Komunální volby: Jak hlasovat a upravit hlasovací lístek

Komunální volby 2022: Nejste si jisti, jak správně upravit hlasovací lístek pro nadcházející komunální volby? Pomůže vám video a dokument.

V komunálních volbách si občané volí nové zastupitele na radnicích a magistrátech, čímž volí i nové starosty. Volební systém voleb do obecních zastupitelstev je přitom velice unikátní. Neobvyklý je svou možností hlasování, kdy lidé mohou volit zástupce více politických stran, případně takzvaným panašováním dávat hlasy kandidátům různých stran. Vzhledem k možnosti panašování – hlasování pro kandidáty z různých stran – rozděluje každý volič tolik hlasů, kolik je v obecním zastupitelstvu křesel. Ty může dát jednotlivé straně, rozdělit je mezi jednotlivé kandidáty nebo oba způsoby zkombinovat. 

  • Volba strany – Volič křížkem označí čtverec vedle jména dané strany na hlasovacím lístku. 
  • Panašování – Volič pomocí křížků vedle jejich jmen vybere tolik kandidátů, kolik má zastupitelstvo křesel. 
  • Kombinace – Volič vybere jednu stranu a následně například čtyři kandidáty jiných stran, strana, kterou vybral tak o tyto hlasy přijde. 

Jak spravne upravit volebni listek

Zdroj: Videa a další praktické informace k volbám do obecních zastupitelstev a 1/3 Senátu najdete na webu a sociálních sítích Ministerstva vnitra ČR

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře