Denní souhrn událostí, zpravodajství čr,

Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 9. 7. 2021

V Česku ve čtvrtek přibylo 254 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 90 víc než před týdnem. Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z nadhodnocování zakázek, škoda je až osm milionů korun. Letošní červen byl v Česku třetí nejteplejší za posledních 60 let. Ve čtvrtek proběhne mimořádná schůze sněmovny. Poslanci budou jednat o aktuálním stavu epidemie covidu-19. Ve firmách nabízejí zaměstnancům po dovolené hromadné testování. Českou republiku ve čtvrtek večer a v noci na dnešek zasáhly silné bouřky, které zaměstnaly hasiče a energetiky a zvedly hladiny řek. Poslanci nedokončili debatu o dodatečném zvýšení důchodů. Neznámý vandal posprejoval část pražského Karlova mostu. Nový zákon vezme část dávek lidem, kteří neposílají děti do školy nebo neplatí pokuty.

Počasí: Letošní červen byl v Česku třetí nejteplejší za posledních 60 let
léto, počasí

Letošní červen byl v Česku třetí nejteplejší od začátku počítání celorepublikových měsíčních průměrů v roce 1961. Průměrná červnová teplota 18,8 stupně Celsia byla o tři stupně vyšší, než je obvyklé. Šestý kalendářní měsíc letošního roku tak meteorologové hodnotí jako teplotně silně nadnormální. Naproti tomu množstvím srážek se červen od dlouhodobých hodnot příliš nelišil, informoval dnes na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Tepleji bylo červnu na Moravě a ve Slezsku, kde se průměr dostal na 19,1 stupně. V Čechách bylo o 0,4 stupně chladněji. Nejvyšší denní teplotu naměřila letos v červnu stanice Plzeň-Bolevec, kde se 19. června rtuť v teploměru vyšplhala až na 35,9 stupně Celsia. Více než 35 stupňů ve stejný den zaznamenaly ještě tři další stanice. Naopak denním minimem bylo minus 4,8 stupně, naměřených 14. června na šumavské Kvildě. (Zdroj: ČTK)

Ve čtvrtek proběhne mimořádná schůze sněmovny. Poslanci budou jednat o aktuálním stavu epidemie covidu-19
Poslanci schválili zákon, Sněmovna, poslanci, parlament,

Poslanci se mimořádně sejdou ve čtvrtek z podnětu části opozice k debatě o aktuálním stavu epidemie covidu-19. V návrhu programu je také vznik vyšetřovací komise k řešení epidemie a další body. Schůzi dnes svolal předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). ČTK řekl, že podnět podali poslanci opozičních koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty. Navrhovatelé chtějí, aby poslanci diskutovali také o takzvaném pandemickém zákonu a o opatřeních. Vzniku vyšetřovací komise se týkají hned tři body. Jde o její zřízení, naplnění členy a o volbu předsedy.

V návrhu programu je také poslanecká novela sněmovního jednacího řádu, podle níž by poslancům hrozila za nepřístojné chování v Parlamentu pokuta až do výše součtu jednoho platu a paušálních náhrad. Návrh reaguje na chování dvojíce nezařazených poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka (oba Volný blok, dříve SPD), kteří v dolní komoře odmítají nosit respirátor nebo roušku. (Zdroj: ČTK)

Ve firmách nabízejí zaměstnancům po dovolené hromadné testování
Antigenní testy, testování zaměstnanců

Hromadným testováním zaměstnanců nebo vyžádáním čestného prohlášení ohledně splnění protikoronavirových nařízení vyřešily některé podniky povinnost nevpustit ode dneška na pracoviště bez negativního testu na covid-19 zaměstnance, kteří se vrátili ze zahraničí. Další firmy podle zjištění ČTK požadují po pracovnících vyplnění příjezdového formuláře, interního formuláře o očkování či výsledku testu nebo to, aby informovali o cestě do ciziny a následném testu nadřízeného. Podle Hospodářské komory ČR zaměstnanec ale nemá povinnost zaměstnavateli sdělovat místo své dovolené.

Mluvčí komory Miroslav Diro sdělil, že zaměstnanec bez hrozby sankce může uvést i fiktivní adresu své dovolené. Vystavuje se však riziku, že by mohl být zodpovědný za případné škody na straně zaměstnavatele, pokud by se prokázalo, že nedodržel opatření a je původcem rozšíření covidu v podniku. Povinné testování po návratu z ciziny se netýká plně očkovaných lidí a těch, kteří nákazu prodělali v posledním půl roce. (Zdroj: ČTK)

Silné bouřky a přívalové deště zvedly hladiny řek a odřízly domácnosti od proudu
povodně, hasiči, bouřky,

Českou republiku ve čtvrtek večer a v noci na dnešek zasáhly silné bouřky, které zaměstnaly hasiče a energetiky a zvedly hladiny řek. Zhruba 2950 domácností bylo ještě po 17:00 bez proudu, v noci až téměř 70.000. Problémy počasí způsobilo také na železnici. Bouřky a intenzivní déšť zvedly hladiny několika menších toků na povodňové stupně, na třetí stupeň ohrožení se dostala Úslava v Plzeňském a Novohradka v Pardubickém kraji. Pásmo silných bouřek přešlo územím republiky v několika vlnách.

Nejvážnější povodňová situace byla ráno na východě Plzeňského kraje v povodí Úslavy a Klabavy, kde meteorologové varovali před extrémním nebezpečím záplav. Stupeň ohrožení ještě po 17:00 platil na Úslavě v Plzni – Koterově. Hladina Novohradky, která byla ráno v Luži na Chrudimsku na třetím povodňovém stupni, klesla odpoledne do prvního povodňového pásma. Druhý stupeň pohotovosti měla odpoledne ještě Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí, Novohradka v Úhřeticích, Úslava v Prádle a Klabava v Nové Huti. Nejnižší povodňový stupeň bdělosti platil na dalších 17 místech. Hasiči po celé republice vyjížděli od čtvrtečního odpoledne do dnešního rána k více než 1220 případům, odklízeli spadlé stromy, čerpali vodu ze sklepů a podjezdů a evakuovali dětské tábory. (Zdroj: ČTK)

Poslanci nedokončili debatu o dodatečném zvýšení důchodů
důchody, senioři, důchodci

Debatu o vládním návrhu na dodatečné zvýšení důchodů od ledna o 300 korun nad zákonnou valorizaci dnes Sněmovna nedokončila. Ve druhém čtení předlohy by poslanci mohli pokračovat podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) ve středu ráno. Ve sněmovním systému už jsou k novele více než dvě desítky pozměňovacích návrhů, poslanci zatím stihli představit dva z nich.

Koalice Pirátů a Starostů chce důchodcům jednorázově přidat 1000 korun. Peníze chce získat úpravou zákona o střetu zájmů tak, aby zabránil společnostem, jejichž skutečným vlastníkem je člen vlády, čerpat veřejné peníze. Úprava míří na premiéra Andreje Babiše (ANO) a holding Agrofert. “Výhodou návrhu je, že jednoznačně pojmenovává zdroje,” uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. “Rozumím tomu, je volební kampaň, najednou jste si vzpomněli na důchodce,” komentoval pirátskou snahu Milan Feranec z ANO. (Zdroj: ČTK)

Nový zákon vezme část dávek lidem, kteří neposílají děti do školy nebo neplatí pokuty
Cikáni, sociální dávky

Chudší lidé zřejmě přijdou o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně neplatí pokuty za vybrané závažné přestupky. Úřady by jim z těchto dávek neuhrazené pokuty strhávaly. Předpokládá to novela opoziční ODS, kterou schválila po několikahodinové diskusi Sněmovna. Opoziční Piráti neprosadili zamítnutí předlohy a Jan Čižinský z lidoveckého klubu její vrácení k opětovnému projednání ve druhém čtení. Novela teď zamíří k posouzení do Senátu.

