Premiér Petr Fiala ODS,
Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek zúčastní jednání předsedů vlád zemí visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) v Košicích. Jednání se budou týkat energetické bezpečnosti, války na Ukrajině či aktuálních výzev včetně migrace, uvedl dnes v tiskové zprávě úřad vlády.

Jednání v Košicích bude prvním zasedáním na úrovni předsedů vlád v rámci slovenského předsednictví ve V4, které trvá od začátku letošního července do konce příštího června. Poté vedení skupiny na rok převezme Česko. “Mezi hlavními tématy plenárního zasedání bude energetická bezpečnost, válka na Ukrajině a diskuse k současným výzvám v oblasti migrace,” uvedla Strakova akademie.

Prezidentského summitu V4 v Bratislavě se v říjnu zúčastnil prezident Miloš Zeman. Podle serveru Seznam Zprávy se naopak v pátek neuskuteční jednání šéfů Parlamentů, na které odmítli jet předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Podle serveru jsou za jejich krokem “vlažný postoj Budapešti vůči ruské agresi na Ukrajině i nekolegiální maďarská energetická politika”.

Pekarová zmínila, že Maďarsko se navenek tváří, že Ukrajinu podporuje, ale dělá celou řadu opačných kroků. Nedovoluje například převoz vojenské pomoci přes své území, uvedla. Kritizovala taky nedávné maďarské jednání s Íránem. “Írán dodává drony ruské armádě, která je využívá k vraždění na Ukrajině a demonstranty za práva žen chce popravovat. Maďarsko s nimi podepsalo dohodu o ekonomické spolupráci. Svou cestu si vybrali. My jdeme zcela jinou. Účastnit se setkání předsedů parlamentů V4 nemohu,” napsala na twitteru.

Předseda maďarského parlamentu László Köver minulý týden vyjádřil politování nad tím, že se setkání v Bratislavě neuskuteční. “V posledních třiceti letech pomáhala regionální spolupráce čtyř zemí překonávat ideologické rozpory a úspěšně jsme společně hájili své zájmy,” citovala Kövera minulý týden agentura MTI.

Maďarsko může na základě výjimky nadále dovážet plyn z Ruska podle dlouhodobé smlouvy, kterou má na 15 let. Země je na ruském plynu i ropě silně závislá a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře