Mrazivé ráno překonalo teplotní rekordy na desetině měřicích stanic, na Šumavě klesla teplota až na minus deset.
Dnešní ráno přineslo do mnoha koutů Česka mrazivé počasí. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zaznamenalo nové teplotní rekordy pro 19. říjen celkem 17 ze 171 meteorologických stanic, které mají alespoň třicetiletou historii měření. Nejchladněji bylo na Rokytské slati na Šumavě, kde teploměr ukázal minus deset stupňů Celsia. Pro tuto stanici však šlo pouze o běžnou hodnotu, nikoli o nový rekord.
Meteorologové na síti X uvedli, že ranní teploty se výrazně lišily podle regionů. Zatímco většina republiky zažila mráz, ve Slezsku a na východní Moravě se díky větší oblačnosti teploty držely nad nulou – mezi jedním a pěti stupni Celsia.
Nové rekordní minimum padlo například v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku, kde meteorologové naměřili minus 7,1 stupně. V Novém Rychnově na Vysočině teplota klesla na minus 4,8 stupně, v Ústí nad Orlicí na minus 4,6 stupně. Stejnou hodnotu minus 4,5 stupně pak hlásily stanice v Hubenově na Jihlavsku a v Bystřici pod Pernštejnem.
Na některých místech bylo sice ještě chladněji, ale rekordy zde odolaly. Například na Horské Kvildě meteorologové naměřili minus 9,6 stupně, v Pohoří na Šumavě minus devět stupňů a teploty pod minus osm stupňů hlásily i stanice Kořenov, Kvilda-Perla, Hliniště, Luční bouda či Jelení.
Podle ČHMÚ se ale mrazy brzy zmírní. Do Česka začíná proudit teplejší vzduch od jihu, který se nejdříve projeví v horách a podhůří. V pondělí by se teploty v Pošumaví mohly vyšplhat až na 15 stupňů Celsia, a od středy se očekává oteplení i v nížinách – místy až na 16 stupňů, ve čtvrtek dokonce kolem 18 stupňů Celsia.
REDAKCE / Zdroj: ČTK