Úřady by podle novely snížily dávky na úhradu nezaplacených pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, proti občanskému soužití a proti majetku. Stejně by postupovaly v případě nepřihlášení dítěte k zápisu k povinné školní docházce a v případě zanedbávání péče o povinnou školní docházku žáka. O část dávek by přišli také lidé, kteří nezaplatili pokutu za porušení obecní vyhlášky, jež stanoví podmínky pro pořádání sportovních a kulturních akcí. U tolerování a podpory záškoláctví by podle předlohy platil pro strhávání pokut z dávek princip “jednou a dost”. U ostatních přestupků by byly postihy strhávány z dávek při třetím a dalším prohřešku. (Zdroj: ČTK)

Neznámý vandal posprejoval část pražského Karlova mostu
Karluv most

Modré nápisy v angličtině jsou na pravé straně zábradlí i na podstavci sochy směrem k Pražskému hradu asi od poloviny mostu, zjistila dnes v poledne zpravodajka ČTK na místě. Policisté se případem budou zabývat, řekl ČTK policejní mluvčí Richard Hrdina. Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové odborný restaurátor nápisy odstraní o víkendu.

Nápisy jako například “hate you”, “love” nebo “sorry” jsou nastříkány nesmyvatelnou modrou barvou. Posprejovaná je i lampa na mostě. Pražský magistrát situaci již řeší. “Kolegové z Technické správy komunikací (TSK) současné graffiti již řeší a bude se pravděpodobně odstraňovat i ve spolupráci s Galerií hl. m. Prahy, protože se jeden tag objevil i na jedné ze soch,” sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Lišková odpoledne uvedla, že správa již kontaktovala restaurátora, kterého má pro podobné případy nasmlouvaného a který nápisy o víkendu odstraní. (Zdroj: ČTK)

Pracovnice úřadu vlády je podezřelá z nadhodnocování zakázek, škoda je až osm milionů korun
Urad vlady cr penize babis policie

Chyby odhalila vnitřní kontrola, žena byla propuštěna. Věcí se zabývá policie. Napsaly to dnes servery Deník N a Seznam Zprávy. Možné předražování zakázek, které jeho zaměstnankyně vypisovala, odhalilo vedení úřadu vlády minulý měsíc. Strakova akademie případ předala policii. “V dané věci bylo úřadem vlády podáno trestní oznámení a se zaměstnankyní byl ukončen služební poměr,” řekl Deníku N mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský.

Babiš po jednání v Lublani před novináři událost označil za neuvěřitelný příběh a za absurdní. “Nechápu, jak někdo může takto postupovat, když musí vědět, že to zásadně změní jeho život,” řekl. Poznamenal, že ředitelka úřadu vlády s dotyčnou ženou mluvila. “Byla si toho vědoma, ale měla nějakou těžkou životní situaci a dělala to. Samozřejmě to není dobře,” řekl. (Zdroj: ČTK)

Epidemie na vzestupu: V Česku ve čtvrtek přibylo 254 potvrzených případů koronaviru
Mimořádná opatření, koronavirus, covid-19, pandemie,

V Česku ve čtvrtek přibylo 254 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 90 víc než před týdnem. V porovnání se středou je denní nárůst asi o dvacítku nižší. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 11 nakažených. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde incidenční číslo stouplo na 33, následuje Plzeňský kraj s 20 pozitivními za sedm dní na 100.000 obyvatel a Středočeský kraj se 14. K dnešku se také dál zvýšilo reprodukční číslo, ale jen o setiny, dosahuje 1,2. Vyšší než jedna, což znamená zrychlování epidemie, je deset dní v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní počet nově potvrzených nákaz se nad 200, kde byl naposledy v polovině června, dostal ve středu, kdy jich laboratoře evidovaly 278. Předtím více pozitivních testů za jeden den evidovalo ministerstvo naposledy 8. června. V mezitýdenním srovnání začaly denní nárůsty stoupat ke konci června. Výjimkou bylo toto pondělí a úterý, na které ale připadly státní svátky, ve volných dnech se méně testuje. V minulém týdnu zaznamenaly laboratoře nejvyšší denní nárůst ve čtvrtek, a to 166. (Zdroj: ČTK)

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře