Omikron,, Covid, koronavirus, Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě a postupy při vystavování eNeschopenek
V sobotu přibylo v Česku 4567 potvrzených případů nákaz koronavirem, což bylo téměř o pětinu méně než před týdnem. Dál klesal také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V sobotu jich bylo 2116, což bylo nejméně od konce ledna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Znovu se však snížilo také množství provedených testů na koronavirus, takže vzrostl podíl pozitivně testovaných.

Zhruba od poloviny února ubývá v Česku lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Oproti předchozímu týdnu se snížil počet hospitalizovaných asi o čtvrtinu na 2116. Ve vážném stavu bylo 175 z nich, což bylo také skoro o čtvrtinu méně než předchozí sobotu. Varianta koronaviru omikron, která je nyní v Česku nejvíce rozšířená, je podle odborníků nakažlivější než dříve dominantní varianta delta, ale způsobuje méně závažný průběh nemoci covid-19.

Klesá rovněž počet zemřelých s covidem-19. Za posledních sedm dní ministerstvo zaznamenalo 250 úmrtí, což bylo oproti předešlému týdnu o 27 procent méně.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem klesají postupně od začátku února. Stejně tak se snižuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku kleslo v Česku ze sobotních 523 případů na 514. Stejně jako v sobotu se dnes drží incidenční číslo na nejnižší úrovni od 12. ledna.

Spolu s počty nově potvrzených případů nákazy se ale od začátku února snižují i počty testovaných. V sobotu bylo provedeno asi 15.700 PCR testů a 2800 antigenních, což bylo dohromady o 29 procent méně než před týdnem. Podíl pozitivních proto navzdory klesajícímu množství potvrzených nákaz ve všech kategoriích testů stoupl. V nejpočetnější kategorii preventivních a plošných testů vzrostl podíl pozitivně testovaných z 18,14 procenta za předchozí sobotu na 20,65 procenta.

V posledních týdnech se postupně snižuje také množství lidí očkovaných proti covidu-19. V sobotu bylo podáno pouze 711 dávek vakcín, tedy asi o tři pětiny méně než před týdnem.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno celkem 3,63 milionu potvrzených případů nákazy koronavirem. Zemřelo 38.915 lidí s covidem-19. Plně naočkováno bylo 6,85 milionu lidí. Více než čtyři miliony z nich dostaly také posilující dávku očkování.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře