Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 8. 7. 2021

Exekutoři plánují napadnout změnu exekučního řádu u ÚS. Dva mrtví po bouřce na Písecku. Mezi 17:00 a 18:00 zaznamenaly největší srážky v Plzeňském kraji a nejezdili vlaky. Premiér Andrej Babiš se nepřipojí k výzvě lídrů EU na podporu sexuálních menšin. Pětina ze všech hospitalizovaných s covidem-19 od začátku epidemie potřebovala intenzivní péči. Z týrání a znásilnění malého chlapce se u Krajského soudu v Plzni začala zpovídat sedmadvacetiletá žena. Od pátku nebudou muset plně očkovaní Češi na test po příjezdu ze zahraničí. Policie navrhla obžalovat dva zástupce ministerstva práce a sociálních věcí v souvislosti s veřejnou zakázkou. Epidemie na vzestupu – V Česku ve středu přibylo 279 potvrzených případů koronaviru.

Počasí: Vysočinu a Písecko zasáhly dnes pozdě odpoledne extrémně silné bouře, strom usmrtil dva lidi
vichřice, bouřky

Vysočinu a Písecko zasáhly dnes pozdě odpoledne extrémně silné bouře s přívalovými srážkami, kroupami o průměru až pět centimetrů a nárazy větru. V Čížové na Písecku spadl strom na auto, zabil dva lidi. Podobné bouře se ojediněle mohou vyskytnout i v dalších částech jižních Čech a také v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) pro tyto části země vydal výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí. Platí do 21:30.

Meteorologové již dříve upozorňovali, že část republiky od jihu Čech přes Vysočinu a východní Čechy mohou během odpoledne a večera ojediněle zasáhnout extrémně silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 60 milimetrů, nárazy větru o rychlosti 100 kilometrů za hodinu a velkými kroupami. Ve zbytku země hrozí velmi silné bouřky s výjimkou Karlovarského a Ústeckého kraje, kde mají být bouřky a s nimi spojené nebezpečné jevy o něco slabší. Po intenzivních deštích se mohou rozvodnit některé menší řeky a potoky, větší nebezpečí záplav bude v Čechách. (Zdroj: ČTK)

Počasí: Plzeňský kraj zasáhla silná bouře, místy nejezdí vlaky
Silné bouřky

Silná bouřka doprovázená vydatnými srážkami se dnes navečer prohnala přes Plzeňský kraj. Hasiči zasahovali zatím asi u desítky případů, zejména na Klatovsku. Nejčastěji čerpali vodu a odstraňovali vyvrácené nebo popadané stromy, vyplývá z webu zaznamenávajícího jejich aktuální ukončené zásahy. Na Klatovsku a na Plzeňsku je v důsledku bouře přerušený provoz na dvou železničních tratích, řekla ČTK Nela Friebová ze Správy železnic.

Mezi 17:00 a 18:00 zaznamenaly největší srážky v Plzeňském kraji také stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Během hodiny spadlo nejvíc srážek v Nezvěsticích jižně od Plzně, kde napršelo 21,4 milimetru vody za hodinu, v Klatovech spadlo 20,8 milimetru a v Chudenicích na Klatovsku 16,7 milimetru srážek za hodinu. (Zdroj: ČTK)

Premiér Andrej Babiš se nepřipojí k výzvě lídrů EU na podporu sexuálních menšin
Andrej Babiš, volby, lídr ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš (ANO) se zřejmě ani dodatečně nepřipojí k červnovému dopisu 17 lídrů EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem byl maďarský zákon zakazující osvětu o LGBT. Babiš dnes ve Sněmovně tento dopis označil za “canc”. Piráty, kteří se ho na důvod nepodepsání ptali, obvinil ze zrady a z rozvracení ČR podle příkazů z Bruselu. Zákon o LGBT dnes odsoudil Evropský parlament a vyzval instituce EU k rychlé akci, která by Budapešť přiměla normu zrušit.

“Oni (příslušníci sexuálních menšin) chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy,” uvedl premiér. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Tomáše Martínka, zda se Česko připojí k výzvě proti cenzuře diskriminující menšiny vládou Viktora Orbána. “Nevím, proč bych to dělal,” odvětil Babiš. (Zdroj: ČTK)

Pětina ze všech hospitalizovaných s covidem-19 od začátku epidemie potřebovala intenzivní péči
Kapacita nemocnic je v některých regionech vyčerpána

Celkově bylo v nemocnicích přes 78.000 nakažených, přičemž na jednotkách intenzivní péče (JIP) bylo 16.600 z nich. Na dnešní odborné konferenci NZIS Open to řekl bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, který měl na starosti národní dispečink intenzivní péče. Podle něj data nikdy neukázala situaci, kdy by se pacient nedostal na lůžko, které potřeboval. Některé nemocnice v krajích ale takové případy v době nejvyššího zatížení hlásily.

“Je zcela evidentní, že zátěž systému intenzivní péče byla naprosto bezprecedentní a v historii českého státu se taková situace nikdy nevyskytla,” řekl k tomu ve své prezentaci Černý. Celkem se v Česku nakazilo novým typem koronaviru téměř 1,7 milionu lidí. Dosud nemoci podlehlo více než 30.300 z nich. (Zdroj: ČTK)

Z týrání a znásilnění malého chlapce se u Krajského soudu v Plzni začala zpovídat sedmadvacetiletá žena
Soud, NSS, nejvyšší správní soud, ÚS ústavní soud

Žena se u soudu v Plzni zpovídá ze znásilnění a týrání malého přítelova syna. Obžaloba ji viní mimo jiné z toho, že dítě svazovala, přelepovala mu ústa lepicí páskou a nutila ho k pohlavnímu styku. Žena jakoukoliv vinu odmítá. V případě prokázání viny jí může hrozit až dvanáctileté vězení.

Žalované skutky se podle státního zástupce staly v přesně nezjištěných dnech od roku 2017 do loňského června. Chlapci bylo v té době čtyři až sedm let. Žena je podezřelá, že ho zavírala do kumbálu, lepící páskou mu zalepila oči a pusu, přivázala mu ruce a nohy k posteli, nebo ho zabalila do černého gumového pytle a dala mu do úst erotickou pomůcku. Dítě rovněž údajně osahávala na přirození či mu do análního otvoru zasunula neznámý předmět, stojí v obžalobě. Chlapec se loni svěřil své prababičce z otcovy strany, když u ní byl několik dní na návštěvě, a popsal jí, co mu otcova partnerka údajně dělá. Prababička pak kontaktovala jeho matku a společně zašly na policii. (Zdroj: ČTK)

Od pátku nebudou muset plně očkovaní Češi na test po příjezdu ze zahraničí
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Od pátku 9. července nebudou muset plně očkovaní Češi absolvovat test na koronavirus ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář. Na twitteru to dnes oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Týkat se to bude i zemí s extrémní mírou rizika nákazy covidem-19, ministerstvo zdravotnictví dnes upraví opatření, uvedl později na twitteru ministr Adam Vojtěch (za ANO). Vojtěch minulý týden po jednání vlády avizoval, že se od 9. července změní režim návratu a testovat se budou muset lidé při příjezdu ze všech zemí. U zeleně a oranžově označených zemí na takzvané mapě cestovatele bude muset cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován alespoň antigenním testem ne starším než 48 hodin, nebo PCR testem ne starším než 72 hodin.

U červených a tmavě červených zemí budou platit podmínky jako aktuálně pouze pro tmavě červené, to znamená povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Zaměstnavatelé současně nebudou smět vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu. Podmínky při návratu se ale nebudou týkat osob, které plně absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale u všech zemí povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář. (Zdroj: ČTK)

Policie navrhla obžalovat dva zástupce ministerstva práce a sociálních věcí v souvislosti s veřejnou zakázkou
policie,

Podle kriminalistů hrozila státu kvůli jejich trestné činnosti škoda ve výši nejméně 555 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Média v minulosti informovala o tom, že stíhanými úředníky jsou náměstek Jan Baláč (ČSSD) a Karel Macek. Policejní centrála podala návrh 1. července, rozhodovat o něm bude pražské vrchní státní zastupitelství. Oba obviněné stíhá policie na svobodě. Viní je ze zneužití pravomoci a z pletich při zadání veřejné zakázky. Ibehej doplnil, že předmětem dané veřejné zakázky měla být dodávka informačního systému na výplatu nepojistných sociálních dávek.

Kvůli systému pro vyplácení dávek zasahovala na MPSV policie v únoru 2020. Následně obvinila náměstka pro ekonomiku a ICT Baláče a šéfa oddělení bezpečnosti informací Karla Macka. Baláč poté médiím řekl, že při veřejných zakázkách úřadu vždy postupoval v souladu se zákonem a státu nezpůsobil žádnou škodu. Policie ho podle něj stíhá za “příliš manažerský přístup”. (Zdroj: ČTK)

V Česku ve středu přibylo 279 potvrzených případů koronaviru, je to více než dvojnásobek oproti minulé středě
očkování proti covidu, nežádoucí účinky

V Česku ve středu přibylo 279 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to více než dvojnásobek. Minulou středu laboratoře odhalily 136 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo naposledy 8. června. Incidenční číslo vzrostlo, nyní na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden deset nakažených. Po třech dnech poklesu stouplo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku dosahuje 1,2. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie, je devět dní. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty začaly v mezitýdenním srovnání stoupat ke konci června. Výjimkou bylo toto pondělí a úterý, na které ale připadly státní svátky, ve volných dnech se méně testuje. V minulém týdnu zaznamenaly laboratoře nejvyšší denní nárůst ve čtvrtek, a to 166. (Zdroj: ČTK)

Exekutorská komora ČR se chystá napadnout novelu exekučního řádu u Ústavního soudu. 
novela exekučního zákona

Exekutoři plánují napadnout změnu exekučního řádu u ÚS. Vadí jí, že by exekutoři neměli mít nárok na úhradu nákladů řádně vedených, avšak bezvýsledných exekucí. Komora o tom informovala v tiskové zprávě. Změnu zákona dnes schválila Sněmovna. Novela mimo jiné umožňuje zastavit dlouhodobě bezvýsledné exekuce od roku 2023. Částečně se má omezit zabavování movitých věcí a změní se například i pořadí splácení dluhu.

Za protiústavní považuje komora zánik nároku soudních exekutorů na úhradu nákladů u exekucí zastavených podle nových pravidel. Hodlá se proto obrátit na Ústavní soud. „Vzhledem k předchozím výrokům Ústavního soudu nepochybujeme o tom, že budeme úspěšní,“ uvedl prezident komory Jan Mlynarčík. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře