sbírek
novela exekučního zákona

Peníze ze sbírek by mohly zůstat i lidem v exekuci, nesmí ji však zamlčet. Lidé, kteří se potýkají s exekucí a zasáhlo je tornádo, by mohli na rok požádat o odklad exekuce a využít peníze z humanitárních sbírek pro opravu domova. ČTK to řekla prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která dnes spolu se starosty z postižených obcí, hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) a organizátory sbírek jednala o možném řešení, při kterém by exekutor dar ze sbírek nezabavil. 

Zástupci Exekutorské komory ČR se dnešního jednání nezúčastnili, podle dřívějšího vyjádření komory však současná právní úprava na podobné situace pamatuje, a to například návrhem na odklad anebo návrhem na zastavení exekuce. (Zdroj: ČTK)

Pražský výběr oslaví 18. srpna koncertem 30 let odchodu sovětských vojáků z Československa
Prazsky vyber

Skupina Pražský výběr oslaví 18. srpna koncertem na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti 30 let odchodu sovětských vojáků z bývalého Československa. Spolu s hudebníky Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem na jedinečné akci s pracovním názvem …a nikdy více vystoupí i Český národní symfonický orchestr (ČNSO), který přijede z New Yorku dirigovat Steven Mercurio. Zazní originální symfonické verze hitů Pražského výběru. Jako host zazpívá písničkář Xavier Baumaxa. ČTK o tom za pořadatele informoval David Gaydečka.

“Celá akce vzniká poměrně spontánně, neboť se všichni zúčastnění účinkující, spoluorganizátoři i partneři akce shodli na tom, že by byla škoda, aby to radostné kulaté 30. výročí zůstalo bez pořádné oslavy, a to zejména kvůli pandemii, která měla negativní vliv na realizaci akcí v první polovině roku,” uvedl Gaydečka.

Skupina poslanců části opozice chce uzákonit odchod sovětských vojsk jako významný den. V novele navrhla, aby se 27. červen připomínal nejen jako Den památky obětí komunistického režimu, ale také jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa. Obdobná iniciativa vznikla také v Senátu. Podle Kocába by měl být tento den přímo státním svátkem a považuje za nepředstavitelnou ostudu, že tomu tak dávno není. (Zdroj: ČTK,foto: Fb – Pražský výběr)

Počasí: Ve středu budou na Moravě tropické teploty a hrozí požáry
Počasí, léto, bouřky,

Ve čtyřech moravských krajích ve středu odpoledne teploty místy překročí 31 stupňů Celsia, až do pátku zde hrozí požáry. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž a dodržovat pitný režim. Ve své výstraze to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Českem bude ve středu procházet rozhraní mezi velmi teplým vzduchem nad východní Evropou a chladnějším vzduchem nad západem kontinentu. ČHMÚ tak očekává na západě Česka nejvyšší teploty kolem 22 stupňů Celsia, na východě až 33 stupňů. Pro čtvrtek meteorologové předpovídají pro jihovýchod území až 37 stupňů Celsia. (Zdroj: ČTK)

Ministryně Dostálová po kritice couvla: Dotace na bydlení po tornádu se o dary snižovat nebude
Ministryně Klára Dostálová reaguje na požadavky velkých měst v novém stavebním zákoně.

Státní dotace pro lidi zasažené bouří a tornádem na jižní Moravě se o dary z veřejných sbírek snižovat nebude, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na středečním mimořádném jednání vlády navrhne úpravu nařízení. Napsala to dnes na twitteru. Snižování dotace o dary vyvolalo kritiku, podle Dostálové šlo o nešťastnou formulaci od úředníků, nikoli záměr. 

Opoziční politici kritizují také krácení dotace o náhrady od pojišťoven, které lidé dostanou. U nich se změna pravidel nechystá, řekl ČTK David Hořínek z odboru komunikace MMR. Ke státní podpoře lidem po tornádu bude chtít ODS zařadit mimořádný bod na středeční schůzi Sněmovny. (Zdroj: ČTK)

V pondělí přibylo 126 nově nakažených koronavirem
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 126 případů koronaviru, podobný počet jako v sobotu. V pondělí byl státní svátek a ve volných dnech bývá případů nákazy méně, protože se méně testuje. V neděli laboratoře potvrdily 105 nakažených. Na 100.000 obyvatel stále připadá za poslední týden víc než devět nakažených, což je nejvíc od poloviny června. Reprodukční číslo mírně kleslo na 1,2, už týden ale zůstává nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Z pondělních případů připadá třetina na Prahu, 25 nakažených eviduje ministerstvo ve Středočeském a 18 v Plzeňském kraji. V dalších krajích testy v pondělí potvrdily méně než deset případů koronaviru, ve Zlínském kraji hygienici už dva dny nezaznamenali žádného nově nakaženého. Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku koronavirus potvrdil u víc než 1,668 milionu lidí, vyléčilo se zhruba 98 procent z nich. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 30.312 nakažených, poslední tři dny jsou bez úmrtí. Nemocnice k pondělku pečovaly o 30 lidí s covidem-19, počet se za týden snížil o polovinu. Ve vážném stavu jsou tři pacienti. (Zdroj: ČTK)

Hasiči v noci na dnešek dohasili rozsáhlý požár vrakoviště v Ostravě. Celkem muselo zasáhnout 45 jednotek
Rozsáhlý požár vrakoviště v Ostravě

Hasiči v noci na dnešek dohasili požár vrakoviště v Ostravě-Mariánských Horách, který je zaměstnával od noci na pondělí zhruba 24 hodin. Škoda způsobená požárem zatím nebyla vyčíslena, jeho příčiny se zjišťují. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. “Požárem byla zasažena polovina nahromaděného kovového šrotu a autovraků. Z nejvíce zasaženého místa požárem se ozývaly občasné detonace, převážně pneumatik,” uvedl Popp.

Požár hasilo přes 20 jednotek, ještě v pondělí v noci tam zasahovalo 17 jednotek. “K zásahu bylo během dne vysláno celkem 45 jednotek, které se na místě prostřídaly ve třech rotacích,” uvedl mluvčí. Kromě kouře a tepla z hořících materiálu komplikovalo hasičům zásah i horké počasí. (Zdroj: ČTK)

Výbuchu v Babišově chemičce Preol v Lovosicích. Na místě jsou čtyři zranění
Výbuch v Lovosicích. Hoří Babišův Preol

Hasiči stále zasahují po výbuchu v areálu výrobce biopaliv Preol v Lovosicích na Litoměřicku. Vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu. Kolem 11:15 se jim podařilo požár lokalizovat, ukončení zásahu předpokládají kolem 20:00. Na místě zůstávají dvě jednotky hasičů, které do prostoru pokládají takzvanou těžkou pěnu, aby se zamezilo přístupu vzduchu, řekl ČTK dnes odpoledne mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Záchranáři ošetřili čtyři lidi. Příčinou výbuchu byla zřejmě závada na separátoru řepky. “Explodoval vysoce hořlavý hexan, používaný při lisování řepky, linka byla v době havárie odstavená,” doplnil mluvčí hasičů. 

Preol patří do skupiny Agrofert. “Ta událost se stala v době, kdy nabíhala odstávka a naši lidé říkají, že dodrželi veškeré předpisy a nařízené postupy, takže je to pro nás otázkou a záhadou. Vedení společnosti Preol předběžně odhaduje, že příčinou výbuchu pravděpodobně mohla být technická závada. Přesnou příčinu určí v příštích dnech policejní vyšetřování,” řekl ČTK mluvčí skupiny Karel Hanzelka. (Zdroj: ČTK,)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře