TV Nova, Do ankety Český slavík 21 se zapojil rekordní počet hlasujících

Do obnovené hudební ankety Český slavík 21 se letos zapojilo přes 216.000 hlasujících, což je rekordní počet za celou dobu její historie, která sahá až do roku 1962. 

V ukončeném hlasování systému D21, jehož autorem je prezident Českého slavíka 21 Karel Janeček, v hlavních kategoriích Zpěvák, Zpěvačka, Kapela a nově Hip Hop & Rap umělcům udělili celkem 1,678.328 hlasů. V posledních letech se ankety zúčastnilo přibližně 150.000 lidí. Včera začalo hlasování v kategorii Objev roku. 

V kategorii Objev roku nominovala odborná porota tři interprety – rapperku Annabelle, skupinu Bert & Friends a multiinstrumentalistu Michala Horáka. Pro ně lze v sms hlasování posílat hlasy až do poloviny přímého televizního přenosu vyhlášení výsledků ankety Český slavík 21, které se uskuteční 19. listopadu v Hudebním divadle Karlín. Dále budou vyhlášeni vítězové kategorií Absolutní slavík a Nejstreamovanější skladba na internetu. Předána bude rovněž cena Nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls.

Ředitel Českého slavíka 21 Jakub Horák před časem oznámil, že na galavečeru vystoupí například kapela Kryštof, Ewa Farna, Marek Ztracený a Tomáš Klus. Ten však tento týden uvedl, že se Českého slavíka 21 nezúčastní. V roce 2012 Klus porazil v anketě Český slavík Karla Gotta, později se rozhodl anketu bojkotovat kvůli údajné cenzuře kontroverzního rappera Martina Pohla vystupujícího pod jménem Řezník. Své fanoušky Klus požádal, aby mu do ankety hlasy neposílali. Přesto dvakrát skončil v kategorii zpěváků na druhém místě, ceremoniálu se však nezúčastnil.

Pořadatelé dnes na stránkách ankety zveřejnili abecední seznam 12 interpretů, kteří se v hlasování umístili na čelných místech ve své kategorii. Ze seznamu vyplývá, že vítězi se mohou stát Klus i rapper Řezník. Uspět může také kontroverze vyvolávající zpěvák Tomáš Ortel a jeho skupina Ortel, jejichž kauza s neuznanými hlasy přivodila čtyřleté přerušení ankety. Kapela Ortel, která je spojována s krajní pravicí, získala v roce 2017 v anketě Český slavík nejvíce hlasů v kategorii skupin. O zhruba 5000 hlasů méně získala kapela Kabát. Bývalá pořadatelská agentura ankety Musica Bohemica však s poukazem na údajné porušení pravidel fair play označila za vítěze Kabát, zatímco Ortelu připsala body z loňského ročníku a uvedla ho na druhém místě.

Anketa se vrací s novou strukturou hlasování, jejímž autorem je matematik a podnikatel Janeček. V minulém hlasování pořadatelé za první místo dávali tři body, za druhé dva a za třetí jeden bod. “Principem hlasování D21 je, že každý volič má více hlasů. Konkrétně v Českém slavíku 21 může hlasující zvolit až pět interpretů, kterým chce dát svůj hlas. Pro sjednocení společnosti je v systému D21 důležité, že volič může vyjádřit své preference stejnou silou. To je důležité zejména v politice, kde kandidát, který rozděluje společnost, nedostane ty druhé a třetí hlasy. Šanci tak mají vyhrát sjednocující kandidáti, kteří dostanou hlasy i od toho, kdo volí někoho jiného,” řekl ČTK Janeček.

Zdroj: České noviny

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře