V Praze a dalších městech se bude demonstrovat proti vládě, Ekonomické problémy prohloubí polarizaci v Česku, Na Václavské náměstí demonstruje 70.000 lidí proti vládě

Aktuální ekonomická krize s největší pravděpodobností přinese další polarizaci české politické scény, kterou lze sledovat od loňských parlamentních voleb.

Většině lidí se zhorší finanční situace, přitom celkový stav ekonomiky i svou vlastní situaci lidé většinou přičítají vládám, uvedl politolog Vlastimil Havlík. Možnosti vlády, jak ovlivnit inflaci nebo cenu energií, jsou navíc omezené. Politolog Havlík působí v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) v Brně.

“Zhoršení ekonomické situace většiny lidí pravděpodobně přinese pokles důvěry ve vládní strany, možná i větší sociální nepokoje a může vést k posílení v současnosti opozičních stran,” uvedl Havlík.

Vědci SYRI analyzovali polarizaci na české politické scéně od loňských parlamentních voleb do současnosti. Loňský úspěch koalice Spolu a Pirátů se Starosty byl podle nich založený na antipopulistické kampani, která byla reakcí na ANO a SPD. “Taková kampaň ale přináší ze své podstaty rizika. Kampaň vítězů voleb byla založená jednak na negativitě a jednak na vysoce moralistním a svým důsledkem nesmiřitelném apelu, a podobně jako populismus tak přispívá k polarizaci,” popsal Havlík, který s kolegyní Alenou Kluknavskou analyzoval českou politickou scénu v článku pro časopis Journal of Common Market Studies.

Nynější vládní strany podle odborníků uspěly s proklamovaným důrazem na slušnou a čestnou politiku, ale do pozadí ustoupila věcná řešení. “To může přinést zklamání voličů ze dvou důvodů. Politika sama o sobě není světem slušnosti a čestnosti, ale bojem o moc, pragmatickým řešením sporů, je plná kompromisů. Čili tento morální apel může být těžké naplnit. Za druhé se moc nedebatovalo o věcných řešeních témat, jako jsou daně, důchody, doprava, životní prostředí nebo práva sexuálních menšin,” uvedl Havlík.

Další vývoj bude podle vědců záležet na externích faktorech, jako jsou ceny energií, a také na tom, jak si vláda s problémy poradí a jak se chopí příležitosti opozice. “Očekávám výrazné oživení významu ekonomických témat a posílení polarizace kolem nich. Je to hodně velká příležitost pro ANO, které si sice nevedlo moc dobře během pandemie, ale díky předchozímu makroekonomickému růstu a hodně silné redistributivní politice může být vnímáno nemalou částí voličů jako kompetentní alternativa vůči vládě. Ostatně do této role se už snaží dostat pomocí kampaně Za Babiše bylo líp,“ uvedl Havlík.

V českém prostředí, které je typické odporem k tradičním stranám, se podle vědce otevřel prostor pro takzvaný středový populismus s důrazem na zdánlivě nepolitická nebo nestranická řešení. “Takto uspěl Babiš s příběhem nepolitického manažera, který zefektivní fungování státu a nahradí zkorumpovaný svět politických stran,” uvedl Havlík.

ANO se však posouvá a přebírá voličskou základnu sociální demokracie a KSČM. Hnutí nyní podle odborníka volí spíše starší lidé a ti, kteří se mají ekonomicky hůře a očekávají silnou roli státu.

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře