Fiala s Tuskem jednali ve Strakově akademii
Fiala s Tuskem jednali ve Strakově akademii – Premiér Petr Fiala (ODS) poděkoval polskému protějšku Donaldu Tuskovi za to, že se Polsko bude podílet na projektu dodávek mimoevropské munice na Ukrajinu, který organizuje Česká republika.

Po dnešním bilaterálním jednání s Tuskem na tiskové konferenci řekl, že Polsko s Českem se shodnou na zahraniční politice a obě země jsou připraveny silně podporovat Ukrajinu, protože tato země napadená Ruskem bojuje za bezpečnost v Evropě. Důležitá je shoda na společných hodnotách, uvedl.

Fiala s Tuskem jednali ve Strakově akademii hodinu a půl. Naplánovali, že i s nově vytvořenou polskou vládou budou pokračovat mezivládní jednání mezi oběma zeměmi. První se uskuteční v druhé polovině roku.

Bilaterální spolupráci budou země podle Fialy prohlubovat i nadále. Nicméně důležité je podle Fialy hlavně to, že se shodnou na zahraniční politice, hodnotách, které je důležité prosazovat a hájit, mají podobné pohledy na výzvy, které Evropu čekají.

Visegrádská dvojka – „Víme, kdo je agresor.“

Schůzka „V2“ naznačuje novou realitu politického štěpení ve Visegrádu, které spočívá hlavně v přístupu k ruské agresi proti Ukrajině. Oba politici už v pondělí zkritizovali slovenského premiéra Roberta Fica za jeho proruskou rétoriku a relativizování války na Ukrajině.

Fiala po jednání s Tuskem podotknul, že se zcela shodují v pohledu na Ukrajinu a ruskou agresi na Ukrajině. „Víme, co je potřeba dělat. Víme, kdo je agresor a kdo je oběť. O těchto věcech nepochybujeme a jsme připraveni silně podporovat Ukrajinu,“ řekl český premiér v kontextu Ficových výroků.

„Naší morální a politickou povinností je podporovat Ukrajinu v její obraně před ruskou agresí,“ uvedl v úterý v Praze Tusk.

Zdroj: ČTK / Seznam Zprávy

, , , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře